Hygienici varují před dojídáním bramborového salátu a řízků, které lidé připravili na Štědrý den

Hygienici varují před konzumací bramborového salátu a řízků, které lidé připravili na Štědrý den Canva

V některých českých rodinách je běžné, že se na Vánoce udělá salátu velké množství, a to se pak konzumuje třeba až do Silvestra. Pokud však nespotřebujete bramborový salát nebo řízky v den expirace jednotlivých surovin, může vám to způsobit zdravotní komplikace, varují hygienici. Zajímá vás, co se může ve vánočním salátu vytvořit během dvou až tří dnů? Pak si přečtěte náš článek. 

Přečtěte si také

Vyzkoušejte běžné i ty méně tradiční recepty z luštěnin, které budou chutnat celé rodině
Vyzkoušejte běžné i ty méně tradiční recepty z luštěnin, které budou chutnat celé rodině

Jíte bramborový salát nebo řízek ze Štědrého večera i třetí, nebo dokonce pátý den? Věřte, že kdybyste věděli, co se ve slavnostním jídle po pár dnech objeví, už byste ho do pusy rozhodně nevzali. 

Večeře s příchutí Salmonely

Podle slov ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera mohou v salátu vznikat bakterie, které způsobují i velké střevní problémy – a k neštěstí přitom stačí, když ho necháte dlouho uležet. „V uleželém bramborovém salátu s majonézou se mohou velmi dobře pomnožit bakterie, které jsou všudypřítomné,“ popisuje Arenberger. Právě ty vám pak mohou podráždit žaludek, způsobit průjem nebo dehydrataci či pokles tlaku

I mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová důrazně varuje před konzumací uleželých salátů a řízků. „Bramborový salát, stejně tak jako jiné lahůdky jsou nebezpečné tím, že mohou obsahovat Salmonelu. Salát i případně řízky by se měly zkonzumovat do 48 hodin,“ říká Šalamunová. 

Řízek a bramborový salát s majonézou se mají sníst do 48 hodin, pak jsou nebezpečné Canva

Většina námi oslovených zákazníků před nákupním domem Kaufland se svěřila, že bramborový salát jí i několik dní po sobě. Výjimkou nebyla ani odpověď, že si na uleželém salátu od Štědrého dne pochutnávají lidé i na Silvestra

Řízek se má sníst do 48 hodin, pak je nebezpečný

Maximální trvanlivost obaleného řízku z kapra nebo kuřete je 48 hodin – na rozdíl od bramborového salátu si jej však můžeme tepelně upravit na pánvičce, čímž riziko nebezpečných obtíží snižujeme. „Pokud řízek ohřejete při teplotě minimálně 75 stupňů Celsia po dobu alespoň 5 minut, tak riziko Salmonely snižujeme,“ potvrzuje i mluvčí hygienické stanice Šalamunová.

  • Pokud nicméně zkažené jídlo přeci jen sníte, sáhněte po první pomoci proti nebezpečí – dejte si živočišné uhlí a vyhledejte svého lékaře.