Aloe vera: zazáří na pokožce i v kuchyni, máme pro vás recepty

Listy aloe vera a gel z aloe ve skleněné lahvičce Canva

Když se řekne aloe vera, jistě si představíte léčivý a dobře známý sukulent. Pěstujete si aloe doma? Pak vás možná překvapí všestranné využití rostliny. Víte, že si na gelu pochutnáte nejen vy, ale také vaše pokožka?

Přečtěte si také

Zájem o nákup oblečení prudce klesá, problém hlásí i značky jako Calvin Klein
Zájem o nákup oblečení prudce klesá, problém hlásí i značky jako Calvin Klein

Tato léčivá rostlina je krásná nejen na pohled – krásné je také její blahodárné složení. Obsahuje vyváženou směsici vitaminů a minerálů, proto je považována za léčivku.

Jak ji pěstovat? Překvapivě snadno. Aloe miluje sluneční paprsky, a tak ji nezapomeňte umístit tam, kde se jich dosytosti nabaží. Nepotřebuje mnoho vody, spíše naopak.

Pozornost tak místo péče o rostlinu věnujte třeba našim receptům. Co tahle dát si smoothie nebo pohladit pokožku pleťovou vodou?

Ochutnejte nápoj z aloe vera s dužinou

Hojivá pleťová voda

Pupínky nebudou mít šanci! Aloe vera s nimi totiž díky regeneračním a dezinfekčním schopnostem rázem zatočí. Příprava pleťové vody je přitom jednoduchá. Co budete potřebovat?

  • 160 ml destilované vody
  • 160 ml Alpy
  • 3 listy aloe vera
  • lžičku citronové šťávy

Listy aloe nakrájejte nadrobno. Promixujte je a zalijte Alpou. Zavřenou sklenici se směsí aloe a Alpy umístěte do temna a nechte odpočívat 3 týdny. Po uplynutí dané doby je čas přefiltrovat směs přes plátýnko. Do roztoku přidejte destilovanou vodu a lžičku citronové šťávy. Nakonec aplikujte na pleť jako dočištění před nanesením krému. Uchovávejte v chladu.

Listy aloe vera vcelku a rozříznuté Canva

Gel na poranění

Gel z aloe je známý jako první pomoc při drobných poraněních. Štípance, drobná říznutí, odřené koleno, koutky. To vše můžete potřít mastí, na kterou vám dáme recept, abyste tak urychlili hojení a zklidnili ranku.

Tentokrát blahodárný gel smícháte s kokosovým olejem, který má antibakteriální účinky. Velký list aloe podélně rozřízněte a nechte uschnout – dužina zaschne, ale na povrchu zůstane rosol. Ten smíchejte se stejným množstvím kokosového oleje. Mast uchovávejte v chladu, nabírejte vždy hygienicky pomocí špachtle nebo lžičky.

Tip: Přípravky s výtažkem z aloe najdete v drogeriích i lékárnách. Sháníte-li léčivé kosmetické přípravky či mazání jako dárek, prohlédněte si letáky lékáren a drogerií na Kupi.cz.

Už jste slyšeli o polštářích s výtažkem z aloe vera?

Co takhle dát si něco k snědku?

Aloe vera je při větším množství vnitřního užití toxická a může způsobit průjem, ale malé množství vám neublíží, naopak dodá tělu vitaminy a minerály. Proto je šťáva z aloe ideálním doplňkem do vašeho smoothie. Máte na něj chuť? Připravte si:

  • 2 jablka
  • 1 okurku
  • šťávu z jednoho citronu
  • šálek šťávy z celých listů aloe vera
  • 2 banány
  • hrst máty

Vše důkladně rozmixujte a v případě potřeby dořeďte vodou. Ozdobit hotové smoothie můžete třeba chia semínky. A že se vám nechce získat šťávu z vaší rostlinky, která vám dělá radost? Nevadí – koupit můžete také již připravenou šťávu z aloe.

Tip: Vánoce se blíží, darujte klidný spánek. Polštář Aloe vera Wendre najdete za 249 Kč v Globusu až do Vánoc.