V britském Lidlu začínají se stáčenou drogerií

Mladá žena stáčí drogerii do sklenice Iryna Inshyna / Shutterstock.com

Pro bezobalové nákupy nebo lokální výrobky už nemusíte jen na farmářské trhy. Stále častěji je nabízejí i velké potravinářské řetězce, například Lidl, Albert nebo Globus. Kromě toho se snaží snižovat emise, lépe hospodařit s energiemi a podporovat zákazníky v ekologickém nakupování, které může být i cenově výhodné. Jak takové udržitelné supermarkety vypadají?

Přečtěte si také

Jak si doma vyrobit kokosové, mandlové nebo makové mléko? Postup je velmi snadný
Jak si doma vyrobit kokosové, mandlové nebo makové mléko? Postup je velmi snadný

Stáčená drogerie v britském Lidlu

Společnost Lidl například ve Velké Británii testuje plně automatizovanou plnicí stanici, která zákazníkům nabídne stáčenou drogerii a další bezobalové produkty. Doplnitelnou láhev si lidé zakoupí jen jednou, vyhnou se tak zbytečnému plastu, a ještě ušetří nemalé částky.

„V Lidlu věříme, že za dobré věci se nemá platit nic navíc. I proto jsme hrdí na to, jak skvěle pilotní provoz této technologie funguje,“ říká Mark Newbold, CSR manažer britského Lidlu.

S partnerstvím je spokojený i Chris Baker z chilského startupu Algramo, který chytré plnicí stanice vyrábí. Cirkulární projekt počítá během šesti měsíců fungování s úsporou téměř tří tisíc jednorázových plastových nádob. Úspěchy ale slaví už v prvních dnech, má tedy velký potenciál posunout se na globální úroveň.

Žena stáčí drogerii do zavařovací sklenice Space_Cat / Shutterstock.com

Albert snižuje svoji uhlíkovou stopu

Pozadu nezůstává ani Albert, který jen za poslední tři roky snížil své emise o téměř 35 % a díky dalším miliardovým investicím se má do roku 2040 stát uhlíkově neutrálním. Využije k tomu promyšlenou strategii založenou na úspoře elektřiny, plynu i pohonných hmot. Ruku v ruce s tím jde modernizace logistiky a prodejen, což povede k celkovému zkvalitnění nákupního zážitku.

„Při stanovování cílů a zveřejňování údajů je důležitá transparentnost. Naším výchozím bodem pro vyhodnocování uhlíkových emisí je rok 2018,“ doplňuje Martina Černá, ředitelka pro udržitelnost a zdraví v Albertu.

Začněte s ekologií i u sebe doma

Ekologie se prosazuje i jinde

Udržitelně myslí v poslední době i provozovatelé ostatních supermarketů. Kaufland v minulém roce kompletně přešel na recyklované účtenky a Globus zase rozšířil síť dobíjecích stanic pro elektromobily. Nejsou sice zdarma, ale po přihlášení můžete nabíjet za poměrně nízkou cenu – 3 Kč/kWh.