Čím vším se dají v kuchyni nahradit vajíčka?

Vejce a další potraviny na stole Canva

Vajíčka patří v kuchyni k jedněm z nejzákladnějších surovin. Pokud vám ale zrovna došla, ze zdravotních důvodů je nemůžete nebo je do svého jídelníčku vůbec nezahrnujete, máme pro vás dobrou zprávu! Dají se totiž poměrně snadno nahradit, a to hned několika způsoby. Inspirujte se našimi tipy.

Přečtěte si také

Seznam nejhorších dárků, které byste nikomu neměli kupovat
Seznam nejhorších dárků, které byste nikomu neměli kupovat

Co všechno vejce při pečení a vaření umí?

V jídlech vajíčka slouží hned k několika účelům. V těstech a směsích fungují jako pojicí hmota a mají také kypřicí funkci – výsledné pokrmy jsou pak díky nim krásně vláčné a nadýchané. To stejné ale svede i spousta dalších surovin, kterými můžete vajíčka (podle jejich zamýšlené funkce v pokrmu) nahradit.

Vždy ovšem mějte na paměti, že je takto vhodné v receptech nahrazovat maximálně 3 vejce. Pokud je jich zapotřebí více, jsou v daném jídle zásadní a nebude to bez nich ono.

Banány

Rozmačkané banány dodají pokrmům vláčnost a těsto nebude tak dusivé. Hodí se jako náhrada za vajíčka do muffinů, moučníků, sladkých chlebíčků, korpusů na dort i krémů, kterým navíc propůjčí neodolatelnou banánovou chuť.

  • 1 vejce odpovídá 1/2 banánu.
1 nebo 2 vajíčka v receptu snadno nahradíte pomocí jablečného nebo banánového pyré Canva

Jablečné pyré

Stejně jako banány dodá těstu vláčnost a vlhkost, ale na rozdíl od nich jablečné pyré tolik neovlivní chuť. Ideální je použít to neslazené (pokud máte slazené, o něco snižte množství cukru v receptu). Hodí se do sladkých moučníků, palačinek, lívanců, koláčů apod.

  • 1 vejce odpovídá cca 80 ml pyré (1/3 hrnku).

Rostlinný olej

Pokud je v receptu jen jedno vajíčko, můžete ho nahradit rostlinným olejem (např. slunečnicovým). Více vajec se tímto způsobem nedoporučuje nahrazovat, protože množství oleje by mohlo nepříznivě ovlivnit výslednou chuť i konzistenci.

  • 1 vejce odpovídá 60 ml rostlinného oleje.

Mletá lněná nebo chia semínka

V receptech nahradí vajíčka jako pojivo, například při přípravě různých placek, karbanátků, nádivek nebo lívanečků.

  • 1 vejce odpovídá 1 lžíci rozemletých lněných nebo chia semínek smíchaných s 1 lžící vody (směs nechce 30 minut nabobtnat).
  • Pokud chcete, aby byl hotový pokrm také kyprý, přidejte do výše uvedeného množství cca ¼ lžičky prášku do pečiva.
Při přípravě lívanečků nebo palačinek můžete chybějící vajíčko nahradit mletými chia semínky smíchanými s vodou Canva

Cizrnová voda jako náhrada bílku

Všude tam, kde potřebujete vyšlehaný sníh z bílků, můžete použít nálev z konzervované cizrny. Vyšlehejte jej stejně jako bílky, ideálně elektrickým šlehačem – rostlinný sníh bude hotový rychleji.

  • 1 bílek odpovídá 3 lžicím cizrnové vody.

Tip: Náhrada vajec v prášku

Na trhu existují také různé průmyslové náhražky vajec v podobě sušeného prášku, který se rozmíchává ve vodě. Využijete jej při pečení i vaření a je také ideální na cestování.

  • Například výrobek Topnatur Vajahit, který seženete na internetu nebo v prodejnách se zdravou výživou za cenu od 32 Kč/200 g (nahradí 20 vajec) nebo Vegan Eggie, který navíc neobsahuje laktózu (cena za 200 g začíná na cca 50 Kč).
  • K dostání je i produkt ve větším balení – Synthova náhrada vajec 1 500 g, kterou na internetu seženete od 264 Kč.