Co všechno se dá vyrobit z černého bezu? Vyzkoušejte řízky, likér i sirup

Černý bez a jeho plody Canva

Bez černý, bíle kvetoucí listnatý keř, je už od pradávna využívaný pro své účinky. V minulosti lidé věřili, že je ochrání před čarodějnicemi i blesky. Svou pronikavou vůní odpuzuje hmyz i hlodavce a také obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Víte, jak jej použít a co z něj připravit?

Přečtěte si také

Levně a chutně: 3 jednoduché recepty do 40 Kč, které si zamilujete
Levně a chutně: 3 jednoduché recepty do 40 Kč, které si zamilujete

Bezinky, kozičky nebo smradinky, jak je tento keř často lidově označován, obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny a pektin, jeho květy glykosidy, slizovité látky, éterické oleje a organické kyseliny. V semenech jsou obsaženy vitamíny A, B a C i kyselina panthotenová. Syrové plody jsou mírně jedovaté a musí se tepelně zpracovat na marmelády, šťávy a tinktury, nebo usušit.

Květy bezu

Používají se na sirup, čaj, limonádu či šťávu. Dají se obalit v těstíčku a osmažit. V bylinných pytlíčcích se přikládají na revma nebo do koupele. Květy pro sušení rozprostřete v tenké vrstvě v průvanu nejlépe na tmavém místě, aby neztratily svou barvu. Slouží jako prevence, při chřipce, angíně, kašli, rýmě a nachlazení. Čistí krev, používají se na vykašlávání, při horečce, na pocení a jsou močopudné.

Bezinky

Usušené bobule – bezinky se dávají do čajů i likérů. Suší se celé trsy na proudícím vzduchu, dokud se nezačnou scvrkávat. Dosouší se v troubě při 80 °C, až se dají snadno stáhnout ze stopky. Užívají se samotné, případně s lipovým květem do čaje pro pocení, při nachlazení, kašli, bolesti hlavy a migréně. Neslazený a studený čaj pomáhá při nevolnostech, křečích a žlučníkových obtížích. Vlažný čaj se používá při vysokém tlaku, chorobách ledvin a na odvodňování.

Listy bezu černého

Sušené bezové listy se ve výluhu používají pro močopudný účinek a čistění krve. Odvodňují organismus, jsou mírně projímavé, pomáhají při detoxikaci i zánětech močového ústrojí. Čerstvé listy bezu slouží při bolestech kloubů a obklady ulevují od bolestí i při pohmožděninách a otocích. Listy naklepejte, aby pustily šťávu, přiložte, zabandážujte a nechte hodinu působit. 

Plody černého bezu se musí tepelně zpracovat Pixabay

Bezinková tinktura

Bezinková tinktura pomáhá při rýmě, horečkách, zánětech, zahlenění, bronchitidě, astmatu i revmatech kloubů a svalů. Lze použít čerstvé, sušené i zmrazené plody bez stopek. Usušené se musí na půl dne namočit. Bezinky se rozmačkají či rozmixují, dají do uzavíratelných sklenic a zalijí se alkoholem, například vodkou, a dají na stinné místo. Za 6 týdnů se scedí přes plátno. Užívá se 3x denně půl kávové lžičky po dobu 2 měsíců.

Bezinkový likér

Likér z bezinek se používá pro zahřátí, při bolestech zad, revmatismu, nespavosti, zánětech, pohmožděninách i nachlazení. 4 kg bezinek zalijte vodou, přidejte kolečka citronu, 5 hřebíčků a 5 minut povařte. Přeceďte, vymačkejte přes plátno, přidejte 2 kg cukru a šálek kávy. Povařte 15 minut za občasného míchání, po vychladnutí přilijte litr rumu či vodky, slijte do lahví a dejte do chladu a temna. Užívejte půl deci před spaním 2 měsíce.

Bezová limonáda

Vezměte 3 hrsti bezových květů, med a cukr, 2 citrony, vinný ocet a 2 l vody. Do sklenice dejte květy po okraj, přidejte kolečka citronu a zalijte převařeným nálevem z vody, cukru a medu. Přidejte lžíci vinného octa a uzavřete fólií. Nechte na slunci kvasit 10 dní a přeceďte do lahví. Dejte na chladné a temné místo na 2 týdny.

Čaj z černého bezu pomáhá při nejrůznějších potížích Canva

Med nebo sirup

Vezměte 40 květů černého bezu, 1,5 l vody, cukr a 3 citrony. Svařte omyté květy s vodou a nechte vylouhovat přes noc. Ráno sceďte, přidejte cukr a šťávu ze 3 citronů. Vařte do zhoustnutí a slijte vlažné do lahví, uzavřete a dejte do chladna. Dáte-li více cukru, získáte med, pokud méně, tak sirup.

Bezový ocet

Používá se k obkladům a na masírování bolestivých a namožených svalů. 2 květenství naložte do 1 litru octa a nechte stát 14 dní na slunci. Pak přeceďte a slijte do lahví.

Tipy z Kupi:

V obchodech můžete narazit na celou řadu produktů s příchutí černého bezu. V Lidlu je velmi oblíbený sirup z bezového květu Solevita. Někteří jej přirovnávají jen k navoněné vodě, za nás však rozhodně stojí za zkoušku a báječně nejen voní, ale i chutná. Poměrně dražší je pak sirup Kitl Syrob Bezový, na který se vyplatí počkat si, až bude v akci. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz