Objevte dušičkové dekorace na hroby, které vydrží krásné i dlouho poté

Květináč s vřesem výzdobou na hrobu Hanna Ohnivenko / Shutterstock.com

Chystáte se o Dušičkách navštívit hřbitov, abyste zavzpomínali na své blízké a uctili jejich památku? Zapálit svíčku a ozdobit hrob květinou či věncem je krásná tradice. Poradíme vám, které květiny vydrží i první mrazíky a jak na dušičkové dekorace, jež si snadno a levně vyrobíte sami doma.

Přečtěte si také

Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník
Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník

Nedílnou součástí života je loučení se s blízkými. Památka zesnulých připadající na 2. listopadu je ideální příležitost pro připomenutí i zavzpomínání na všechny, kteří tu s námi už nejsou. Ozdobte hroby svých blízkých vkusnou dekorací.

Osázené květináče, které hýří barvami

Květiny ve sklenici moc dlouho nevydrží. Po pár dnech zvadnou a vázy jsou plné uschlého kvítí. Ozdobte proto hroby sázenými rostlinkami, které vydrží dlouho krásné i bez údržby.

Zažehněte vzpomínku na své bližní

Stačí vám obyčejný plastový truhlík, případně můžete koupit nejrůznější keramické květináče. Jakou zvolíte velikost a tvar, je jen na vás. Do nádoby zasaďte například mrazuvzdorný keřík hebe, drátovec nebo různě barevný vřes a přidat lze i ozdobné brusinky.

Takto osázený truhlík či květináč můžete nechat, anebo ho ještě dozdobte různými přírodními materiály, jako jsou šišky, suché větvičky, mech, kůra, plody jeřabin, šípků a dalších keřů nebo šlahouny břečťanu. Získáte tak krásnou, doma dělanou dekoraci na hrob vašeho blízkého.

Žena pokládá květiny k hrobu Rawpixel.com / Shutterstock.com

Dušičkový věnec z přírodních materiálů

Pokud si chcete usnadnit práci, můžete na věnec využít kupovaný korpus – spletený z větviček, slaměný nebo bambusový. Poté k němu kolem dokola připevněte větvičky z jehličnanu pomocí zeleného vazačského drátku.

Věnec ozdobte různými přírodními materiály, které připevníte tavnou pistolí. Dobře vypadají sušené květy, šišky, jeřabiny, skořápky od ořechů nebo kaštany. Další ozdoby lze i zakoupit v obchodě. Myslete ale na to, že musí být odolné vůči nepřízni počasí.

Na výrobu věnce nebo jiné výzdoby používejte jedlové chvojí nebo větvičky stříbrného smrku, nikoliv smrku ztepilého – ten totiž rychle opadává.

  • Tip: Skutečně dlouho vydrží také umělé chvojí a květiny. Seženete je například v zahrádkářských potřebách či v prodejnách s domácími dekoracemi, např. Nanu-Nana. Inspirujte se v letácích na Kupi.cz.

Věnec na hrob s růžemi a šiškami katarinag / Shutterstock.com

Jednoduchá dekorace hotová za chviličku

Naším posledním tipem, jak zkrášlit hroby na dlouhou dobu, je větev jehličnanu, kterou dozdobíte mašlí a různými podzimními plody. Ideální volbou je větvička jedle kavkazské, která ve váze s vodou vydrží opravdu dlouho.

Zavzpomínejte a uctěte 2. listopadu Památku zesnulých. Zapalte svíčku a ozdobte hroby vámi vyrobenými dekoracemi.