Čím vším se dají v kuchyni nahradit vajíčka?

Vejce a další potraviny na stole Canva

Vajíčka patří v kuchyni k jedněm z nejzákladnějších surovin. Pokud vám ale zrovna došla, ze zdravotních důvodů je nemůžete nebo je do svého jídelníčku vůbec nezahrnujete, máme pro vás dobrou zprávu! Dají se totiž poměrně snadno nahradit, a to hned několika způsoby. Inspirujte se našimi tipy.

Přečtěte si také

Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku
Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku

Co všechno vejce při pečení a vaření umí?

V jídlech vajíčka slouží hned k několika účelům. V těstech a směsích fungují jako pojicí hmota a mají také kypřicí funkci – výsledné pokrmy jsou pak díky nim krásně vláčné a nadýchané. To stejné ale svede i spousta dalších surovin, kterými můžete vajíčka (podle jejich zamýšlené funkce v pokrmu) nahradit.

Vždy ovšem mějte na paměti, že je takto vhodné v receptech nahrazovat maximálně 3 vejce. Pokud je jich zapotřebí více, jsou v daném jídle zásadní a nebude to bez nich ono.

Banány

Rozmačkané banány dodají pokrmům vláčnost a těsto nebude tak dusivé. Hodí se jako náhrada za vajíčka do muffinů, moučníků, sladkých chlebíčků, korpusů na dort i krémů, kterým navíc propůjčí neodolatelnou banánovou chuť.

  • 1 vejce odpovídá 1/2 banánu.
1 nebo 2 vajíčka v receptu snadno nahradíte pomocí jablečného nebo banánového pyré Canva

Jablečné pyré

Stejně jako banány dodá těstu vláčnost a vlhkost, ale na rozdíl od nich jablečné pyré tolik neovlivní chuť. Ideální je použít to neslazené (pokud máte slazené, o něco snižte množství cukru v receptu). Hodí se do sladkých moučníků, palačinek, lívanců, koláčů apod.

  • 1 vejce odpovídá cca 80 ml pyré (1/3 hrnku).

Rostlinný olej

Pokud je v receptu jen jedno vajíčko, můžete ho nahradit rostlinným olejem (např. slunečnicovým). Více vajec se tímto způsobem nedoporučuje nahrazovat, protože množství oleje by mohlo nepříznivě ovlivnit výslednou chuť i konzistenci.

  • 1 vejce odpovídá 60 ml rostlinného oleje.

Mletá lněná nebo chia semínka

V receptech nahradí vajíčka jako pojivo, například při přípravě různých placek, karbanátků, nádivek nebo lívanečků.

  • 1 vejce odpovídá 1 lžíci rozemletých lněných nebo chia semínek smíchaných s 1 lžící vody (směs nechce 30 minut nabobtnat).
  • Pokud chcete, aby byl hotový pokrm také kyprý, přidejte do výše uvedeného množství cca ¼ lžičky prášku do pečiva.
Při přípravě lívanečků nebo palačinek můžete chybějící vajíčko nahradit mletými chia semínky smíchanými s vodou Canva

Cizrnová voda jako náhrada bílku

Všude tam, kde potřebujete vyšlehaný sníh z bílků, můžete použít nálev z konzervované cizrny. Vyšlehejte jej stejně jako bílky, ideálně elektrickým šlehačem – rostlinný sníh bude hotový rychleji.

  • 1 bílek odpovídá 3 lžicím cizrnové vody.

Tip: Náhrada vajec v prášku

Na trhu existují také různé průmyslové náhražky vajec v podobě sušeného prášku, který se rozmíchává ve vodě. Využijete jej při pečení i vaření a je také ideální na cestování.

  • Například výrobek Topnatur Vajahit, který seženete na internetu nebo v prodejnách se zdravou výživou za cenu od 32 Kč/200 g (nahradí 20 vajec) nebo Vegan Eggie, který navíc neobsahuje laktózu (cena za 200 g začíná na cca 50 Kč).
  • K dostání je i produkt ve větším balení – Synthova náhrada vajec 1 500 g, kterou na internetu seženete od 264 Kč.