Potraviny, které skutečně zlepší vaši paměť!

Stres ve škole a v práci nepříznivě ovlivňuje paměť a myšlení.

Máte problém vybavit si jména lidí, kteří se vám právě představili? Nebo vám z ničeho nic z věty vypadne slovo a vy si na něj ani za nic nemůžete vzpomenout? Zřejmě vám tím mozek dává najevo, že není něco v pořádku. Na paměť a správnou činnost mozku má totiž vliv řada faktorů včetně toho, co jíte. Existují dokonce potraviny, které dokáží paměť nastartovat a zlepšit. Víte, jaké to jsou?

Přečtěte si také

Bude se prodávat jen na Velikonoce, říkali o Kinder vajíčku. Mýlili se
Bude se prodávat jen na Velikonoce, říkali o Kinder vajíčku. Mýlili se

Dnešní způsob života plný moderních technologií, které nám umožňují vyhledat jakoukoliv informaci během několika vteřin, způsobuje, že si již nemusíme pamatovat tolik věcí jako kdysi. Zároveň se okolo nás nachází mnoho rušivých elementů, které nám znesnadňují soustředění. Když se k tomu ještě přidá uspěchanost dnešní doby, dlouhodobý stres, nedostatek spánku a nevhodná strava, je jasné, že naše paměť nemůže pracovat tak, jak bychom od ní očekávali.

Pokud tedy potřebujete, třeba kvůli blížícímu se zkouškovému období, zlepšit svoji paměť, pak musíte všechny tyto věci změnit. Snažte se spát minimálně 8 hodin denně, pohybujte se pravidelně na čerstvém vzduchu, dodržujte pitný režim, a hlavně nezapomínejte na pestrou stravu. Dále svoji paměť a koncentraci můžete podpořit několika skvělými potravinami, které nastartují vaše mozkové závity.

Jen dvě hrsti ořechů a budete se cítit lépe

Vlašské ořechy již od přírody po vyloupnutí připomínají tvar lidského mozku. Je to náhoda, anebo se nám tím příroda snaží něco sdělit? Průzkumy ukazují, že ořechy obecně mají blahodárný vliv na mozkovou činnost a náš psychický stav. Cítíme se po nich klidnější a vyrovnanější. Z dlouhodobého hlediska působí preventivně proti chorobám srdce a cév a mají dokonce protizánětlivé účinky. Díky vitaminům B přispívají ke kvalitě pokožky, vlasů a nehtů. V neposlední řadě obsahují důležité minerály, železo a prospěšné nenasycené tuky.

Ořechy jsou pro naše zdraví důležité.

Konzumovat bychom je měli nejlépe čerstvé, nesolené. Jejich výhoda tkví ve snadném zakomponování do jídelníčku, neboť se hodí do celé řady pokrmů. Dopřávat si je můžete v jogurtu, ovesné kaši či různých dezertech.

Rybí tuk pro děti i dospělé

Dlouhodobým nedostatkem či úplným vyloučením ryb z jídelníčku si zahráváte se zdravotními problémy. Ne náhodou je v přímořských státech riziko infarktu nižší než u nás. Však si sami zkuste vzpomenout, jak často ryby jíte a kdy jste je měli naposledy. Přitom by v našem jídelníčku měli být 2x do týdne! Důležité jsou zejména pro děti, těhotné a kojící ženy, neboť mají veliký vliv na nervovou soustavu, mozek a správný vývoj.

Jak rybí olej vybrat?

Rybí tuk si nemusíte nalévat na lžičku tak jako kdysi a prát se s nepříjemnou chutí a odérem. Dnes jsou k dostání kapsle či tobolky, které prostě jen spolknete. Při výběru tohoto výživového doplňku si ale vždy pečlivě pročtěte složení na krabičce a poohlížejte se po obsahu omega-3-mastných kyselin, zejména po kyselině eikosapentaenové zkráceně EPA a dokosahexaenové zkráceně DHA. Ty by každý kvalitní rybí tuk v tobolkách měl obsahovat z největší části.

V nezávislých testech se na první příčce umísťují nejčastěji výrobky Jamieson Omega-3 Select a MedPharma Omega-3 rybí olej. 

Zralé avokádo je lehce měkké a má pružnou slupku.

Avokádo – bojovník proti Alzheimerově chorobě

Vysoká hladina vitaminů C, K, B a E činí z avokáda velice prospěšnou potravinu pro mozek. Dále obsahuje kyselinu listovou a opět již zmiňované a pro paměť klíčové omega-3 mastné kyseliny. Kromě toho zlepšuje vnímání, míru koncentrace a duševní stav. Avokádo je také doporučováno při dietách, neboť obsahuje dostatek vlákniny.

Díky jeho máslové konzistenci si z něj můžete připravit chutnou guacamole pomazánku, přidat jej do salátu nebo ho rozmačkat a namazat na chleba.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz