Co všechno se dá vyrobit z černého bezu? Vyzkoušejte řízky, likér i sirup

Černý bez a jeho plody. Canva

Bez černý, bíle kvetoucí listnatý keř, je už od pradávna využívaný pro své účinky. V minulosti lidé věřili, že je ochrání před čarodějnicemi i blesky. Svou pronikavou vůní odpuzuje hmyz i hlodavce a také obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Víte, jak ho použít a co z něj připravit?

Přečtěte si také

Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit
Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

Pozor na plody

Bezinky, kozičky nebo smradinky, jak je tento keř často lidově označován, obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny a pektin, jeho květy glykosidy, slizovité látky, éterické oleje a organické kyseliny. V semenech jsou obsaženy vitamíny A, B a C i kyselina panthotenová. Syrové plody jsou mírně jedovaté a musí se tepelně zpracovat na marmelády, šťávy a tinktury, nebo usušit.

Květy bezu

Používají se na sirup, čaj, limonádu i šťávu. Dají se obalit v těstíčku a osmažit. V bylinných pytlíčcích se přikládají na revma nebo do koupele.

Květy pro sušení rozprostřete v tenké vrstvě v průvanu nejlépe na tmavém místě, aby neztratily svou barvu. Slouží při chřipce, angíně, kašli, rýmě a nachlazení. Čistí krev, používají se na vykašlávání, při horečce, na pocení a jsou močopudné.

Bezinky

Usušené bobule – bezinky, se dávají do čajů i likérů. Suší se celé trsy na proudícím vzduchu, dokud se nezačnou scvrkávat. Dosouší se v troubě při 80 °C, až se dají snadno stáhnout ze stopky.

Užívají se samotné, případně s lipovým květem do čaje pro pocení, při nachlazení, kašli, bolesti hlavy a migréně. Neslazený a studený čaj pomáhá při nevolnostech, křečích a žlučníkových obtížích. Vlažný čaj se používá při vysokém tlaku, chorobách ledvin a na odvodňování.

Listy bezu černého

Sušené bezové listy se ve výluhu používají pro močopudný účinek a čistění krve. Odvodňují organismus, jsou mírně projímavé, pomáhají při detoxikaci i zánětech močového ústrojí. Čerstvé listy bezu slouží při bolestech kloubů a obklady ulevují od bolestí i při pohmožděninách a otocích. Listy naklepejte, aby pustily šťávu, přiložte, zabandážujte a nechte hodinu působit.

Plody černého bezu se musí tepelně zpracovat. Pixabay

Bezinková tinktura

Bezinková tinktura pomáhá při rýmě, horečkách, zánětech, zahlenění, bronchitidě, astmatu i revmatech kloubů a svalů. Lze použít čerstvé, sušené i zmrazené plody bez stopek. Usušené se musí na půl dne namočit. Bezinky se rozmačkají či rozmixují, dají do uzavíratelných sklenic a zalijí se alkoholem, například vodkou, a dají na stinné místo. Za 6 týdnů se scedí přes plátno. Užívá se 3× denně půl kávové lžičky po dobu 2 měsíců.

Potřebná k výrobě tinktury

Bezinkový likér

Likér z bezinek se používá pro zahřátí, při bolestech zad, revmatismu, nespavosti, zánětech, pohmožděninách i nachlazení. 4 kg bezinek zalijte vodou, přidejte kolečka citronu, 5 hřebíčků a 5 minut povařte. Přeceďte, vymačkejte přes plátno, přidejte 2 kg cukru a šálek kávy. Povařte 15 minut za občasného míchání, po vychladnutí přilijte litr rumu či vodky, slijte do lahví a dejte do chladu a temna. Užívejte půl deci před spaním dva měsíce.

Bezová limonáda

Vezměte 3 hrsti bezových květů, med a cukr, 2 citrony, vinný ocet a 2 l vody. Do sklenice dejte květy po okraj, přidejte kolečka citronu a zalijte převařeným nálevem z vody, cukru a medu. Přidejte lžíci vinného octa a uzavřete fólií. Nechte na slunci kvasit 10 dní a přeceďte do lahví. Dejte na chladné a temné místo na 2 týdny.

Čaj z černého bezu pomáhá při nejrůznějších potížích. Canva

Med nebo sirup

Vezměte 40 květů černého bezu, 1,5 l vody, cukr a 3 citrony. Svařte omyté květy s vodou a nechte vylouhovat přes noc. Ráno sceďte, přidejte cukr a šťávu ze 3 citronů. Vařte do zhoustnutí a slijte vlažné do lahví, uzavřete a dejte do chladna. Dáte-li více cukru, získáte med, pokud méně, tak sirup.

Bezový ocet

Používá se k obkladům a na masírování bolestivých a namožených svalů. Dvě květenství naložte do 1 litru octa a nechte stát 14 dní na slunci. Pak přeceďte a slijte do lahví.

Tipy z Kupi

V obchodech můžete narazit na celou řadu produktů s příchutí černého bezu. V Lidlu je velmi oblíbený sirup z bezového květu Solevita. Někteří jej přirovnávají jen k navoněné vodě, za nás však rozhodně stojí za zkoušku a báječně nejen voní, ale i chutná. Poměrně dražší je pak sirup Kitl Syrob Bezový, na který se vyplatí počkat si, až bude v akci.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz