Máte doma droždí? Připravte si křupavé sádlové houstičky s mákem

Křupavé houstičky s mákem. Anna Kolásková

Pokud vám už chleba i rohlíky lezou ušima a chcete změnu, vyzkoušejte tyto sádlové houstičky. Jsou hotové do 60 minut, potřebujete na ně jen pár ingrediencí a garantujeme vám, že při ochutnávání nezůstanete jen u jedné. Tak moc jsou dobré. A zvládne je i začátečník.

Přečtěte si také

Recepty na výborné domácí pudinky, po kterých se jen zapráší

Sádlové houstičky (recept na 5 housek)

Ingredience:

 • 200 g hladké pšeničné mouky
 • 120 ml teplé vody
 • 30 g rozpuštěného sádla
 • 15 g droždí v kostce
 • 1 lžička cukru
 • 0,5 lžičky soli (nebo víc podle chuti)
 • 1 vejce na potření
 • mák na posypání

Příprava těsta:

 1. Těsto můžete zadělávat buď ručně v míse, případně si na pomoc můžete vzít kuchyňský robot s hnětacím hákem.
 2. Kvásek: Do malé misky nalijte 3 lžíce teplé vody a v ní rozmíchejte lžičku cukru a špetku mouky. Rozdrobte do vody kvásek, zakryjte utěrkou a nechte 10 minut stát na teplém místě, aby kvásek vzešel. Pokud se po 10 minutách v misce nic nezměnilo, začněte znovu s novým droždím.
 3. Do mísy prosejte mouku, přidejte vlažnou vodu, vlažné sádlo, sůl i kvásek a zadělejte těsto, které pěkně vypracujte, aby bylo kompaktní, stačí 7 minut hnětení.

Pletení housek:

 1. Těsto si na pomoučeném válu rozdělte na 5 stejných dílů. Každý díl ještě rozdělte na 3 kousky. Dohromady tedy budete mít 15 stejně velkých kousků.
 2. Vezměte si vždy 3 kousky a jemně je vyválejte do středně silných pramínků, které nahoře přimáčkněte a spleťte do housky podobně jako na fotce. Každou z housek položte na plech a nechte jí kolem dost místa, bude kynout.
 3. Takto zpracujte všechny housky, plech zakryjte utěrkou a dejte na teplé místo. Troubu si předehřejte na 230 °C a housky nechte kynout, než se trouba zahřeje.
Housky motejte ze tří pramenů. Anna Kolásková

Pečení housek:

 1. Po 10 až 15 minutách by měly být housky pěkně nakynuté a připravené na pečení. Rychlost dokynutí záleží na tom, jak moc jste těsto při válení pramínků mačkali a váleli. Čím méně, tím lépe.
 2. Nakynuté housky pomašlujte vajíčkem a posypejte mákem.
 3. Dejte péct do předehřáté trouby a pečte 13 minut na 230 °C na horní i spodní ohřev.
 4. Upečené housky poznáte tak, že budou mít navrchu i zespodu pěknou nazlátlou barvu.
 5. Po upečení je nechte chvíli vychladnout a můžete ihned jíst.
Nakynuté housky pomašlujte vajíčkem. Anna Kolásková

Jak vylepšit sádlové housky

Houstičky jsou skvělé samy o sobě, ale přesto existuje pár triků, jak je vylepšit. Předně, pokud vám vadí chuť sádla, nahraďte ho olejem ve stejném poměru. Housky můžete ozvláštnit pokrájenými olivami, sušenými rajčaty nebo třeba nasekanými vlašskými ořechy či slaninou.

Dobrou chuť!