Co se dá v únoru předpěstovat? Zkuste třeba rajčata nebo petrželku

Rostoucí semínka v klíčících miskách nieriss / Shutterstock.com

Dny se prodlužují, pomalu se otepluje, lidé po zimě odhazují první vrstvy oblečení. S prvním sluníčkem přichází i první sázení. Zahradní sezóna začíná. Na venkovní hrabání v hlíně to sice zatím ještě úplně není, ale můžete se začít připravovat doma. Stačí vám pár mističek, hlína, potravinová fólie a okno. Co se dá v únoru vysévat a jaké vychytávky vám ulehčí práci?

Přečtěte si také

Jak dlouho vydrží v lednici bílky a co s nimi, když jich máme moc?
Jak dlouho vydrží v lednici bílky a co s nimi, když jich máme moc?

Co předpěstovat v únoru?

Za okny vykukují sněženky a krokusy, místy už i voňavé konvalinky. Pokud letos plánujete v dubnu a květnu vysazovat do hlíny na zahradě, musíte začít s výsevem doma za oknem – a nejlépe hned.

Do misek na okenní parapet se vyplatí předpěstovat celer, kedlubny, brokolici, květák, okurky, papriku či lilek. Chybu neuděláte ani s rajčaty, cibulí či s bylinkami, jako je petrželka, bazalka nebo majoránka. Od konce února pak přichází čas i na brambory. Pokud fandíte spíše květinám, zkuste hledík, hvozdík nebo petúnii.

Dopřejte tu nejlepší péči všem svým rostlinám

Jaký zvolit substrát?

Když budete v obchodě hledat nejlepší substrát, zaměřte se na jeho lehkost. Čím lehčí a prodyšnější, tím lépe pro sazeničky. Zároveň volte spíše substráty chudší na živiny, ty paradoxně semínkům škodí. Ve specializovaných obchodech najdete i substráty přesně namíchané pro únorový výsev.

Tip: Z hlíny, písku a trochy kompostu si zvládnete připravit substrát i sami doma. Semínka vaši práci jistě ocení, ale! Dobře si ohlídejte, aby v hlíně ze zahrady nebyly houby nebo jiné choroby. Po přesytí na sítu by měly být okem viditelné.

Rostoucí plody rajčat Sunny_Smile / Shutterstock.com

Vyklíčí loňská semínka?

Proberte své zásoby. U větších semen můžete zkusit zhodnotit každé zvlášť, u těch menších to musíte prostě zkusit. Pokud semena zbyla od loňského roku, mohla by letos ještě poměrně bez problému vyklíčit. Pokud je máte doma už roky, uděláte lépe, když si pořídíte nová. Tyto už příliš parády neudělají. Čerstvé, a hlavně kvalitní osivo je základ úspěchu.

Jak předpěstovat zeleninu?

Kdo má sadbovač, má vyhráno. Kdo nemá, nemusí zoufat. Pokud se rozhodnete sázet doma i bez sadbovače, sežeňte si kromě substrátu ještě misky a potravinářskou fólii. Co se týká rozměru a tvaru misek, zvolte zhruba poloměr 20–30 cm, hloubku pak do 15 cm. Vše záleží na množství, které se rozhodnete vysázet. Chybu ale neuděláte, když zvolíte větší počet menších misek než například jednu velkou.

Do misky nasypte substrát a semínka jemně přitlačte na povrch, není potřeba je zasypávat. Snažte se dodržovat pravidelné rozestupy, aby každé semínko mělo dost prostoru pro růst. Pokud sázíte něco s menšími semínky, můžete použít rozprašovač a semínka rovnoměrně rosit po celé misce. Když máte hotovo, zakryjte vše fólií, čímž zajistíte lepší podmínky pro klíčení.

Hotový malý skleník umístěte na okno, ideálně jižně či východně orientované, čímž zajistíte dostatek světla. Pokud žádné takové ve svém bytě nemáte, můžete použít i umělé světlo.

Klíčící rostliny Africa Studio /Shutterstock.com

Jak urychlit klíčení a další vychytávky

Voda, voda, voda. Nic jiného vám spolehlivě nepomůže. Můžete se sice dočíst o rázných hnojivech či poprašcích, příroda však naštěstí funguje dost chytře i bez toho, a proto je nejlepší, když necháte semínka klíčit jejich tempem a jen přibližně jednou za dva dny hlínu jemně pokropíte. Substrát nesmí být přemokřený, ale ani suchý. Je dobré jej každý den kontrolovat třeba prstem.

Většinou semínkům pomůže, když je na pár hodin před výsevem namočíte do vody. Ovšem pozor, nezapomeňte ji pravidelně vyměňovat a udržovat čistou. Jinak si koledujete o chorobu a předem se vzdáváte šancí na úspěch.

  • Tip: Pomocníky na klíčení najdete i v prodejnách s domácími potřebami, nakličovací misku či nádobu nabízí například Tescoma.