Bude se prodávat jen na Velikonoce, říkali o Kinder vajíčku. Mýlili se

Kinder Surprise funguje jako magnet na malé děti Kupi.cz

Kdo by neznal Kinder vajíčko! V Česku ho milují snad všichni, kdo byli dětmi okolo roku 1993 anebo všichni ti, kdo mají či měli s dětmi co dočinění. Postavičky a skládanky z Kinder Surprise jsou součástí mnoha a mnoha dětských vzpomínek. Pojďte si tedy s námi na Kinder překvapení zavzpomínat – a možná se o něm dozvíte i něco nového.

Přečtěte si také

Jak správně připravit kakao? Existuje mnoho variant a my známe ty nejlepší
Jak správně připravit kakao? Existuje mnoho variant a my známe ty nejlepší

Kinder vajíčko přišlo z Itálie

S myšlenkou překvapení pro děti ukrytého v čokoládovém vajíčku přišli roku 1974 Italové. Tehdy se italská firma Ferrero nechala inspirovat italskou velikonoční tradicí, kdy děti na Velikonoce hledají velká čokoládová vajíčka, v nichž je ukryto nějaké překvapení, zpravidla hračka.

Právě tou největší událostí na celém velikonočním hledání vajíček je pro italské děti napjaté očekávání a těšení se, jaký dáreček v dutém, čokoládovém vajíčku najdou.

To se nebude prodávat

Dětská radost majitele Ferrera roku 1966 inspirovala – proč by ji děti nemohly mít častěji? Třeba každý den? Kromě jejich nadšení se něčím takovým podpoří také jejich představivost. V úplných prvopočátcích ale od nápadu Michaela Ferrera zrazovali samotní zaměstnanci. Domnívali se totiž, že se vajíčka s překvapením nebudou mimo Velikonoce vůbec prodávat.

Trvalo tak ještě dlouhých šest let, než firma začala vajíčka skutečně vyrábět, přičemž úplně první bylo vyrobeno v roce 1972. Zpočátku se prodávala v Itálii, Velké Británii či v Německu, ale okolo roku 1993 se vajíčka s překvapením začala prodávat i v ostatních zemích – a dnes je najdete ve více jak 45 zemích světa.

  • Zatímco v Itálii se vajíčka s překvapením jmenují Kinder Srpresa, v Německu je to Kinder Überraschung, v Polsku Kinder Niespodzianka či Kinder Cюрприз v Rusku.

Drobné hračky mohou způsobovat problémy

Ne všichni jsou však z Kinder vajíček stejně nadšení. Ta klasická jsou zakázána například ve Spojených státech, protože dle amerických orgánů existuje vysoké riziko, že by se malé děti mohly hračkou udusit. V USA se ovšem od roku 2017 prodává Kinder Joy, které se také namísto klasických dutých vajíček prodává v zemích, kde panuje příliš teplé počasí.

Zákazu prodeje se u Evropské unie v roce 2000 dožadovaly i tři britské rodiny, jejichž děti se částečkami z Kinder hraček skutečně udusily. Od roku 2016 je prodej Kinder vajíček zakázán i v Chile.

Vyšší podíl mléka v čokoládě

Čokoláda obklopující plastové vajíčko, v němž je ukryta hračka, je výborná. A právě na ni Ferrero vsadil. Trval totiž na tom, aby čokoláda obsahovala vyšší podíl mléka, než je u jiných čokolád běžné.

Dětem jde hlavně o hračky

Za vysokou popularitou u dětí však nestojí dvoubarevná čokoláda, nýbrž moment překvapení a hračka, kterou vajíčko ukrývá.

  • Hračky v Kinder vejcích jsou navrhovány nejrůznějšími designéry, ať už zaměstnanými přímo u Ferrero, nebo těmi na volné noze. Autorem těch úplně prvních byl švýcarský designér Heiri Roth.
  • Ferrero také často spolupracuje s nejrůznějšími společnostmi, jako je například Walt Disney, Warner Bros, Univesal či Smart.

Každou sekundu se vyrobí 40 hraček

Nová série hraček vychází vždy na podzim, přičemž do jednotlivých vajíček je poschováváno na 150 nejrůznějších druhů. Napříč lety jste mohli najít například Flintstoneovi, Růžového pantera, Pepka námořníka, Bugs Bunnyho, šmouly, hrošíky, lvíčky, krokodýly, skládačky a mnohé další.

  • Ročně se tak vyrobí více než 1,2 miliardy hraček – každou sekundu je jich je vyrobeno 40, což činí okolo 100 tun denně.

Ferrero vsadil na děti, vášnivými sběrateli jsou ale i dospělí

Moment překvapení se nicméně vytratí stejně rychle, jako se objeví – a hračky pak leckdy skončí někde pohozené a navždy zapomenuté. Kdyby tedy nebylo rodičů, kterým bylo postaviček líto a kteří je začali sbírat, kdo ví, jak by to s celým Kinder překvapením nakonec dopadlo.

Kromě sbírání je pak dospělí začali mezi sebou i vyměňovat – a dnes již po celém světě existuje celý jeden milion sběratelů hraček z Kinder vajíček, přičemž na 800 tisíc jich je z Německa. Ta nejobsáhlejší sbírka, která je zapsána v Guinessově knize rekordů, čítá neuvěřitelných 8 200 kusů hraček.