Co všechno se dá vyrobit z černého bezu? Vyzkoušejte řízky, likér i sirup

Žena držící plody a větve černého bezu Nastyaofly / Shutterstock.com

Bez černý, bíle kvetoucí listnatý keř, je už od pradávna využívaný pro své účinky. V minulosti lidé věřili, že je ochrání před čarodějnicemi i blesky. Svou pronikavou vůní odpuzuje hmyz i hlodavce a také obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Víte, jak ho použít a co z něj připravit?

Přečtěte si také

Konec spalovacích motorů do roku 2035? EU schválila ukončení jejich prodeje
Konec spalovacích motorů do roku 2035? EU schválila ukončení jejich prodeje

Kdy kvete černý bez?

Doba, kdy kvete černý bez, je od června do července a najdete jej téměř všude. Jeho plodem jsou tzv. bezinky, červené až černé kuličky o rozměru několika málo milimetrů. Ty jsou po úpravě jedlé, naopak zelené části rostliny a kůra jsou jedovaté.

Pozor na plody

Bezinky, kozičky nebo smradinky, jak je tento keř často lidově označován, obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny a pektin, jeho květy glykosidy, slizovité látky, éterické oleje a organické kyseliny. V semenech jsou obsaženy vitamíny A, B a C i kyselina panthotenová. Syrové plody jsou mírně jedovaté a musí se tepelně zpracovat na marmelády, šťávy a tinktury, nebo usušit.

Květy bezu

Používají se na sirup, čaj, limonádu i šťávu, dají se nicméně i obalit v těstíčku a osmažit. V bylinných pytlíčcích se přikládají na revma nebo do koupele.

Květy pro sušení rozprostřete v tenké vrstvě v průvanu, nejlépe na tmavém místě, aby neztratily svou barvu. Slouží při chřipce, angíně, kašli, rýmě a nachlazení. Dále čistí krev, používají se na vykašlávání, při horečce, na pocení a jsou močopudné.

Sklenice s bezovou limonádou, citron a květy bezu Eladstudio / Shutterstock.com

Bezinky

Usušené bobule, bezinky, se dávají do čajů i likérů. Suší se celé trsy na proudícím vzduchu, dokud se nezačnou scvrkávat. Dosouší se v troubě při 80 °C, až se dají snadno stáhnout ze stopky.

Užívají se samotné, případně s lipovým květem do čaje pro pocení, při nachlazení, kašli, bolesti hlavy a migréně. Neslazený a studený čaj pomáhá při nevolnostech, křečích a žlučníkových obtížích. Vlažný čaj se zase používá při vysokém tlaku, chorobách ledvin a na odvodňování.

Aby vás nemoc jen tak nezaskočila

Listy černého bezu

Sušené bezové listy se ve výluhu používají pro močopudný účinek a čistění krve. Odvodňují organismus, jsou mírně projímavé a pomáhají při detoxikaci i zánětech močového ústrojí. Čerstvé slouží při bolestech kloubů a obklady ulevují od bolestí i při pohmožděninách a otocích. Listy naklepejte, aby pustily šťávu, přiložte, zabandážujte a nechte hodinu působit.

Plody černého bezu s tinkturou a zavařovací sklenicí domnitsky / Shutterstock.com

Bezinková tinktura

Bezinková tinktura pomáhá při rýmě, horečkách, zánětech, zahlenění, bronchitidě, astmatu i revmatech kloubů a svalů. Lze použít čerstvé, sušené i zmrazené plody bez stopek. Usušené se musí na půl dne namočit. Bezinky se rozmačkají či rozmixují, v uzavíratelných sklenicích se zalijí alkoholem, například vodkou, a uskladní se na stinné místo. Za 6 týdnů se scedí přes plátno. Tinktura by se měla dávkovat v množství 3× denně půl kávové lžičky, a to po dobu 2 měsíců.

Připravte si domácí tinkturu přesně pro sebe

Kupte se slevou Vodka Božkov.

Porovnat slevy

Bezinkový likér

Likér z bezinek se používá pro zahřátí, při bolestech zad, revmatismu, nespavosti, zánětech, pohmožděninách i nachlazení. Jeho výroba je snadná – 4 kg bezinek zalijte vodou, přidejte kolečka citronu, 5 hřebíčků a 5 minut povařte. Poté přeceďte, vymačkejte přes plátno, přidejte 2 kg cukru a šálek kávy. Povařte 15 minut za občasného míchání, po vychladnutí přilijte litr rumu či vodky, slijte do lahví a dejte do chladu a temna. Užívejte půl deci před spaním dva měsíce.

Do čaje i na nachlazení

Bezová limonáda

Vezměte 3 hrsti bezových květů, med a cukr, 2 citrony, vinný ocet a 2 l vody. Do sklenice dejte květy po okraj, přidejte kolečka citronu a zalijte převařeným nálevem z vody, cukru a medu. Přidejte lžíci vinného octa, uzavřete fólií a nechte na slunci kvasit 10 dní. Následně přeceďte do lahví a uskladněte na chladné a temné místo na 2 týdny.

Lahvičky s bezovou tinkturou a likérem a květy bezu Lumixera / Shutterstock.com

Med nebo sirup

Vezměte 40 květů černého bezu, 1,5 l vody, cukr a 3 citrony. Svařte omyté květy s vodou a nechte vylouhovat přes noc. Ráno sceďte, přidejte cukr a šťávu ze 3 citronů. Vařte do zhoustnutí a vlažné slijte do lahví, uzavřete a dejte do chladna. Dáte-li více cukru, získáte med, pokud méně, tak sirup.

Bezový ocet

Používá se k obkladům a na masírování bolestivých a namožených svalů. Dvě květenství naložte do 1 litru octa a nechte stát 14 dní na slunci. Pak přeceďte a slijte do lahví.

Tipy z Kupi

V obchodech můžete narazit na celou řadu produktů s příchutí černého bezu. Například v Lidlu je velmi oblíbený sirup z bezového květu Solevita. Někteří jej přirovnávají jen k navoněné vodě, za nás však rozhodně stojí za zkoušku a báječně nejen voní, ale i chutná. Poměrně dražší je pak sirup Kitl Syrob Bezový, na který se vyplatí počkat si, až bude v akci.