Vyřezávání dýní, zapalování svíček a strašidelná výzdoba. Co mají společného Halloween a Dušičky?

Dvě vyřezané dýně Pressmaster / Shutterstock.com

Přelom října a listopadu už tradičně patří památce zesnulých. V českých končinách je tento svátek známý jako Dušičky či Svátek zesnulých a v tento den obvykle chodíme na hřbitov, zapalujeme svíčky a vzpomínáme na své drahé. Americkou verzí tohoto svátku je pak Halloween, který má však s Dušičkami společného víc, než možná tušíte.

Přečtěte si také

Zavřené pobočky, ztlumená světla a snížení vytápění. Evropské obchodní řetězce se chystají na šetření energií
Zavřené pobočky, ztlumená světla a snížení vytápění. Evropské obchodní řetězce se chystají na šetření energií

Dušičky – vzpomínka na zemřelé

Den, kdy se celé rodiny vydávají na hřbitov, aby zde zapálily svíčku za své zesnulé, se u nás slaví 2. listopadu, tedy pár dní po americkém Halloweenu. Původní tradice Dušiček je hluboce zakořeněna v křesťanství a víře v očistec, kam odchází zemřelé duše očistit se od hříchů. Na Dušičky se pak za zemřelé modlí ti, které tu po sobě zanechali.

Dříve lidé také věřili, že se v tento den duše zemřelých vracejí ze záhrobí, aby navštívily své příbuzné. Aby se „dušičky” nevylekaly, lidé v tento den nezametali, plnili lampy máslem, aby si zemřelí mohli pomazat své rány z očistce, a pekli dušičkové pečivo zvané „všesvatový rohlík”.

  • Pokud se i vy chystáte na začátku listopadu na hřbitov, poohlédněte se již nyní po vhodné svíčce, květinové aranži či podzimní výzdobě, kterou hrob svých nejbližších zkrášlíte.
  • Široký výběr svíček a dekorací najdete například v obchodě BauMax. V nabídce jsou hřbitovní svíce již od 15 Kč, dušičková vazba květin a jehličí za 149 Kč či dekorace z dýně a kvítí za 49 Kč.

Předvečer všech svatých

Obdobou svátku Dušiček je americký Halloween, jehož název pochází ze staroanglického All Hallow’s Eve, tedy Svátek všech svatých. Přestože je v českém prostředí často kritizován jako nepůvodní svátek, který k nám byl zatažen vlivem stále se zvyšující amerikanizace, některé jeho tradice jsou oblíbené i u nás. Halloween připadá na 31. října a na rozdíl od pochmurných a klidných Dušiček působí spíše barevným a oslavným dojmem. Oranžová barva, světýlka, cukrátka, strašidelná výzdoba, kostýmy a koleda – to vše patří k tradičnímu americkému Předvečeru svátku Všech svatých.

Halloweenská výzdoba přede dveřmi do domu Tatjana Michaljova / Shutterstock.com

Co mají tyto svátky společného?

Ačkoli to na první pohled nemusí být patrné, oba svátky mají hodně společného. Kromě toho, že jejich tradice pochází z pohanských rituálů, pro oba je důležitým symbolem oheň. Ten v pohanské symbolice značí nejen očistu a ochranu živých před mrtvými, ovšem také svítí zesnulým, aby neztratili svou cestu. Právě proto se na Dušičky zapalují svíčky a na Halloween dlabou dýně místo luceren.

Z některých zdrojů také víme, že se dříve na Dušičky pořádaly průvody v maskách a vyřezávala se cukrová řepa. Halloween bychom proto neměli odmítat jako invazi americké tradice, ale přijmout jej jako obměnu té naší. Podobné znaky najdeme i u dalších svátků po celém světě, například v mexickém Día de los Muertos.

Regály plné mexických dýní Kupi.cz

Vyřezejte si dýni

K halloweenským tradicím patří třeba vyřezávání strašidelných dýní, které se dříve umisťovaly do oken a představovaly jakési spojení mezi světem živých a mrtvých. Jejich strašidelné grimasy pak měly odehnat zlé duchy. S tím souvisí i strašidelná výzdoba, v níž postavy zombies navazují na původní křesťanské představy o umrlcích.

Pokud si i vy potrpíte na vyřezávání strašidelných lucerniček, nyní je ideální čas na nákup vaší dýně. Mexické dýně, které se na vydlabávání a vyřezávání hodí nejlépe, seženete nejen v květinářstvích, ale též v obchodních řetězcích, například Billa, Albert, Penny Market nebo Tesco. Taková dýně vás vyjde přibližně na 12–15 Kč/kg. Než ji budete vyřezávat, doporučujeme načrtnout si nejprve šablonu, abyste lucernu nepokazili.

Dekorace vyrobená z betonu ve tvaru dýně Kupi.cz

Halloweenská výzdoba pro každého

Propojte ve svém domově obě tradice a udělejte si podzimní strašidelnou výzdobu. Tykvičky v různých velikostech vypadají skvěle, ať už je vystavíte na komodu nebo je umístíte před vchodem do domu. V mnoha květinářstvích a obchodech s dekoracemi nyní seženete i keramické dýně, do nichž můžete vložit čajovou svíčku, případně dýně látkové nebo dřevěné. Fantazii se meze nekladou.

Originální dekorací bude třeba DIY betonová dýně, která vám navíc vydrží i několik let. Pokud si troufáte na trochu odvážnější výzdobu, můžete se inspirovat třeba katalogem firmy Flying Tiger Copenhagen, v němž najdete nejen strašidelnou výzdobu pro váš domov, ale též kostýmy, dekorace, sladkosti či barvy na obličej.

Boxy na sušenky s halloweenskými motivy Kupi.cz

Dejte koledu, nebo něco provedu!

Jednou z oblíbených halloweenských tradic je koleda, při níž děti obchází domy v sousedství a za pomoci hesla „Trick or Treat“ (něco jako „koledu, nebo trest“) koledují sladkosti. Rozhodnete-li se zahrát si na Halloween se vším všudy, nezapomeňte se zásobit speciálními cukrovinkami. Nejrůznější želé bonbony, strašidelná lízátka i halloweenské boxy se sušenkami zakoupíte až do konce října v supermarketech Billa, Tesco, Albert a dalších.