Lžíce oleje po ránu. Jednoduchá cesta ke zdravým zubům a dásním - oil pulling

Oil pulling je účinná alternativní metoda ústní hygieny, která pomáhá detoxikovat ústní dutinu i celý organismus

Hromadící se škodlivé bakterie v ústech zapříčiňují vznik zubního kazu, zánět dásní i další závažná onemocnění. Pro jejich dokonalé odstranění však běžný zubní kartáček nestačí. Naproti tomu rostlinné oleje mohou být všestranným a levným způsobem, jak se mnohých obtíží účinně zbavit. 

Přečtěte si také

5 tipů na levnou proměnu ložnice. Vyspěte se do růžova a konečně mějte dost úložného prostoru
5 tipů na levnou proměnu ložnice. Vyspěte se do růžova a konečně mějte dost úložného prostoru

Důkladné čištění, na které je kartáček krátký

Oil pulling je starodávná ajurvédská metoda využívaná k detoxikaci ústní dutiny i celého organismu. Je založena na převalování oleje v ústech, který se následně spolu s bakteriemi, které na sebe navázal, vyplivne.

Čištění kartáčkem nebo vyplachování ústní vodou sice dokáže naše zuby zbavit zubního plaku, ale není již tak účinné v boji se všemi bakteriemi. Ty se navíc velice snadno dostanou do našeho organismu, kde nepříznivě ovlivňují činnost trávicího systému i cévní soustavy.

Oleje jsou v tomto ohledu skvělým pomocníkem. Tuky totiž mají tzv. lipofilní povahu. To znamená, že jsou schopny narušovat tukové (lipidové) vrstvy bakterií, které se pak snáze uvolňují z povrchu zubů, jazyka a ústní dutiny celkově. V každém případě je ale důležité vnímat tuto metodu dentální hygieny jako doplňkovou péči o ústní dutinu, nikdy by neměla nahrazovat klasické čistění zubů. 

Jedna polévková lžíce oleje denně na sebe dokáže účinně navázat velké množství škodlivých bakterií z ústní dutiny

Jaké účinky může vyplachování úst olejem přinést?

  • Detoxikuje ústí dutinu i celý organismus. Příznivě působí na činnost ledvin, jater i srdce, zamezuje vzniku akné v okolí úst.
  • Snižuje zápach z úst.
  • Má antibakteriální účinky, podporuje hojení dásní, pomáhá předcházet vniku paradentózy.
  • Snižuje tvorbu zubního plaku.
  • Zamezuje překyselení ústní dutiny, které vede k poškození zubní skloviny a ke vzniku zubních kazů.
  • Napomáhá k přirozeně bělejším, lesklým a zdravě vypadajícím zubům.
  • Zvyšuje pevnost a odolnost zubů.

Jaký olej zvolit?

Vhodné jsou za studena lisované rostlinné oleje v bio kvalitě: slunečnicový, sezamový, olivový nebo kokosový. Právě poslední zmíněný se k oil pullingu využívá nejčastěji. Kokosový olej je známý pro své antibakteriální účinky a oproti ostatním má poměrně příjemnou chuť. 

Nákupní tip: zakoupit můžete také speciální zubní olej určený k důkladnému vyčištění a detoxikaci úst. Tento ústní olej obsahuje kombinaci slunečnicového a sezamového oleje s jemnou mátovou příchutí, která přispívá k osvěžení dechu. Klasické kokosové oleje se dají pořídit jak v drogeriích, tak supermarketech. Rozhodně se vyplatí, zejména u kvalitních olejů pohlídat si akční nabídku. Kokosový olej bio Purity Vision 0.37 l běžně stojí 249,00 Kč v akci se dá nyní koupit za 199 Kč. 

Kokosový olej má detoxikační účinky a je účinný v boji s bakteriemi, které způsobují zubní kaz

Naučte se oil pulling správně praktikovat

Na oil pulling je důležité se vrhnout ihned po probuzení, kdy máme v ústech nejvíce nahromaděných bakterií, které chceme co nejdříve dostat z těla pryč, než se spolu se snídaní nebo šálkem kávy vstřebají do organismu. Stačí vložit 1 polévkovou lžíci oleje do úst a převalovat na jazyku a mezi zuby asi 15-20 minut. Poté olej vyplivněte do koše nebo kapesníčku (bude mít hustou konzistenci a bílou barvu), vypláchněte ústa teplou vodou a obvyklým způsobem vyčistěte zuby. Důležité je olej nikdy nepolykat, právě kvůli vysokému obsahu absorbovaných bakterií. 

Pokud vás od vyzkoušení této metody odrazuje zejména doba, po kterou je nutné ráno olej v ústech převalovat, nezoufejte. Určitě kvůli tomu nemusíte vstávat o 20 minut dříve. Oil pulling můžete praktikovat například během ranní sprchy, oblékání a líčení, během čtení zpráv nebo přípravy snídaně či svačiny. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz