V dubnu ceny rostly nejvíce od loňského září. Co zdražilo, a u čeho naopak částka klesla?

Podražily například potraviny. Canva

Ceny rostou, v dubnu dokonce tak, že šlo o největší nárůst od loňského září. Upozornil na to Český statistický úřad.

Přečtěte si také

Hitem tohoto léta je venkovní koberec! Letos se bez něj neobejde žádná terasa ani balkon
Hitem tohoto léta je venkovní koberec! Letos se bez něj neobejde žádná terasa ani balkon

Ceny rostou

Růst cen se týká alkoholu, tabáku a potravin i nealkoholických nápojů. Pokud růst porovnáme s březnem, pak se v dubnu zvýšily o 0,5 %. Meziročně potom o 3,1 %.

„Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 %. Bylo to o 0,8 procentního bodu více než v březnu a nejvíce od loňského září. Největší podíl na tomto vývoji měly, stejně jako minulý měsíc, ceny pohonných hmot a tabákových výrobků,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ upozorňuje, že v březnu 2021 došlo k mírnému meziměsíčnímu oslabení koruny vůči euru a dolaru, což přispělo k růstu vývozních cen o 2,1 % a cen dovozních o 2,3 % oproti cenám v únoru. Značného růstu cen meziměsíčně i meziročně dosáhl sběrový papír. V meziročním srovnání se výrazně projevil růst cen rud kovů a kovového odpadu, ropy a ropných výrobků a elektřiny.

Porovnání březen 2021 vs. duben 2021

Zdražení potravin:

  • zelenina o 10,9 %
  • vepřové maso o 4,4 %
  • oleje a tuky o 2,8 %

Naopak ovšem klesly ceny ovoce o 4,9 %.

Zdražování v oblasti dopravy:

  • pohonné hmoty a oleje o 2,9 %
  • automobily o 0,3 %

Bytové vybavení a zařízení domácnosti:

  • zvýšily se ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti, a to o 1,6 %
Ceny zeleniny šly nahoru. Canva

Meziroční porovnání

Meziročně vzrostly ceny pro spotřebitele v dubnu o 3,1 %, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v březnu. Toto číslo nejvíce ovlivnilo zdražení pohonných hmot a olejů, které v dubnu 2021 vzrostly o 16,3 %, zatímco v loňském roce zaznamenaly meziměsíční pokles o 10,5 %. Zdraženo bylo také tabákové zboží, pivo a lihoviny.

Jak uvedl v závěru své zprávy Český statistický úřad: Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu 2,8 %.

Nakupujte levněji

Ušetřete snadným sledováním stránek Kupi nebo stažením stejnojmenné aplikace, která je zdarma. Pohlídá vám slevové akce, porovná ceny v jednotlivých obchodech, pomůže sestavit nákupní seznam, který zaručeně nezapomenete doma, i uloží slevové karty, takže je už nebudete muset nosit v peněžence.