Pomoc, můj partner chrápe! Jde s tím vůbec něco udělat?

Nevyspíte se v noci, protože váš partner chrápe? Canva

Trpí váš partner chrápáním, které vám v noci brání usnout nebo vás budí? Tento poměrně častý problém dokáže v partnerském vztahu zadělat na velké škody. Dotyčný o něm totiž obvykle ví jen díky okolí, avšak ve spánku se neslyší, takže nemá takovou potřebu ho řešit.

Přečtěte si také

Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí
Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí

Proč chrápání vzniká?

Chrápání je zvuk s vibracemi, který se ventiluje ven z těla naším dýchacím ústrojím.

Způsobuje ho přílišné uvolnění svalů v krku, kvůli kterému dochází k uzavření a zúžení cest od hrdla po nos. Tím se zhorší průchodnost vzduchu do plic a vznikají rušivé zvuky a vibrace.

Příčiny chrápání

 • Fyziologické faktory, životní styl, užívání léků a věk.
 • Obezita – lidem, kteří trpí obezitou, se usazuje více tuku v oblasti krku.
 • Alkohol – příčinou je uvolnění svalů, ke kterému dochází právě po konzumaci alkoholu.
 • Pohlaví – kvůli užšímu hrdlu v oblasti krku chrápou častěji muži než ženy.
 • Nemoci horních cest dýchacích
 • Kouření – kouř produkuje látku, která vytváří více hlenu.
 • Alergie
 • Čelistní anomálie – příčinou je malá horní nebo dolní čelist, která způsobuje menší prostor v ústech, což může také vést ke chrápání.
 • Spánkové apnoe – jedná se o vzácnou poruchu spánku, při které člověk přestává dýchat, zvýší se mu tlak v dýchacích cestách a následně se probudí, přičemž se dech vrátí do pořádku.
 • Otok mandlí
Zahajte léčbu chrápání včas! Canva

Léčba

Dobrou zprávou je, že chrápání se dá léčit. Postup ovšem záleží na příčině.

Mezi ty nejnáročnější metody patří operace hrtanu, případně čelistních kostí, nebo ambulantní zákrok laserem. Ten se provádí v lokální anestezii a lékař pomocí laseru upravuje měkké patro a tvar čípku. Tento zákrok může stát až několik desítek tisíc korun, některé pojišťovny na něj nicméně přispívají, nebo ho dokonce hradí celý.

Možné operace

 • Operace na čelistních kostech.
 • Laserová operace prováděna ambulantně. Úspěšnost na vyléčení je však nižší než u standardního zákroku.
 • Tzv. uvulopalatofaryngoplastika, která je prováděna pod celkovou anestezií. Zákrok se zaměřuje na rozšířené brance hrtanové. Může také pomoci vyléčit spánkovou apnoi.
Chrápání se týká žen stejně jako mužů. Canva

Pomůcky, které jste možná ještě nevyzkoušeli

1. Poloha spánku

Chrápání lze omezit polohou při spánku – například spaní na zádech chrápání podporuje, zatímco otočení na bok poskytne dýchacím cestám více prostoru.

Babská rada: Proti spaní na zádech zabírá finta s tenisovým míčkem. Stačí ho uvázat na záda pyžama a chrápající se bude vyhýbat spánku na zádech. Dobré je také mít kvalitní, vyšší polštář.

2. Přípravky proti chrápání

Spreje a kapky jsou složené ze směsi bylin, rostlinných a esenciálních olejů, které pozitivně působí na zvlhčení stěn sliznice, a tedy i na zamezení chrápání. Další možností jsou speciální náplasti, které se nalepí na kořen nosu a působí celou noc.

Vyzkoušejte kapky

3. Zvlhčovač

Prospěšný také může být zvlhčovač vzduchu, který udržuje vlhkost v ústech a krku, což snižuje pravděpodobnost chrápání. V době, kdy se topí, může být alternativou zvlhčovače vzduchu roztažení mokrého ručníku na topení.

4. Speciální hodinky

Hodinky monitorují zvukové vibrace a při chrápání posílají slabé impulzy do nervové soustavy. Ty by ale samozřejmě neměly člověka bolet, proto přístroj vybírejte pečlivě a s rozvahou.

5. Homeopatika

Pokud věříte na léčbu homeopatiky, můžete ji praktikovat i při boji s chrápáním. Například látka kalium iodatum je účinná na onemocnění dýchacích cest, astma i chrápání.

Tip: Před spánkem omezte kouření a konzumaci alkoholu. To samé platí pro prášky na spaní. Tato kombinace způsobuje umělé uvolnění svalů, a tím se pravděpodobnost chrápání zvyšuje.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz