Rýmovník, nenáročná rostlina, která vyléčí rýmu, desinfikuje a hodí se i do kuchyně

Detail lístků rýmovníku Kupi

Leden není jen časem zimních radovánek, ale bohužel i obdobím viróz a chřipek, které se v tomto měsíci vyskytují nejčastěji – a letos to platí obzvlášť. Předejít nemocem, případně alespoň zmírnit jejich příznaky, však může pomoci rýmovník. Léčivá rostlina, která k nám přišla z dalekých končin, konkrétně z Austrálie, Afriky a Asie.

Přečtěte si také

Podzim na zahradě: Co všechno se má stříhat, sadit nebo zazimovat v září a říjnu?
Podzim na zahradě: Co všechno se má stříhat, sadit nebo zazimovat v září a říjnu?

Voňavý zázrak

Lidově se této voňavé rostlince přezdívá rýmovník nebo molice, její vědecké jméno ovšem zní Plectranthus, patří do čeledi hluchavkovitých a má hned několik nej.

Obsahuje vonné silice připomínající vůni eukalyptu, meduňky a mentolu, díky jejichž výraznému aromatu se doporučuje při léčbě rýmy. Stačí utrhnout jeden až dva listy, promnout je v prstech a inhalovat jejich vůni. Dýchací cesty protáhne natolik důkladně, že by ho měli užívat i alergici a astmatici, kterým uleví při dýchacích obtížích.

Rýmovník pomůže i lidem trpícím bolestmi hlavy, vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Dále slouží i jako účinná desinfekce při bodnutí hmyzem, drobných ranách nebo spáleninách. Postižené místo stačí potřít listy této rostliny.

Kdo by si měl dát pozor?

Ačkoli má tato rostlina řadu léčebných účinků, někteří lidé by ji měli užívat s určitým omezením, případně vynechat úplně. Těhotným ženám se doporučuje pouze její inhalace, vnitřní užití je zakázáno kvůli vitamínu K, který ovlivňuje srážlivost krve. Kvůli němu je rýmovník zapovězený i lidem s léky na poruchu srážlivosti, například těm po infarktu či mrtvici.

Lístky rýmovníku a sklenička s olejem z nich Canva

Kam pro rýmovník?

Léčivou rostlinku seženete v květinářstvích i zahradnictvích pod názvem Plectranthus – a je jen na vás, jaký druh si vyberete.

  • Na světě jich existuje okolo 350 a mezi nejznámější a nejrozšířenější patří Plectranthus argentatus z Austrálie.
  • V květinářství seženete i Plectranthus amboinicus alias kubánské oregáno. Nenechte se ale zmást, tento druh nepochází z Kuby, nýbrž z jihovýchodu Afriky.

Ať už si pořídíte jakýkoli druh, jeho koupě vám peněženku neztenčí. Ceny se pohybují od 40 do 60 Kč, přičemž rostlina vydrží až několik let, pokud se o ni dobře staráte.

Další možností jsou internetové obchody, vybírejte nicméně výhradně kvalitní online zahradnictví. Přečtěte si recenze bývalých nakupujících. Rostlinka musí být důkladně zabalená, aby nedošlo k jejímu poškození.

Po čem dalším sáhnout proti nachlazení?

Snadné pěstování

Další předností rýmovníku je, že se dá pěstovat po celý rok, nejlépe na okenním parapetu. Díky svému původu navíc miluje světlo natolik, že ho v letních měsících neváhejte přemístit na balkon, terasu nebo do zahrady. Odvděčí se vám velkou úrodou.

O tu se však nemusíte bát ani teď v zimě, jeho léčivé listy můžete vlivem rychlého růstu sklízet průběžně. Dbejte pouze na to, aby se zelený zázrak nedostal do průvanu – v něm by „nastydl“, což by se projevilo žloutnutím a vadnutím. Pokud budete chtít v pokoji vyvětrat, dejte rostlinku na chvíli jinam. I sebekratší závan mrazivého vzduchu je pro ni nebezpečný.

Aby vám rýmovník vydržel co nejdéle a rostl tak, jak má, nepřehánějte to s jeho zaléváním. Je žádoucí umístit ho do květináče s odtokovým otvorem a zalévat jen tehdy, pokud je povrch zeminy vyschlý. Přílišná zálivka totiž způsobuje černání listů a jejich vadnutí, které může vyústit až v uhynutí celé rostliny. Na jaře byste pak rýmovník měli přesadit.

Detail lístků rýmovníku Kupi

Využití v kuchyni

Největší síla rýmovníku je v listech, ze kterých si můžete ve stávajícím období plném nemocí připravit čaj. Stačí vám 2 středně velké listy, které opláchněte, natrhejte na malé kousky a zalijte 0,5 l horké vody. Neměla by být úplně vařící, proto je dobré počkat pár minut. Po zalití louhujte pět minut, a nakonec přidejte lžičku medu.

Účinný je i rýmovníkový sirup, který nemusíte používat „jen“ při chřipce nebo nachlazení, působí totiž i preventivně. Jak si ho připravit?

Kam pro citrony do sirupu?

Kupte se slevou Citrony.

Porovnat slevy

Rýmovníkový sirup

Pro přípravu 1 litru sirupu budete potřebovat:

  • 35 listů rýmovníku
  • 1–2 citróny
  • 1 pomeranč
  • 1 l vody
  • 1 kg krystalového nebo třtinového cukru

Omyté listy rýmovníku natrhejte na malé kousky (při řezání nožem se ztrácí vitamíny) a spolu s citrónem a pomerančem nakrájenými na kolečka vložte do vhodné nádoby. Ingredience zalijte horkou vodou a nechte 24 hodin macerovat. Poté nálev sceďte, přidejte cukr a vařte na mírném ohni. Po dosažení sirupové konzistence nalijte hotový sirup například do láhví od alkoholu.

Tip: Zelenou rostlinku můžete použít i k dochucení masa nebo zeleniny či jako přísadu do polévek. A pokud jste milovníky salátů, připravte si jednoduchý rýmovníkový olej.

Olej z rýmovníku

  • 10 čerstvých listů rýmovníku
  • 1 litr panenského olivového oleje

Opláchnuté a osušené listy naskládejte do vhodné nádoby a zalijte olejem tak, aby byly listy ponořené. Po čtyřech týdnech sceďte a listy vyhoďte.