Jak obarvit vejce slupkami z cibule na velikonoční pomlázku?

Velikonoční vajíčka se tradičně zdobí například přírodním barvením a batikou z listů rostlin Pixabay.com

Velikonoce se pomalu blíží. I přes nastalou krizovou situaci spojenou s koronavirem mnozí hrdinně zachovávají chladnou hlavu a nenechají si kazit každodenní život ani zábavu. K tomu dozajista patří i oslava naší kulturní tradice, Velikonoc, byť je třeba na místě nejvyšší opatrnosti a dodržování instrukcí shora.

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Jak uvařit vajíčka

Vajíčka jsou velice křehká, proto bychom měli dávat pozor hned v počátku, aby nebyla nakřáplá ještě před tím, než se dáme do práce. Nejdříve tedy zkontrolujme, zda jsou v pořádku. Pokud najdeme nějaká porušená, oddělíme je a sníme třeba k snídani. Také je důležitá počáteční teplota vajec. Po vyndání z lednice je chvilku necháme ohřát na stole, jinak by mohla teplotním šokem popraskat. Poté vejce vložíme do studené vody. Hladina v hrnci by měla být do výšky cirka jeden centimetr nad skořápky. Přivedeme k varu, poté vejce vaříme 5–7 minut.

Pro docílení většího lesku vajíčka po obarvení a oschnutí přeleštěte kouskem tuku či oleje Pixabay.com

Jak nabarvit vajíčka

Zde se nám nabízí více možností, jak vajíčka zkrášlit. Nejběžnější variantou zdobení však stále zůstává barvení pomocí přírodních barev. Navíc pokud jsou vejce určená ke konzumaci, je tento způsob nejvhodnější. Další výhodou je také efektivnost. S umělými produkty málokdy docílíme sytého zabarvení skořápek a spíše vytvoříme nehezké mapky.

Nejpoužívanějším přírodním materiálem, vhodným pro kreativní barvení vajíček, jsou jistě cibulové slupky. Pro začátek se zaměříme na to, abychom získali co nejsytější odstín. Nejdříve slupky svaříme horkou vodou a přidáme do nich pár lžic octa. Potom je povaříme s vajíčky a v odvaru ponecháme ještě alespoň několik hodin. Poté je osušíme a přeleštíme kapkou oleje, aby se krásně leskla.

Tip: Vajíčka lze také nabatikovat rostlinami. Natrhejte pár zajímavých lístků různých rostlin, přiložte na vajíčko, zajistěte gázou a dejte vařit do výluhu z cibulových slupek.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz