Německo snížilo na 6 měsíců DPH, nákupy u našich sousedů se vyplatí více než kdy jindy

Německo snížilo DPH, nákupy pro Čechy se vyplatí více než kdy jindy Canva

Německá vláda schválila snížení DPH s platností od 1. července do konce letošního roku. Vyšší daň z přidané hodnoty u našich německých sousedů klesne z 19 na 16 procent. V případě snížené daně, která platí pro vybrané zboží a služby, bude pokles ze sedmi na pět procent. Mnoho Čechů vyráží na nákupy za levnějším spotřebním zbožím za hranice, a to díky zlevněným pohonným hmotám nejen z pohraničí. Nyní se očekává, že díky snížení DPH v Německu se frekvence nákupů ještě zvýší.

Přečtěte si také

Sezóna vlašských ořechů je tady! Jak je správně skladovat
Sezóna vlašských ořechů je tady! Jak je správně skladovat

Německo hlásí přes 193 000 lidí, kteří se prokazatelně nakazili koronavirem, a to se razantně promítlo i na hospodářství státu. V tiskové zprávě odborníci odhadují, že v Německu klesne hrubý domácí produkt letos o šest a více procent. Experti se shodují, že by se mohlo jednat o nejhlubší propad od druhé světové války

Aby německá vláda podpořila chuť Němců utrácet a roztočila kola ekonomiky, schválila od 1. července do konce roku 2020 snížení DPH. 

Až do 31. 12. 2020 tak platí nově v Německu:

  • Základní sazba DPH je nově 16 % 
  • Snížená daň z přidané hodnoty 5 % platí do konce roku například na léky a potraviny

Německé rodiny navíc získaly od vlády jednorázovou dávku ve výši 300 eur (8 000 Kč) na každého potomka a rodičům samoživitelům se zvýší daňové odpočty. 

Poslanecká sněmovna ČR také podpořila obory, které zasáhla koronavirová krize, a snížila sazby DPH například u služeb spojených s kulturou, sportem či ubytováním.

Češi jsou v současné době více než kdy jindy citliví na cenu, a tak se předpokládá, že i díky levným pohonným hmotám budou cestovat za levnějším zbožím právě do Německa. Ušetřit mohou našinci také nákupem v německých e-shopech. Ušetřit se dá díky nižší DPH na zboží pro děti, jako jsou pleny, výhodnější ceny jsou také na elektroniku, elektrospotřebiče nebo oblečení. Problémem může být pouze poštovné, které je vysoké. I tady však Češi našli způsob, jak ušetřit: Zřízením virtuální adresy v Německu, z níž pak je zboží odesláno až třeba se sedmdesátiprocentní slevou na poštovném do ČR. Na internetu existují společnosti, které zajistí zřízení virtuální adresy v Německu i přeposílání zboží původem z německého e-shopu do ČR.

Aktuální akční letáky ze zahraničí najdete na stránkách Kupino, stačí přidat za název tečku s koncovkou dané země:

Nákupy v Německu se vyplatí i přes e-shop Canva

Podle posledních průzkumů na zahraničních e-shopech ročně nakupuje zhruba 1,3 milionu Čechů.

Žebříček zemí EU, kde Češi nakupují přes e-shopy nejčastěji:

  1. Německo
  2. Slovensko

Mimo EU to pak jsou e-shopy v zemích:

  1. Čína
  2. Británie
  3. USA
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!