Jak využít černý bez v kuchyni? Recept na bezinkový sirup, likér, víno i marmeládu

Domácí sirup z černého bezu ve skleničce a plody černého bezu domnitsky / Shutterstock.com

Natrhejte si několik květů nebo plodů černého bezu a připravte si doma chutný sirup, limonádu nebo marmeládu. V našem článku na Kupi.cz pro vás máme několik tipů včetně receptů na výrobu pochutin z černého bezu.

Přečtěte si také

Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník
Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník

Začátek léta neodmyslitelně souvisí i s krásně rozkvetlými keři černého bezu. Právě květy černého bezu najdou hned několik využití v kuchyni. Vydejte se na procházku do přírody, natrhejte si bezové květy a pusťte se do výroby.

Bezinkový likér

Nestihli jste posbírat květy černého bezu? Nevadí, připravte si bezinkový likér, který se dělá z bezinkových kuliček. Likér skvěle osvěží v průběhu letních dní a zároveň skvěle chutná s čajem během studených zimních večerů. Na 2 litry bezinkových kuliček budete potřebovat:

Příprava je velmi jednoduchá. Bezinky povařte ve vodě a potom je přeceďte přes plátýnko. Do vody přidejte cukr a povařte 5 minut. Na závěr dochuťte kávou a nechte projít varem. Přidejte rum. Hotový likér nechte vychladnout a následně ho skladujte na chladném místě nebo přímo v lednici.

Bezinkové víno

Víno nemusíte pít jen z hroznů, výborné víno je také z bezinkových plodů. Na 1 litr bezinek budete potřebovat:

  • 2 litry vody
  • 1 kg cukru
  • ½ balení droždí
  • 2 ks nového koření a hřebíčku
  • Mletý pepř

Smíchejte bezinkové plody s kořením a vodou a nechte 15 minut povařit. Nechte vychladit a přidejte rozdrobené droždí, promíchejte a nechte 3 dny kvasit. Doporučujeme 2x za den promíchat. Po třech dnech směs přeceďte do velké sklenice a sklenici zaizolujte. Nechte přes noc odpočívat a následně stočte do láhve. Skladujte na chladném místě nebo v lednici.

Výtažek z květů černého bezu Lumixera / Shutterstock.com

Domácí bezinkový sirup z květů

K přípravě sirupu budete potřebovat přibližně 1 litr bezových květů, 2 kg práškového cukru, 80 g kyseliny citronové a 2 litry převařené a vychlazené vody.

Bezové květy opláchněte a dejte je na 24 hodin louhovat do předem převařené vody spolu s kyselinou citronovou. Druhý den směs přeceďte a přidejte práškový cukr a rozmíchejte, aby se rozpustil. Hotový sirup skladujte v uzavřených sklenicích. Sirup skvěle chutná s minerální vodou. Použít ho můžete také na přelití lívanců nebo palačinek.

Když nemáte čas na domácí bezinkový sirup, pořiďte si ho v akci

Kupte se slevou Sirup YO.

Porovnat slevy

Vynikající bezinková marmeláda s jablky

Máte rádi marmeládu? Vyzkoušejte bezinkovou marmeládu s jablky nebo hruškami. Na přípravu marmelády budete potřebovat:

Nastrouhaná jablka nebo hrušky smíchejte s rozdrcenými bezinkami a přidejte 0,5 kg cukru a rum. Povařte 15 minut a přidejte Gelfix a dalšího 0,5 kg cukru. Povařte 10 minut. Na závěr dochuťte marmeládu troškou citronové šťávy a lžičkou skořice. Hotovou směs přelijte do skleniček a zavařte 20 minut při teplotě 80 °C.