Čistá domácnost bez chemie? Parní čističe si poradí s vodním kamenem, mastnotou i samolepkami

Čištění gauče parním čističem lapsa03 / Shutterstock.com

Parním čističem se dá perfektně vyčistit spousta materiálů a povrchů. Znáte postupy při čištění pro docílení nejlepších výsledků? Podívejme se, jak čistit parním čističem, a na které materiály se naopak nehodí.

Přečtěte si také

Na materiálu balíku záleží, kupující stále častěji vyžadují udržitelný obal
Na materiálu balíku záleží, kupující stále častěji vyžadují udržitelný obal

Jak na práci s parním čističem?

Pokud používáte parní čistič, nenaplňujte nádobu pro ohřev vody až úplně po okraj. Pára se pak lépe vyvíjí a voda neodkapává.

Do nádoby dejte teplou vodu – snížíte tak dobu pro její ohřátí a můžete začít s úklidem dříve. Použijte gumové rukavice, ať se neopaříte, a při odstraňování plísní si vezměte respirátor. Po několika čištěních vždy propláchněte nádobu od zbytků usazenin.

Obklady a dlažba

Vhodnější je parní vysavač, který rozpuštěné nečistoty odsaje. Parní čistič může na podlaze nechat šmouhy a vlhká místa je poté třeba vytřít mopem. Na spáry a rohy zvolte nástavec s bodovou tryskou páry s kruhovým kartáčem – nejúčinnější je parní turbokartáč, který vibruje a pulzuje. Na dlažbu použijte podlahový nástavec s návlekem z mikrovlákna a pak setřete nečistoty.

Vsaďte na ekologický úklid

Vodovodní baterie, sifony, umyvadla, sprchové kouty, vany a WC

Při odstraňování vodního kamene naneste na povrch nejprve ocet a nechte chvíli působit. Použijte nástavec s bodovým proudem páry s kruhovým kartáčem, který rozruší vodní kámen, mastnotu a nečistoty. Pára odstraní špínu i uvnitř sifonů, kam se jinak velmi těžko dostanete. Po vyčištění povrchy otřete do sucha utěrkou z mikrovlákna.

Kuchyň, digestoř, sporáky, dřezy a trouby

Horká pára zatočí i s mastnotou. Použijte malou ruční hubici s návlekem z mikrovlákna. Na mřížky v troubě zvolte speciální mosazné kruhové kartáčky a na dvířka bodovou trysku s kruhovým kartáčkem. Nakonec vše setřete utěrkou.

Žena čistí kuchyňskou linku pomocí parního čističe Tinatin / Shutterstock.com

Okna a zrcadla

Nejprve se vrhněte na rámy oken, spáry a rohy, následně zvolte malou ruční hubici s návlekem pro umytí okenních tabulí. Na závěr vyberte nástavec na čištění oken s gumovou stěrkou, napařte okenní tabule i zrcadla a v pruzích je stírejte odshora dolů.

Koberce a čalounění

Na čalounění je lepší parní vysavač, který rozpuštěné nečistoty současně odsaje. Parní čistič rozpustí nečistoty, ale utěrkou je nevytřete a mohou vzniknout mapy. Odstraní však pachy z koberců a čalounění, slehlé vlasy a vytlačená místa od nábytku u koberců i roztoče a mikroorganismy.

Vypořádejte se s jakoukoliv špínou

Dveře, dřevěné obklady stěn, vinylové a laminátové podlahy, PVC a linoleum

Použijte malé ruční hubice a podlahové nástavce se dvěma návleky z mikrovlákna. Nastavte výkon parního čističe na nižší stupeň. Opatrně u vinylových podlah – dílce jsou lepené a horká pára by je mohla rozpustit. Vyvarujte se proto jejímu delšímu působení na jednom místě.

Čištění podlahy pomocí parního vysavače Dmytro Golovchenko / Shutterstock.com

Odstranění tapet, čištění radiátorů a topných těles

Použijte speciální nástavec pro odstranění tapet a jeho tažením shora dolů parou postupně uvolňujte tapetu od podkladu. Před čištěním radiátorů zakryjte podlahu a stěnu za nimi igelitem. Použijte bodovou trysku.

Další použití parního čističe

Můžete jej použít na oživení barev záclon a oděvů, odstranění pachů z nich či na žehlení. Jsou vhodné na čistění křišťálových lustrů, desinfekci plastových hraček, pelíšků a klecí pro domácí mazlíčky a pomohou i při čištění ventilačních mřížek a průduchů.

Z venkovního grilu odstraníte mastnoty a připečené usazeniny speciálním kruhovým nástavcem s mosaznými štětinkami. Použijete jej i na čištění interiéru vozu, jako jsou plasty, čalounění, stropnice či mezidveřní plochy, a také na čištění exteriéru, třeba na disky kol a blatníky.

Na jaké materiály a povrchy nepoužívat parní čistič

Z důvodu vysoké teploty páry, která dosahuje 100 až 140 °C, se nedoporučuje používat parní čištění:

  • na materiály citlivé na vysoké teploty, jako je hedvábí, vlna a některé plasty
  • na některé druhy potahových látek
  • na pravou kůži, aby se nevysušila, a na eko kůži a syntetické napodobeniny kůže, aby nedošlo k degradaci materiálu
  • na tapety, vodou ředitelné nátěry a barvy

Nakupte si úklidové přípravky za skvělou cenu

  • na dřevěné podlahy a parkety s olejovou a voskovou povrchovou ochrannou vrstvou
  • na elektroniku a elektrická zařízení, kde by mohla pára proniknout ke kontaktům a způsobit zkrat nebo úraz elektrickým proudem
Čištění gauče pomocí parního čističe Marian Weyo / Shutterstock.com

Výhody parního čističe

Horká pára uvolňuje mastnotu i nečistoty usazené ve spárách a škvírách, kam se jinak hůře dostává. Má vysoké desinfekční účinky proti bakteriím a roztočům při delším působení. A navíc je šetrná k životnímu prostředí i lidskému zdraví – parní čističe totiž nepoužívají chemické prostředky, pouze destilovanou vodu.