Znáte rýmovník? Nenáročná rostlina vyléčí rýmu, desinfikuje a hodí se do kuchyně

Znáte rýmovník? Nenáročná rostlina vyléčí rýmu, desinfikuje a hodí se do kuchyně

Leden není jen časem zimních radovánek, ale bohužel i obdobím viróz a chřipek, které se v tomto měsíci vyskytují nejčastěji. Předejít nemocem, případně alespoň zmírnit jejich příznaky pomůže rýmovník. Léčivá rostlina, která k nám přišla z dalekých končin, a to z Austrálie, Afriky a Asie.

Přečtěte si také

Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky
Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky

Lidově se této voňavé rostlince přezdívá rýmovník nebo molice, její vědecké jméno zní Plectranthus a patří do čeledi hluchavkovitých. Tato bylinka má hned několik nej. Obsahuje vonné silice připomínající vůni eukalyptu, meduňky a mentolu. Právě díky výraznému aroma se doporučuje při léčbě rýmy. Stačí utrhnout jeden až dva listy, promnout je v prstech a inhalovat jejich vůni. Dýchací cesty protáhne natolik důkladně, že by ho měli užívat i alergici a astmaci, kterým uleví při dýchacích obtížích.

Rýmovník pomůže i lidem trpícím bolestmi hlavy, vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Dále slouží i jako účinná desinfekce při bodnutí hmyzem, drobných ranách nebo spáleninách. Postižené místo stačí potřít listy této rostliny.

Ačkoli má rostlina řadu léčebných účinků, někteří lidé by ji měli užívat s určitým omezením, případně vynechat úplně. Těhotným ženám se doporučuje pouze její inhalace. Vnitřní užití je zakázáno kvůli vitamínu K, který ovlivňuje srážlivost krve. Proto je zelená rostlina zapovězená i lidem, kteří berou léky na poruchu srážlivosti krve. Ty jsou předepisované lidem po infarktu či mrtvici.

Díky výraznému aroma se rýmovník doporučuje při léčbě rýmy

Kam pro rýmovník?

Léčivou rostlinku seženete v květinářstvích a v zahradnictvích pod názvem Plectranthus a je jen na vás, jaký druh si vyberete. Na světě jich existuje okolo 350 a mezi nejznámější a nejrozšířenější patří Plectranthus argentatus z Austrálie. V květinářství seženete i Plectranthus amboinicus alias kubánské oregáno. Nenechte se ale zmást, tento druh nepochází z Kuby, jeho domovinou je jihovýchod Afriky. Ať už si pořídíte jakýkoli druh, jeho koupě vám peněženku neztenčí. Ceny se pohybují od 40 do 60 Kč, přičemž rostlina vydrží několik let, pokud se o ni dobře staráte.

Další možností jsou internetové obchody. Vybírejte ale výhradně kvalitní online zahradnictví. Přečtěte si recenze bývalých nakupujících. Rostlinka musí být důkladně zabalená, aby nedošlo k jejímu poškození.

Snadné pěstování

Další předností rýmovníku je, že se dá pěstovat po celý rok. Je to pokojová rostlina, které nejlépe vyhovuje okenní parapet. Rýmovník totiž díky svému původu miluje světlo natolik, že ho v letních měsících neváhejte přemístit na balkon, terasu nebo do zahrady. Odvděčí se vám velkou úrodou. O tu se nemusíte bát ale ani teď v zimě, jeho léčivé listy můžete vlivem rychlého růstu sklízet průběžně. Dbejte ale na to, aby se zelený zázrak nedostal do průvanu. Rýmovník by „nastydl“, což by se projevilo žloutnutím a vadnutím. Pokud budete chtít v pokoji vyvětrat, dejte rostlinku na chvíli do jiného pokoje. I sebekratší závan mrazivého vzduchu je pro ni nebezpečný.

Aby vám rýmovník vydržel co nejdéle a rostl tak, jak má, nepřehánějte to s jeho zaléváním. Je žádoucí umístit ho do květináče s odtokovým otvorem a zalévat jen tehdy, pokud je povrch zeminy vyschlý. Přílišná zálivka totiž způsobuje černání listů a jejich vadnutí, které může vyústit až v uhynutí celé rostliny. Na jaře byste pak rýmovník měli přesadit.

Rýmovník má využití také v kuchyni

Využití v kuchyni

Největší síla rýmovníku je v listech, ze kterých si můžete ve stávajícím období plném nemocí připravit čaj. Jeho příprava je velmi snadná. Stačí vám 2 středně velké listy, které opláchněte a natrhejte na malé kousky a zalijte 0,5 litrem horké vody. Neměla by být úplně vařící, proto je dobré počkat pár minut. Po zalití louhujte pět minut a nakonec přidejte lžičku medu.

Účinný je i rýmovníkový sirup, který nemusíte používat „jen“ při chřipce nebo nachlazení, působí totiž i preventivně. A jeho příprava je víc než snadná.

Rýmovníkový sirup

Pro přípravu 1 litru sirupu budete potřebovat:

  • 35 listů rýmovníku
  • 1–2 citróny
  • 1 pomeranč
  • 1 litr vody
  • 1 kg krystalového nebo třtinového cukru

Omyté listy rýmovníku natrhejte na malé kousky (při řezání nožem se ztrácí vitamíny) a spolu s citrónem a pomerančem nakrájenými na kolečka vložte do vhodné nádoby. Ingredience zalijte horkou vodou a nechte 24 hodin macerovat. Poté nálev sceďte, přidejte cukr a vařte na mírném ohni. Po dosažení sirupové konzistence nalijte hotový sirup například do láhví od alkoholu.

Zelenou rostlinku ale můžete použít i k dochucení masa nebo zeleniny či jako přísadu do polévek. Pokud jste milovníky salátů, připravte si jednoduchý rýmovníkový olej.

Olej z rýmovníku

  • 10 čerstvých listů rýmovníku
  • 1 litr panenského olivového oleje

Opláchnuté a osušené listy naskládejte do vhodné nádoby a zalijte olejem tak, aby byly listy ponořené. Po čtyřech týdnech sceďte a listy vyhoďte.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!