Jak vyčistit tenisky, aby byly zase jako nové? Pomůže pračka, když víte jak na to

Zablacené tenisky vyperte v pračce, ale opatrně. Canva

S čištěním bot je to vždy komplikované. Buď jde o materiál, který nesmíte namočit, nebo hrozí, že se rozlepí. Jenže co se zabahněnou teniskou? Na tohle je kartáček krátký! Podívejte se na naše rady a tipy, jak správně vyčistit boty, aby přežily bez úhony.

Přečtěte si také

Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné
Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné

Pozor na materiál

Základním měřítkem, které rozhoduje o způsobu očisty obuvi, je použitý materiál. Je jasné, že koženou botu nehodíte do pračky. Stejně tak jemnou látku nebudete drhnout kartáčkem. Co si tedy s daným materiálem počít?

Kecky zvládnou krátkou koupel

Tenisky není problém vyprat v pračce, ale pozor. Jde o boty lepené, a těm vysoké teploty škodí. Rychle se pak rozlepují a podrážka deformuje. Také se vyhněte drhnutí kartáčkem, který poškodí vlákna obuvi.

Boty můžete nechat uschnout na čerstvém vzduchu nebo i na sluníčku. V zimních měsících neuškodí ani radiátor, ovšem opět dejte pozor na teplotu.

Kartáček není ideálním řešením. Canva

Kožené polobotky jedině kartáčkem

Možná jste si zablátili koženou botu. Tady s čištěním opravdu opatrně! Kůže je na jakékoliv teplotní či vlhkostní výkyvy velmi citlivá a špatné zacházení mívá tragické následky. Většinou už pak botu nezachráníte.

  • Mokrou kůži nechte uschnout při pokojové teplotě. Botu ještě předtím vycpěte novinami, které pohltí přebytečnou vlhkost.
  • Po absolutním zaschnutí boty ji lehce vykartáčujte. To se týká zejména broušené kůže. Hladkou kůži otřete vlhkým hadříkem.
  • Obuv ošetřete speciálními přípravky, které kůži změkčují, a nakonec botu naimpregnujte, aby byla odolnější vůči vodě.

Co se sandály?

Kožené sandály opět musíte impregnovat a pečlivě ošetřovat, nejdřív je ale očistěte kartáčkem. Plátěné vyperete v pračce na nízkou teplotu. Jenže co s dámskými sandály z koženky? V pračce se rozlepí, kartáček je poškodí… Nejspolehlivější metodou je vlhký hadřík, který odstraní nečistoty a prach.