Potravinové banky žádá o pomoc stále více Čechů. Zjistěte, co dělat, pokud jste také v nouzi

O pomoc tuzemských potravinových bank žádá stále více Čechů. Canva

Koronavirová pandemie přispěla kromě jiného i ke zhoršení potravinové situace v českých domácnostech. O více než polovinu se zvýšil počet žadatelů o pomoc potravinových bank. Jak si o takovou pomoc říct, kdo ji zajišťuje a zprostředkovává?

Přečtěte si také

Pozor na nebezpečné dětské madlo výrobce Thule. Dětem může ublížit
Pozor na nebezpečné dětské madlo výrobce Thule. Dětem může ublížit

Potravinové banky pomáhají

„V roce 2020 hledalo pomoc potravinových bank o 60 procent víc lidí než v roce 2019,“ popisuje situaci ředitelka České federace potravinových bank, Veronika Láchová. Nejvyšší nárůst se podle ní projevil v září loňského roku. Odběratelů bylo původně kolem stovky tisíc, ve zmíněném období ale toto číslo vzrostlo na zhruba 160 tisíc.

Jak to funguje?

Potravinová banka shromažďuje darované potraviny, skladuje je a rozděluje charitativním či humanitárním organizacím, od nichž se poté dostanou k lidem v nouzi, kteří je potřebují. Pomáhají tím navíc minimalizovat plýtvání jídlem a posilují mezilidskou solidaritu.

Do potravinových bank přispívají ve velkém a pravidelně také obchodní řetězce. Mezi hlavní partnery patří v Česku např. Makro, Tesco, Penny, Globus, Albert, Billa, Lidl, Kaufland, Unilever, Mondelēz, Nestlé nebo Coca Cola. Přispívají však i mnozí další.

Poskytnuté dary v podobě potravin s krátkou dobou spotřeby potravinové banky převezmou, protřídí a uskladní a následně přerozdělí odběratelům. Těmi jsou především poskytovatelé sociálních služeb, jejichž úkolem je zhodnotit, zda jsou žadatelé o pomoc v hmotné nouzi, a podle toho dary rozdělit. Po dohodě ale mohou z potravinových bank odebírat i kluby nebo jiné pomáhající organizace.

Někdy pomůže i sleva

Jak se o potravinovou pomoc přihlásit?

O potravinovou pomoc se nežádá přímo u potravinových bank, nýbrž u organizací, které z nich potraviny odebírají. Banky potraviny pouze shromažďují a uskladňují – neposkytují žádné sociální služby, tudíž jim nepřísluší hodnotit, kdo je či není v nouzi.

Pokud potřebujete potravinovou pomoc, postupujte následovně – nejprve vyhledejte potravinovou banku, která poskytuje potraviny ve vašem regionu. V seznamu jejích odběratelů vyberte organizaci, ke které to máte ze svého domova nejblíže. U ní pak můžete zažádat o potravinovou pomoc.

Přehled potravinových bank v ČR

V současné době existuje v ČR 15 regionálních potravinových bank a jeden společný centrální sklad, které sdružuje Česká federace potravinových bank.

  • 12 z nich působí v rámci svých krajů: Hradec Králové, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Brno a Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Ústecký kraj, Zlínský kraj a Vysočina.
  • Potravinová banka Praha spravuje i severní část Středočeského kraje.
  • Potravinová banka Džbánsko je regionální potravinovou bankou pro západní část Ústeckého a Středočeského kraje – okresy Chomutov, Most, Louny, Rakovník a Kladno.
  • Nejmladší potravinová banka Central sdílí sklad s centrálním skladem v Modleticích. Stará se o spolupracující organizace z okresů Beroun, Příbram, Benešov, Kutná Hora, Kolín a dále pak o jižní části okresů Praha-východ a Praha-západ.
Neprodané potraviny poskytují obchodní řetězce ke spotřebě potravinovým bankám a lidem v nouzi. Canva

Do pomoci se zapojují i obchodní řetězce

Penny Market zajišťuje sklad v Modleticích

Penny Market věnoval v loňském roce v rámci koronavirové krize potravinovým bankám dary v celkové hodnotě 6 500 000 korun. Tyto dary znamenaly přibližně 160 tun potravin, což je 320 000 porcí jídla. „Důsledně bojujeme proti plýtvání, a současně potravinové banky podporujeme nejen dary. Trvanlivé potraviny, které jsou i po uplynutí minimální doby trvanlivosti stále vhodné ke konzumaci, shromažďujeme průběžně na všech našich téměř 400 prodejnách, a každý týden je dodáváme potravinovým bankám,“ popisuje Petr Baudyš, vedoucí oddělení kvality Penny Marketu.

Vedle jídla také poskytuje České federaci potravinových bank Penny Market potřebné logistické zázemí v podobě centrálního skladu v Modleticích u Prahy. Díky této podpoře se Česká federace potravinových bank řadí k evropské špičce v oblasti potravinové pomoci. „Situace je už takřka rok velmi složitá, proto jsou pro nás jakékoliv dary nad rámec běžné pomoci o to významnější, a jsme za ně vděční. Bez tohoto zázemí, které využíváme nejen pro centrální sklad, ale i pro všechny potravinové banky ve středočeském kraji, by naše práce byla mnohem komplikovanější,“ konstatuje Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Tesco denně informuje neziskovky o přebytcích na prodejnách

V boji proti plýtvání potravinami pomáhají Tescu mimo jiné moderní technologie. „V rámci redistribuce potravin lidem v nouzi například testujeme s asistencí potravinových bank ve čtyřech krajích ČR aplikaci Food Cloud, která nám umožňuje v reálném čase informovat místní neziskové organizace, kolik přebytků je v konkrétních obchodech na konci dne dostupných k vyzvednutí,“ popisuje Václav Koukolíček, manager externí komunikace Tesco.

Tesco v loňském roce po vypuknutí pandemie během dubna a května potravinovým bankám poskytlo mimořádnou potravinovou pomoc v podobě 125 tun trvanlivých potravin v celkové hodnotě 4 500 000 Kč. Dalších 21 tun přidali samotní zákazníci prostřednictvím letní potravinové sbírky, která probíhala od poloviny června až do srpna ve všech Tesco obchodech.

V rámci další, podzimní sbírky potravin pak darovali zákazníci Tesco rekordních 155 tun potravin a drogerie v obchodech i online. Tesco navíc všechny dary zákazníků ve Sbírce navýšilo a potravinovým bankám darovalo potraviny v hodnotě 950 000 Kč.

Albert vloni daroval tuny potravin

S potravinovými bankami Albert spolupracuje už déle než 10 let. V loňském roce jim daroval 737 tun neprodaných potravin, což je nárůst o 75 % oproti roku 2019. V loňské jarní části koronakrize po dobu nejtěžších dvou měsíců zaváželi zaměstnanci Albertu každý týden potravinové bance 10 000 porcí trvanlivých potravin k překonání kritické situace, kdy bankám docházely zásoby.

Tímto způsobem daroval řetězec téměř 60 tun jídla potřebným a lidem, kteří se z ničeho nic dostali do tíživé situace. Celkem tedy Albert vloni daroval bankám přes 797 tun potravin.

Pomocnou ruku bankám podává i Kaufland

Společnost Kaufland darovala za celý rok 2020 lidem v nouzi více než 171 tun potravin. Samotní zákazníci v podzimním kole sbírky darovali dalších 53 tun potravin a drogerie.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz