Čeká nás další rozvolňování. Čeho se bude týkat a kdy sundáme respirátory?

Respirátory už nebudeme muset mít tak často. Canva

10. května dojde k dalšímu rozvolňování protipandemických opatření. Jaké přinese změny?

Přečtěte si také

Rostlinné materiály ve spreji možná brzy nahradí plastové obaly na potraviny
Rostlinné materiály ve spreji možná brzy nahradí plastové obaly na potraviny

Otevřou maloobchody i služby

Kromě maloobchodů od 10. května otevřou také další služby, jako jsou například:

  • solária
  • hodinářství
  • truhlářství
  • vydavatelská činnost
  • výroba a oprava hudebních nástrojů
  • opravny obuvi
  • provoz lanovek
  • tetovací studia

Dále bude umožněno poskytování tělovýchovných a sportovních služeb, služby denní péče o dítě ve věku do tří let a provozování poboček cestovních kanceláří.

Žáci zasednou do lavic

S výjimkou Vysočiny a Zlínského i Jihočeského kraje se do lavic vrátí žáci druhých stupňů základních škol i nižší stupně víceletých gymnázií, a to v rotační podobě. Také na vysokých školách bude možná praktická a klinická výuka, a to i s praxemi u všech ročníků (opět s výjimkou zmíněných krajů).

Kvůli aktuální situaci ještě 5. května kabinet znovu zváží postup na Vysočině a ve Zlínském a Jihočeském kraji. Při rozvolňování totiž přihlíží k počtu nakažených za uplynulý týden na 100 000 obyvatel v jednotlivých krajích.

Změny se budou týkat i studentů. Canva

Volnočasové aktivity

Ode dneška, tedy 4. května, se na základních uměleckých školách a dalších volnočasových institucích mohou setkávat skupiny 3 dětí uvnitř, venku pak 20 dětí. U dalších venkovních aktivit pak platí maximální počet 20 dětí, 15 metrů čtverečních plochy pro jednoho a povinnost negativního testu.

Respirátory jen při setkání

Od 10. května také nebude povinné stále nosit ochranu dýchacích cest. Nově respirátor nasadíme venku jen v případě, kdy se potkávají min. dvě osoby, které jsou vzdálené méně než 2 metry.

Zahrádky restaurací

Ministr Havlíček uvedl, že zahrádky restaurací by se mohly otevřít 17. května. Jak to ale bude, se ještě dozvíme. Na prvním místě jsou totiž školy, obchody a služby. Restaurační zařízení tak stále zůstávají v režimu výdejních okének.