Jak udržovat vodu v dětském bazénku? Jde to bez chloru i bez filtrace

Děti skáčou do bazénu Sergey Novikov / Shutterstock.com

Pořídili jste dětem na zahradu či balkón bazének? Nebo je to spíše už bazén? Možná jste si řekli, že „když, tak už“ a koupili jste větší bazén. Děti to jistě ocení, protože více vody = více zábavy. Ale pro vás to bohužel znamená více starostí. Voda v bazénu bez filtrace moc dlouho jen tak sama o sobě nevydrží – jak se tedy o takový bazén vlastně starat?

Přečtěte si také

Jak uskladnit zimní oblečení a na co nezapomenout, až vytáhnete to jarní?
Jak uskladnit zimní oblečení a na co nezapomenout, až vytáhnete to jarní?

Větší bazén znamená pro děti více legrace, pro vás ale více starostí

O malý bazén, kde máte vody kousek nad kotníky, je velmi jednoduché se starat. Ráno vodu napustíte, večer s ní zalejete kytky, vysušíte a bazén stačí druhý den opět napustit čistou vodou.

Ale s bazénem třeba o objemu 450 litrů je to horší. Kdybyste měli každý den vodu napouštět a vypouštět, vyšlo by vás léto hodně draho! Navíc by se voda nestačila ani ohřát a kdybyste do něj měli nalévat horkou vodu na oteplení, stal by se z vás doslova otrok bazénu.

Vyzkoušet můžete závěsnou filtraci

Ideálním pomocníkem pro údržbu bazénu je filtrace – napomůže v něm udržet čistou vodu a správné pH, a to bez použití tolika chemie. Existuje například speciální druh filtrace, který kombinuje kartušovou filtraci a skimmer. Navíc se dá zavěsit za okraj bazénu, nikde žádné hadice a přípojky. Sice to zní jako perfektní řešení, ale připravit si budete muset minimálně 1 500 Kč.

Co je to skimmer?

Bazénový skimmer je nezbytný k udržení čisté vody. Z hladiny totiž sbírá nečistoty, než stačí padnout na dno, čímž zabraňuje vzniku řas a mikrobů.

Co třeba tento?

Jakou chemii do dětského bazénku?

Chcete-li udržet vodu déle čistou, bez bazénové chemie se neobejdete. Skvěle poslouží i mořská sůl!

Pokud jde o bazénovou chemii do dětských bazénů, použít můžete samozřejmě i běžnou chemii, která se dává do klasických bazénů, jen si musíte dát pozor na správné dávkování. Zejména děti jsou citlivé a na pokožce by se jim mohly tvořit pupínky a flíčky, pokud překročíte povolené množství.

Veškeré instrukce budou uvedeny na etiketě výrobku a pokud vám přeci jen nebude něco jasné, prodejce bazénové chemie vám velmi ochotně poradí.

Péče o bazén nemusí být žádná velká věda Canva

Vyzkoušejte bazénové přípravky bez chloru

Pokud však nechcete použít přípravek na chlorové bázi, dobrou zprávou je, že se dají koupit i přípravky do dětského bazénu bez chloru. Podle tvrzení výrobce nepotřebujete dokonce ani filtraci.

Na trhu se nabízí hned několik takových produktů. Jsou šetrné a citlivé k dětské pokožce, ale i přesto bazénovou vodu vydesinfikují, netvoří se v nich bakterie, řasy, houby ani plísně. Samozřejmě, že nejsou tak účinné jako přípravky pro velký bazén s chlorem, ale pro malý dětský bazének jsou naprosto dostačující, pokud dávkujete dle instrukcí.

Při hledání na internetu určitě narazíte na výrobek Marimex Baby Pool care, Azuro OXI tablety Mini nebo třeba Kids Care.

I v malém bazénku musíte hlídat správné pH

Nezapomínejte však ani v dětském bazénku hlídat správné pH vody pomocí pH papírků. PH vody by se mělo pohybovat, dle obvyklého doporučení prodejců bazénových přípravků, v rozmezí od 7,2 do 7,8. Nicméně vyhláška č. 238/2011 Sb. uvádí hodnotu v rozmezí 6,5 až 7,6.

Pokud jde o pH stupnici, 0 značí extrémní kyselost, zatímco 14 extrémní zásaditost. V polovině těchto hodnot je pak pH 7, které značí stav neutrální.

Ke zvýšení pH můžete použít například uhličitan sodný či jedou sodu, ke snížení pH kyselinu muriatovou nebo hydrogensíran sodný.

Co takhle koupit pořádný nadzemní bazén? Třeba nafukovací Canva

Udržovat čistou vodu v dětském bazénku, pokud ji nebudete měnit každý den, není jen tak, zvláště pak při tropických teplotách, které venku leckdy panují.

Paradoxně méně starostí možná budete mít s větším nadzemním bazénem, do kterého umístíte pískovou filtraci a klasickou bazénovou chemii. Anebo ještě jinak – vyrazte na koupák, tam jsou i skluzavky a kamarádi!