Došla vám energie? Jezte energetické bomby a bude vám líp!

Cítíte se unavení? Jezte potraviny, které vám dodají energii. Canva

Nemůžete najít sílu zvednout se ráno z postele a nemáte elán do svých oblíbených činností? Naštěstí existují přírodní zdroje obrovské síly, která vás postaví na nohy.

Přečtěte si také

Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata
Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata

Maca, zázrak z peruánských And

Maca peruánská je malý zázrak z peruánských And. Podle legendy věnoval macu indiánům bůh Virakoči, aby se jim v nehostinných horských podmínkách lépe žilo. A domorodí indiáni si rychle všimli, že jim maca opravdu prospívá.

Kořen maca obsahuje spoustu esenciálních kyselin, vitamíny A, B, C, E a minerály. Svým jedinečným složením dodává sílu, energii, uklidňuje nervovou soustavu a podporuje plodnost. Prášek můžete pít ve formě čaje nebo si ho přidat do ovesné kaše a jogurtu.

Povzbuďte tělo i mysl díky maté

Maté nebo také yerba maté pochází rovněž z Jižní Ameriky a je připravován z lístků cesmíny paraguayské. Tradičně se maté popíjí z vydlabané dýně, které se říká kalabasa, z níž čaj se usrkává zploštělou slámkou s otvory – bombilou.

Pokud potřebujete být dlouho vzhůru a káva už na vás nepůsobí, sáhněte po matéčku. Je to opravdu silný povzbuzovač a antioxidant. Maté podporuje funkci ledvin, imunitní systém a umí potlačit chutě k jídlu. Zakoupíte ho čisté nebo v různých ochucených čajových směsích s dalšími bylinkami.

Maté vás povzbudí. Canva

Mladý ječmen vás nabudí

Mladý zelený ječmen je hit posledních let, zvláště oblíbený mezi vegany pro velké množství železa a kvalitních bílkovin. Obsahuje také 12 minerálů a 13 vitamínů. Dodá vám energii a podpoří imunitní systém.

Dříve lidé konzumovali zelené rostliny, ale v současné době to není úplně běžné. Zelený ječmen tak může být návratem k dřívějším tradicím. Popíjení mladého ječmene je vhodné zejména na jaře, kdy člověk potřebuje přirozenou očistu po dlouhé zimě.

Matcha, zelená vzpruha z Japonska

V Japonsku je pití matcha čaje tradicí již několik staletí a Japonci si užívají popíjení matcha po několika hodinovém obřadu. Bohužel, kvůli uspěchané době se tento ceremoniál spíše vynechává a svět tak přichází o zajímavou tradici. V Evropě a Americe však oblíbenost matcha čaje roste.

Zelený prášek je antioxidantem a zdrojem bílkovin, železa a vitaminu A. Vychutnat si ho můžete klasicky teplý, ale mezi sportovci se těší velké oblibě, protože se dá připravit i za studena v shakeru s oblíbeným proteinem. Skvělá je matcha i s našlehaným mlékem, jemně doslazená medem.

Některé z energetizujících potravin můžete přidat i do běžných receptů, na fotce třeba matcha chlebík. Pexels

Spirulina je sladkovodní řasa pro zdraví

Spirulina je sladkovodní řasa, která se po staletí používá ve východní Asii. Je naprosto přírodní a svou ostře zelenou barvu má od zeleného barviva chlorofylu. Spirulina obsahuje velké množství bílkovin, minerálů, betakaroten a vitamíny včetně vitamínu K.

Spirulina vám pomůže zredukovat cholesterol, zhojit chronické rány, podpoří mikrobiom a také má dobrý vliv na chudokrevnost. Lze ji sehnat ve formě prášku, který můžete přidávat do jogurtů či smoothies nebo ve formě tablet.

Dodá energii i vitamíny

Starý dobrý zelený čaj

Zelený čaj je tradičně popíjen v zemích, kde se lidé dožívají nejvyššího průměrného věku. Zelený čaj totiž vůbec není obyčejný, ale je mu přisuzována spousta pozitivních vlastností. Je to antioxidant a pomáhá detoxikaci organismu. Urychluje i spalování tuků, srovnává hladinu cukrů a pomáhá při redukční dietě.

Jeho popíjení navozuje příjemnou atmosféru – a dopřát si na zklidnění šálek teplého čaje je přímo balzámem na duši. Využijete jej nejen na podpoření energie, ale také naopak, na zklidnění, které v dnešní době opravdu potřebujeme.

Zelený čaj energii podpoří. Canva

Co si z toho vzít?

Jakékoliv podpůrné prostředky jsou skvělé, avšak vždy je třeba dodržovat zásady zdravého životního stylu. Jíst vyváženě, udržovat si optimální hmotnost a také se hýbat. Pokud se budete ládovat brambůrky a sedět celý den u televize, žádný ze zmíněných produktů vás nezachrání. Ovšem pravidelně užívat nějakou potravinu na doplnění energie, to může být skvělým začátkem.