Sbírejte kaštany, jsou zázračné! Připravíte z nich léčivou tinkturu nebo je stačí dát pod polštář

Hromada kaštanů ležících mezi podzimním listím verunkazd / Shutterstock.com

Podzim má většina z nás už od dětství spojený se sběrem kaštanů, ze kterých malé děti umí vytvořit nejrůznější zvířátka a postavičky. Ovšem ani dospělí by neměli tato hnědá, lesklá semena stromu jírovec maďal nechat jen tak ležet na zemi. Kaštany umí ulevit od bolesti nebo vás zbaví otravné rýmy. Kolik jich patří pod polštář? A jak je zpracovat jinak než na dekorace?

Přečtěte si také

Jak na dokonale šťavnaté a křehké libové maso? Naložte ho do soli metodou brining
Jak na dokonale šťavnaté a křehké libové maso? Naložte ho do soli metodou brining

Jírovec maďal

Ač většina z nás používá slovo kaštan, ve skutečnosti se jedná o strom jírovec maďal (Aesculus hippocastanum). Jeho název však zlidověl a již naše prababičky mu neřekly jinak než koňský či divoký kaštan.

V lidovém léčitelství se zpracovávala jeho kůra, listy, květy a také semena – kaštany. Odtud také vznikl název pro oblíbené koňské masti, které ulevují od bolesti kloubů a zad.

Odvar nebo tinktura z kaštanů

Pokud vás trápí střevní problémy doprovázené průjmy, hemeroidy nebo křečové žíly, babské rady odkazují právě na odvar z květů či z kůry jírovce maďalu. Jeho květy chutnají nasládle, proto by neměl být problém ho vypít, i když pro některé lidi je doslova nepoživatelný.

Sklenice s tinkturou vedle misky kaštanů New Africa / Shutterstock.com

Jak připravit tinkturu z kaštanů?

Extrakt z kaštanů, resp. jeho aktivní látky jsou označovány jako léčivé. Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Nejznámější zevní použití je formou tinktury.

  1. Po odstranění hnědé slupky se žluté jádro kaštanů naseká keramickým nožem (je důležité vyvarovat se použití kovů).
  2. Drť se dá do sklenice a zalije vysokoprocentním lihem o koncentraci 40 % a více (nejčastěji vodkou).
  3. Směs se doporučuje nechat vyluhovat minimálně 10 dní na tmavém a teplém místě.
  4. Občasné protřepání sklenicí není na škodu. Po vyluhování se tinktura scedí přes sítko nebo pomocí french pressu. Dávkování je v závislosti na váze člověka a obvykle se doporučuje 3× denně 20 kapek.

Na co je tinktura z jírovce účinná?

Pokud vás trápí hemeroidy, revma, křečové žíly nebo otoky nohou, měla by tinktura z kaštanů pomoci. Některé zdroje píší také o velmi dobrých výsledcích proti vysokému cholesterolu a zánětům v těle nebo v žilách.

Tradice sbírání kaštanů

Kolik kaštanů nasbírat? V tom měli jasno naši předkové už dávno. Pověra říká, že domů byste si měli přinést tolik kaštanů, kolik vám je let, a k nim přidat ještě jeden navíc.