Nejlepší likér bez mléka a vajec si připravíte doma z pudinku. A dokonce i ve virgin verzi

Nejlepší likér bez mléka a vajec si připravíte doma z pudinku. A dokonce i ve virgin verzi Pixabay

Milujete tu vůni likéru, která dokresluje kouzlo Vánoc, ale klasický vaječňák vás kvůli mléku či vejcím neláká, nebo jej dokonce ani nemůžete? Máme pro vás řešení – nejlepší likér bez mléka a vajec, a klidně i bez alkoholu. Pochutnáte si snad ještě více než na klasickém a rozhodně vás nebude tížit žaludek.

Přečtěte si také

Seznam potravin, které se do alobalu nesmí balit, protože by mohly absorbovat škodlivý hliník
Seznam potravin, které se do alobalu nesmí balit, protože by mohly absorbovat škodlivý hliník

Pudink jako nezbytný základ

Nejjednodušší likér, který si dokážete představit – bez starostí a s nepasterovaným vaječným žloutkem. Navíc jej lze ochutit na více variant, a získat tak hned tři různé druhy likéru. Můžeme vás ujistit, že jiný už ani nebudete chtít.

Na tři druhy likéru budete potřebovat:

  • 1,5 l ovesného (mandlového, rýžového) mléka
  • 1,5 pytlíku vanilkového pudinku
  • 1 plechovku kokosu
  • 500 ml mandlového mléka
  • 300 g cukru
  • 100 g alsanu (alternativa másla; pokud ale můžete máslo, klidně jej použijte)
  • 100 g hořké čokolády
  • pro dospělé: 1 bílý rum bez příchuti a 1 s kokosovou příchutí

Postup: V nepřilnavém hrnci si svařte cukr do karamelu, přidejte k němu 100 g alsanu (či másla) a míchejte, dokud se směs nepromísí. Poté přidejte vámi zvolené mléko a provařte. Mezitím si rozmíchejte pudink se zbytkem mléka, zavařte jej, a základ všech likérů je hotov! A co dál?

Sladký karamel je základem výtečných likérů, které si zamilujete Pixabay

3 druhy likéru

Do tří nádob rozdělte pudinkový základ – každá totiž bude obsahovat likér s vlastní příchutí.

Amareto likér

Do jedné nádoby s likérem přidejte 250 ml mandlového mléka (nic víc, pokud chcete virgin variantu). Nechejte důkladně vychladnout a polovinu z této směsi odlijte do uzavíratelné nádoby. Uchovejte v lednici po dobu 5 dní.

Varianta pro dospělé:

Do zbytku směsi přidejte ještě 1 malé espresso (případně přes plátýnko scezeného turka) a 250 ml bílého rumu bez příchuti. Důkladně promíchejte a nechejte vychladnout. Poté přelijte do nádoby a uchovejte v chladu.

Na likéry přijde vhod rum v akci

Čokoládový likér

Do horkého pudinku vložte tabulku hořké čokolády a nechejte rozpustit. Po 3 minutách důkladně prošlehejte a přidejte 250 ml mandlového mléka. Polovinu směsi pak nechejte důkladně vychladit a přelijte do nádoby. Uchovejte v lednici opět cca 5 dní.

Varianta pro dospělé:

Vezměte si druhou polovinu likéru, který jste si teď připravili, a přidejte k němu taktéž již dříve zmíněný bílý rum bez příchuti

Kokosový likér

Do poslední nádoby přidejte 300 ml kokosového mléka (zvolte třeba značku Aroy D, vítěze našeho testu) a důkladně prošlehejte. U virgin varianty máte opět hotovo. Polovinu vychlazené směsi nalijte do uzavíratelné nádoby a v lednici uchovejte po dobu 5 dní.

Varianta pro dospělé:

Do směsi přilijte 250 ml kokosového, bílého rumu Božkov. Důkladně promíchejte a vychlazený likér můžete uchovat v lednici.

Alkoholický likér s kokosovou příchutí nadchne jistě každého milovníka exotiky Pixabay

Příprava těchto likérů je opravdu velice snadná a velmi variabilní – vymyslet si tak můžete i vlastní varianty za pomocí dalších surovin, které máte rádi. Nezapomeňte však jednotlivé příchutě důkladně označit, aby se vám nepopletly.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz