Jak vyčistit tenisky, aby byly zase jako nové? Pomůže pračka, když víte jak na to

Zablacené tenisky vyperte v pračce

S čištěním bot je to vždy komplikované. Buď jde o materiál, který nesmíte namočit, nebo hrozí, že se bota rozlepí. Jenže co se zabahněnou teniskou? Na tohle je kartáček krátký! Podívejte se na naše rady a tipy, jak správně vyčistit boty, aby přežily bez úhony.

Přečtěte si také

Nejlepší příloha nejen na grilovačky: Domácí křupavé hranolky se třemi druhy majonézy
Nejlepší příloha nejen na grilovačky: Domácí křupavé hranolky se třemi druhy majonézy

Pozor na materiál

Základním měřítkem, které rozhoduje o způsobu očisty obuvi, je použitý materiál. Je jasné, že koženou botu nehodíte do pračky. Stejně tak jemnou látku nebudete drhnout kartáčkem. Co si tedy s daným materiálem počít?

Kecky zvládnou krátkou koupel

Zaměřme se konkrétně na ony zablácené tenisky. Bývají zpravidla z jednoho nebo více druhu látky. Proto není problém je vyprat v pračce. Ale pozor! Tenisky jsou bota lepená a vysoké teploty jim škodí. Rychle se pak rozlepují a podrážka se deformuje. Také se vyhněte čištění kartáčkem, který poškodí vlákna obuvi. Boty můžete nechat uschnout na čerstvém vzduchu nebo i na sluníčku. V zimních měsících neuškodí ani radiátor. Ale opět dejte pozor na teplotu.

Nenechte své boty strádat.

Kožené polobotky jedině kartáčkem

Možná jste si zablátili koženou botu. Tady s čištěním opravdu opatrně! Kůže je na jakékoliv teplotní či vlhkostní výkyvy velmi citlivá a špatné zacházení mívá tragické následky. Většinou už pak botu nezachráníte. 

  • Mokrou kůži nechte uschnout v pokojové teplotě. Botu vycpěte novinami, které pohltí přebytečnou vlhkost.
  • Po absolutním zaschnutí boty ji lehce vykartáčujte. To se týká zejména broušené kůže. Hladkou kůži otřete vlhkým hadříkem.
  • Obuv ošetřete speciálními přípravky, které kůži změkčují a nakonec botu naimpregnujte, aby byla odolnější vůči vodě.

Co se sandály?

Potíže působí sandály. Kožené boty opět musíte impregnovat a pečlivě ošetřovat. Bláto odstraníte kartáčkem. Plátěné vyperete v pračce na nízkou teplotu. Jenže co s dámskými sandály z koženky? V pračce se rozlepí, kartáček je poškodí… Nejspolehlivější metodou je vlhký hadřík, který odstraní nečistoty a prach.

pračka a tenisky? proč ne

Pomůže vám i sušička. Ale…

Některé typy bot můžete usušit i v sušičce prádla. Ale pozor! Polobotky, kožené boty, boty s gelovou podrážkou a sportovní běžecké boty tam nepatří! Do sušičky s klidným svědomím umístěte plátěné kecky s tenkou podrážkou. Těm to neublíží.

Trápí vás zápach? Nemusíte boty prát!

Možná máte potíže se zapáchající stélkou boty. Můžete ji vyndat, ale to leckdy vede k potížím, protože opětovné vsunutí už je nekomfortní. Stélka se různě hrne a kroutí. Proto je lepší nechat ji uvnitř boty. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz