Jak udržovat vodu v dětském bazénku? Jde to bez chloru i bez filtrace

Bazén o prázdninách musí být!

Pořídili jste dětem na zahradu či balkón bazének? Nebo je to spíše už bazén? Možná jste si řekli, že „když, tak už“ a koupili jste větší bazén. Děti to jistě ocení, protože více vody = více zábavy. Ale pro vás to bohužel znamená více starostí. Voda v bazénu bez filtrace moc dlouho jen tak sama o sobě nevydrží. A teď tedy vyvstává otázka – jak se o takový bazén vlastně starat?

Přečtěte si také

Modré záření: Opravdu je tak škodlivé, nebo jde o fámu?
Modré záření: Opravdu je tak škodlivé, nebo jde o fámu?

Větší bazén znamená pro děti více legrace, pro vás ale více starostí

O malý bazén, kde máte vody kousek nad kotníky, je velmi jednoduché se starat. Prostě ráno napustíte, večer s ní zalejete kytky, vysušíte a bazén stačí druhý den opět napustit čistou vodou.

Ale s takovým bazénem třeba o objemu 450 litrů sranda přestává. Kdybyste měli každý den vodu napouštět a vypouštět, to by vás to léto přišlo hodně draho! Navíc by se voda nestačila ani ohřát, a kdybyste do něj měli nalévat horkou vodu na oteplení, stal by se z vás doslova otrok bazénu.

Hračky plačky?

Ne, ne, takhle by to nešlo.

Takže možná uvažujete o pořízení filtrace, která napomůže udržet vodu v bazénu čistou, také správné pH a nebudete muset používat tolik chemie. Jenomže to se nám ten dětský bazének začíná už trochu prodražovat, ale co bychom pro své miláčky neudělali!

Vyzkoušet můžete závěsnou filtraci

Existuje například speciální druh filtrace, který kombinuje kartušovou filtraci a skimmer. Taková filtrace se dá zavěsit za okraj bazénu, nikde žádné hadice a přípojky. Sice to zní jako perfektní řešení, ale připravit si budete muset minimálně 1 500 Kč.

Co to je ten skimmer?

Bazénový skimmer je nezbytný k udržení čisté vody. Z hladiny totiž sbírá nečistoty, než stačí padnout na dno, čímž zabraňuje vzniku řas a mikrobů.

Jakou chemii do dětského bazénku?

Chcete-li udržet vodu déle čistou, bez bazénové chemie se neobejdete. Skvěle poslouží i mořská sůl

Pokud jde o bazénovou chemii do dětských bazénů, použít můžete samozřejmě i běžnou chemii, která se dává do klasických bazénů, jen si musíte dát pozor na správné dávkování. Zejména děti jsou citlivé a na pokožce by se jim mohly tvořit pupínky a flíčky, pokud překročíte povolené množství. 

Veškeré instrukce budou uvedeny na etiketě výrobku, a pokud vám přeci jen nebude něco jasné, prodejce bazénové chemie vám velmi ochotně poradí.

Vyzkoušejte bazénové přípravky bez chloru

Pokud však nechcete dětem dávat do bazénku přípravek na chlorové bázi, dobrou zprávou je, že se dají koupit i přípravky do dětského bazénu bez chloru. Podle tvrzení výrobce nepotřebujete dokonce ani filtraci.

Na trhu se nabízí hned několik takových produktů. Bazénové přípravky bez chloru určené k použití do dětských bazénků jsou šetrné k citlivé dětské pokožce, ale i přesto bazénovou vodu vydesinfikují, netvoří se v nich bakterie, řasy, houby a ani plísně. Samozřejmě, že nejsou tak účinné jako přípravky pro velký bazén s chlorem, ale pro malý dětský bazének jsou naprosto dostačující, pokud dávkujete dle instrukcí.

Při hledání na internetu určitě narazíte na výrobek Marimex Baby Pool care, Azuro OXI tablety Mini nebo třeba Kids Care.

I v malém bazénku musíte hlídat správné pH

Nezapomínejte však ani v dětském bazénku hlídat správné pH vody pomocí pH papírků. PH vody by se mělo pohybovat, dle obvyklého doporučení prodejců bazénových přípravků, v rozmezí od 7,2 do 7,8. Nicméně Vyhláška č. 238/2011 Sb. (Vyhláška o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch) uvádí hodnotu v rozmezí 6,5 až 7,6.

Pokud jde o pH stupnici, 0 značí extrémní kyselost, zatímco 14 extrémní zásaditost. V polovině těchto hodnot je pak pH 7, které značí stav neutrální.

Ke zvýšení pH můžete použít například uhličitan sodný či jedou sodu, ke snížení pH kyselinu muriatovou nebo hydrogensíran sodný.

Co takhle koupit pořádný nadzemní bazén? Třeba nafukovací!

Udržovat čistou vodu v dětském bazénku, pokud ji nebudete měnit každý den, není jen tak, zvláště při tak těch tropických teplotách, které venku panují.

Paradoxně méně starostí možná budete mít s větším nadzemním bazénem, do nějž umístíte pískovou filtraci a klasickou bazénovou chemii. Anebo ještě jinak, vyrazte na koupák, tam jsou i skluzavky a kamarádi!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz