Vyčistí skvrny od trávy a pomůže proti zahradním škůdcům: 7 tipů, jak využít cukr v domácnosti i na zahradě

Různé druhy cukru na stole Pixel-Shot / Shutterstock.com

Cukr je zázračná potravina, kterou můžete kromě slazení nápojů a pokrmů využít také při úklidu nebo na zahradě. Velkou výhodou je, že se nachází v téměř každé kuchyni, a proto ho můžete kdykoliv použít. Přečtěte si naše tipy a zjistěte, s čím vším vám cukr dokáže pomoci.

Přečtěte si také

Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď
Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď

1. Skvělý pomocník v boji s mravenci

Bojujete s nadměrným výskytem mravenců, kteří si vždy dokážou najít cestu do vaší zahrady nebo kuchyně? Místo drahých přípravků vyzkoušejte trik s cukrem, který lezoucí hmyz naláká.

Stačí ho smíchat s práškem do pečiva v poměru 1 : 1 a touto směsí posypat místa, kde se mravenci nejčastěji objevují. Aby byl celý proces úspěšný, je potřeba ho po několika dnech zopakovat.

2. Ověřený lapač much a vos

Nejen mravenci, ale také mouchy jsou překážkou, proti které se snažíme bojovat různými způsoby. Ověřeným trikem je příprava sladké pasti, která létajícímu hmyzu voní a je pro něj lákadlem. Postup je velmi jednoduchý – stačí v hrnci smíchat 100 g cukru (nejlépe třtinového), 2 hrnky mléka a 60 g mleté pálivé papriky. Vše za občasného míchání 10 minut povařte a po vychladnutí přelijte do malých mističek a rozmístěte po místnosti.

Pytle s bílým a třtinovým cukrem fotorince / Shutterstock.com

3. Trápí vás háďátka v zahradě? Cukr zachrání vaši úrodu

Háďátka často napadají zeleninu i okrasné rostliny. Bojovat proti nim je však celkem snadné – stačí zeminu smíchat s cukrem, doporučená dávka je 1 kg cukru na 12 m². V zemině se často nacházejí mikroorganismy, které se živí právě glukózou. Díky cukru zvýší svoji aktivitu a háďátkům nedají žádný prostor.

Zásoba cukru by neměla chybět v žádné domácnosti

Kupte se slevou Cukr krystal.

Porovnat slevy

4. Cukr dokáže zahubit plevel

Především na jaře se v zatravněných plochách objevuje nechtěný plevel. Existuje ovšem jednoduchá cesta, jak se ho zbavit. Posypte trávník krupicovým nebo moučkovým cukrem a důkladně ho zalijte. Druhou možností je vytvoření zálivky (0,5 kg cukru : 40 l vody), kterou trávník postříkáte.

5. Vyčistí skvrny od trávy

Každý velmi dobře ví, jak těžce se čistí zelené skvrny od trávy. Často na ně nepomohou ani značkové čisticí prostředky, a proto lidé hledají účinné alternativy. Ověřeným receptem je smíchaní cukru s teplou vodou a následné vymíchání do husté kašičky, kterou stačí nanést na skvrnu a nechat pár hodin působit. Následně stačí daný kus oblečení klasicky vyprat v pračce.

Dřevěná miska s cukrem Pixel-Shot / Shutterstock.com

6. Prodlouží životnost řezaných květin

Řezané květiny mají tendenci rychle vadnout, cukrový roztok však dokáže prodloužit jejich životnost až o několik dní. Stačí smíchat 3 lžíce cukru, 1 lžíci bílého octa a 1 l teplé vody, důkladně rozmíchat a nechat vychladnout. Studený roztok nalijte do vázy s květinou. Ocet se postará o likvidaci bakterií a cukr dodá zeleni potřebnou výživu.

7. Dokonale čistý mlýnek na koření i kávu

Potřebujete se zbavit nečistot v mlýnku na kávu nebo koření? Stačí, když do něj nasypete několik lžic cukru a pomelete. Cukr vymele všechny nečistoty, které se dříve nepodařilo vyčistit. Po pomletí stačí mlýnek otřít suchým hadříkem.

Inspirovali vás naše tipy na využití cukru v domácnosti a na zahradě? Podívejte se na aktuální slevovou nabídku a doplňte si zásoby cukru se slevou.