Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Jak vyčistit tenisky, aby byly zase jako nové? Pomůže pračka, když víte jak na to

Jak vyčistit tenisky, aby byly zase jako nové? Pomůže pračka, když víte jak na to

S čištěním bot je to vždy komplikované. Buď jde o materiál, který nesmíte namočit, nebo hrozí, že se bota rozlepí. Jenže co se zabahněnou teniskou? Na tohle je kartáček krátký! Podívejte se na naše rady a tipy, jak správně vyčistit boty, aby přežily bez úhony.

Přečtěte si také

Převléct postel do čistého povlečení nestačí! Proč čistit polštáře, přikrývky a matrace?
Převléct postel do čistého povlečení nestačí! Proč čistit polštáře, přikrývky a matrace?

Pozor na materiál

Základním měřítkem, které rozhoduje o způsobu očisty obuvi, je použitý materiál. Je jasné, že koženou botu nehodíte do pračky. Stejně tak jemnou látku nebudete drhnout kartáčkem. Co si tedy s daným materiálem počít?

Kecky zvládnou krátkou koupel

Zaměřme se konkrétně na ony zablácené tenisky. Bývají zpravidla z jednoho nebo více druhu látky. Proto není problém je vyprat v pračce. Ale pozor! Tenisky jsou bota lepená a vysoké teploty jim škodí. Rychle se pak rozlepují a podrážka se deformuje. Také se vyhněte čištění kartáčkem, který poškodí vlákna obuvi. Boty můžete nechat uschnout na čerstvém vzduchu nebo i na sluníčku. V zimních měsících neuškodí ani radiátor. Ale opět dejte pozor na teplotu.

Nenechte své boty strádat.

Kožené polobotky jedině kartáčkem

Možná jste si zablátili koženou botu. Tady s čištěním opravdu opatrně! Kůže je na jakékoliv teplotní či vlhkostní výkyvy velmi citlivá a špatné zacházení mívá tragické následky. Většinou už pak botu nezachráníte. 

  • Mokrou kůži nechte uschnout v pokojové teplotě. Botu vycpěte novinami, které pohltí přebytečnou vlhkost.
  • Po absolutním zaschnutí boty ji lehce vykartáčujte. To se týká zejména broušené kůže. Hladkou kůži otřete vlhkým hadříkem.
  • Obuv ošetřete speciálními přípravky, které kůži změkčují a nakonec botu naimpregnujte, aby byla odolnější vůči vodě.

Co se sandály?

Potíže působí sandály. Kožené boty opět musíte impregnovat a pečlivě ošetřovat. Bláto odstraníte kartáčkem. Plátěné vyperete v pračce na nízkou teplotu. Jenže co s dámskými sandály z koženky? V pračce se rozlepí, kartáček je poškodí… Nejspolehlivější metodou je vlhký hadřík, který odstraní nečistoty a prach.

pračka a tenisky? proč ne

Pomůže vám i sušička. Ale…

Některé typy bot můžete usušit i v sušičce prádla. Ale pozor! Polobotky, kožené boty, boty s gelovou podrážkou a sportovní běžecké boty tam nepatří! Do sušičky s klidným svědomím umístěte plátěné kecky s tenkou podrážkou. Těm to neublíží.

Trápí vás zápach? Nemusíte boty prát!

Možná máte potíže se zapáchající stélkou boty. Můžete ji vyndat, ale to leckdy vede k potížím, protože opětovné vsunutí už je nekomfortní. Stélka se různě hrne a kroutí. Proto je lepší nechat ji uvnitř boty.