Zázračný kámen: Z vody odstraní chlor, amoniak, kovy a další škodliviny

Zázračný kámen: Z vody odstraní chlor, amoniak, kovy a další škodliviny. Canva

Vypadá jako obyčejný kámen, dokonce vám dost možná připomene uhlí. Šungit však umí zázraky, a to za nízkou pořizovací cenu. Pokud tedy věříte v sílu hornin a minerálů, pak by vám šungit neměl chybět.

Přečtěte si také

Amarant je silným zdrojem bílkovin, tuto pseudoobilovinu používali už Aztékové
Amarant je silným zdrojem bílkovin, tuto pseudoobilovinu používali už Aztékové

Kámen starý miliardy let

Šungit je uhlíkovou horninou, jejíž stáří se odhaduje na 2 miliardy let. Složení tohoto kamene je ojedinělé, což dokazuje i fakt, že podle výzkumů obsahuje téměř polovinu periodické soustavy prvků.

Účinky, které jsou pro nás užitečné, ale šungitu dodává hlavně uhlík, který je zde přítomen v neobvyklé formě. Ta byla poprvé objevena právě v této hornině ze severozápadního Ruska, kde existuje jediné naleziště.

Zázračný kámen: Z vody odstraní chlor, amoniak, kovy a další škodliviny. Canva

Šungit má mnoho využití

V obchodech s kameny a minerály nebo na internetu se setkáte s různými šungitovými výrobky. Nejčastěji to bude drť, koule a pyramidy. Tyto výrobky jsou z šungitu, který obsahuje zhruba 30 % uhlíků. Vedle tohoto typu existuje ještě tzv. elitní šungit, který obsahuje i více než 90 % uhlíku. Je těžen náročnými ručními postupy a poznáte ho nejen podle o dost vyšší ceny, ale také vzhledu. Je lehký i hladký a má antracitovou barvu a kovový lesk. Do prodeje z elitního šungitu jdou jen kousky, neopracovává se.

Při nákupu běžného šungitu, který se vám stane užitečným pomocníkem v domácnosti, si všímejte certifikace, která by měla uvádět složení daného kamene. Jak už to tak bývá s každým zbožím, i v případě šungitu se na trhu někdy objevují i méně kvalitní kousky. U nich obvykle není uvedeno složení nebo množství uhlíku, které by se mělo pohybovat okolo 30 %.

Promění vodu

Pokud pijete kohoutkovou vodu, jistě víte, že ne vždy obsahuje to pravé pro naše tělo. A právě díky šungitu z ní můžete odstranit 95 % kontaminantů, jako je chlor, těžké kovy, pesticidy, volné radikály a další škodlivé látky. Navíc ji obohatí o minerály a další živiny. Šungitová voda také zlepšuje trávení, zvyšuje obranyschopnost a pomáhá při nachlazení.

Jak na to?

Na 3 litry vody potřebujete zhruba 300 až 500 gramů šungitové drti. Nejdřív ji ovšem pečlivě propláchněte vodou. Poté ji vložte do skleněné nádoby a umístěte na tmavé místo. Po 24 hodinách je voda připravená k pití. Slijte ji tak, aby v nádobě zhruba 500 ml zbylo. Kameny propláchněte a znovu proces opakujte. Šungit vydrží až půl roku, pak je nutné ho vyměnit.

Pozor! Šungit v žádném případě nepromění nepitnou vodu, vždy se používá pouze pro zkvalitnění pitné vody.

Šungitová pyramida

Necítíte se dobře, protože vás trápí stres, podrážděnost a únava? Pak zkuste doma rozmístit šungitové pyramidy. Nejen, že odstraní dráždivé zóny, ale také naruší eletromagnetická pole, která vyzařují z přístrojů, jako je televize a počítač. Záleží ovšem na tom, jak je položíte – konce jedné ze základen by vždy měly směřovat od severu k jihu.

Zázračný kámen: Z vody odstraní chlor, amoniak, kovy a další škodliviny. Canva

Šungitové koule

Koule vyrobené ze šungitu slouží k procvičování a masážím. Jejich působením má docházet ke zlepšování krevního oběhu, odstraňování křečí i třasu rukou a zlepšování zdraví kloubů. Pro začátek stačí otáčet dvě šungitové koule v dlaních, až poté se zvyšuje počet i náročnost prováděných cviků. Ty lze najít na internetu, nebo se poradit s maséry, kteří se šungitem pracují.