Do nákupních center a dalších provozoven bude možné vstupovat ve skupinkách maximálně dvou lidí

Do nákupních center a dalších provozoven bude možné vstupovat ve skupinkách maximálně dvou lidí Canva

Vláda schválila na mimořádném jednání 8. října 2020 další balík krizových opatření kvůli šíření epidemie covid-19, kterými reaguje na nepříznivý vývoj epidemické situace. Omezování a nebo úplný zákaz některých činností bude ve dvou vlnách: od 9. a od 12. října. Dnes tak zůstanou zavřená všechna fitcentra, zoo nebo bazény. Restaurace i bary musejí zavírat ve 20 hodin a do nákupních center a dalších provozoven bude možné od dnešního dne vstupovat ve skupinkách maximálně dvou lidí.

Přečtěte si také

Češi milují Vánoce na míru. Nesmí chybět psaní Ježíškovi, online nákupy ani doprava zdarma

Restaurace do 20 hodin a u stolu jen po čtyřech 

Od půlnoci 9. října se nově zakazuje provoz heren a kasin a také wellness zařízení, pokud se nejedná o zdravotní služby. K velkému zpřísnění omezení dojde i u restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení a také diskoték či klubů, které budou muset s výjimkou výdejních okének nově zavřít už ve 20 hodin a k jednomu stolu nebudou smět pustit více než čtyři osoby. V těchto zařízeních bude nově zakázána produkce živé hudby a tance.

Omezení v obchodních centrech a obchodech od 9. října 

Schválená krizová opatření mimo jiné znamenají, že od půlnoci 9. října nově nebude moci být v obchodních domech k dispozici veřejné bezdrátové připojení k internetu. Ve foodcourtech budou moci sedět u jednoho stolku pouze dva lidé. Do nákupních center a dalších provozoven bude možné vstupovat ve skupinkách maximálně dvou lidí.

Zoologické zahrady dnes už neotevřou 

Od 9. října se zoologické zahrady znovu uzavřou na minimálně sedmnáct dní. 

Do divadla a kina jen o tomto víkendu 

Divadla, kina a organizované sportovní akce budou za stávajících podmínek fungovat až do nedělní půlnoci. Od pondělí se ale na ně bude vztahovat druhá, přísnější vlna opatření, která bude platit 14 dnů. Během tohoto období budou zrušeny všechny kulturní, sportovní a společenské akce, bohoslužby, taneční či spolkové akce, a to jak amatérské, tak profesionální, pokud se na nich sejde více než deset osob uvnitř či dvacet osob venku, jestliže se nejedná o členy jedné domácnosti.

Zákaz se nebude vztahovat pouze na zaměstnance, podnikatele, schůze, zasedání a podobné zákonem vymezené činnosti. Nebudou se smět pořádat ani žádné poutě, kongresy či veletrhy. Omezena bude i účast lidí na svatbách či pohřbech a následných hostinách, a to na 30 osob, a na maximálně 500 osob se omezuje i shromažďovací právo, přičemž účastníci těchto akcí se mohou pohybovat v maximálně dvacetičlenných skupinkách udržujících alespoň dvoumetrové rozestupy a musejí mít ochranné prostředky dýchacích cest.

Divadla a kina zůstanou zavřená od pondělí Canva

Otevírací doba na úřadech v nouzovém stavu 

Vláda v rámci vyhlášeného nouzového stavu omezila také činnost úřadů a institucí tak, že úřední hodiny pro veřejnost budou po dobu dvou týdnů jen dva dny v týdnu a pět hodin denně, a až na přesně specifikované výjimky zakázala návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče.