Nerez, granit, kompozit nebo keramiku? Jak vybrat do nové kuchyně správný dřez

Nerezový, granitový, kompozitní nebo keramický dřez?

Ať si říká, kdo chce, co chce, bez dřezu by to v ani v té nejmodernější kuchyni nešlo. Myčka je stále na některé druhy nádobí a zašpinění krátká. Ať už musíte vařit z povinnosti pro rodinu, anebo trávíte v kuchyni dlouhý čas, protože vás to zkrátka baví, bez správného dřezu se neobejdete. V kuchyňských studiích se můžete setkat se 4 nejčastějšími druhy materiálů, které se od sebe odlišují jak kvalitou, tak cenou. Tak jaký vybereme? Nerez, granit, kompozit nebo keramiku?

Přečtěte si také

Nebojte se papiňáků, vaření je díky nim bezpečné, rychlé a některé se samy i vypnou
Nebojte se papiňáků, vaření je díky nim bezpečné, rychlé a některé se samy i vypnou

Jaké jsou vaše finanční možnosti?

Výběr materiálu, ze kterého bude kuchyňský dřez vyroben, závisí zejména na vašich finančních možnostech. Mluvíme-li obecně o kuchyňském dřezu, pořídit se dá klidně do tisícovky, ale stát vás může také přes 20,000 Kč. Záleží na tom, jak moc nároční jste a co od nové kuchyně očekáváte.

Nerezový dřez jako nejlevnější varianta

Nejlevnějšími kuchyňskými dřezy na trhu jsou dřezy nerezové, sehnat se dají i pod 1,000 Kč. Jsou to stálice, které mohou při správné údržbě vykonat dlouhou službu.

Nerez je bohužel poměrně náchylný k poškrábání, přičemž údržba nerezového dřezu nepatří zrovna k těm nejjednodušším. Asi není nutné zmiňovat, že drátěnka na nerez nepatří, ale neměl by se dokonce čistit ani hrubou stranou klasické houbičky na mytí nádobí. Existuje však celá řada přípravků na nerezové povrchy, které běžně koupíte v drogeriích. 

Nerezový dřez se dá koupit velmi levně a je skvělým prozatímním řešením. Pokud však máte nerez rádi a chcete, aby vám nerezový dřez dlouho vydržel, vyplatí se i zde investovat. Vybírejte proto dřezy z opravdu kvalitní oceli.

Nerezové dřezy bývají většinou levnou variantou, ale správnou péčí o ně, vydrží roky.

TIP

Pokud tedy nemáte až příliš těsný rozpočet, vyplatí se do pořádného dřezu zainvestovat. Jestli vám to však rozpočet nedovoluje, a i přesto byste si chtěli pořídit lepší dřez, kupte si jej na úkor něčeho jiného, co v kuchyni nepotřebujete mít hned a dá se dodělat dodatečně, jakmile došetříte. 


Granitové dřezy patří k nejoblíbenějším

Hvězdou současných moderních kuchyní je dřez granitový. Granitové dřezy nejsou úplně nejlevnější, ale zároveň to není nic, co by vás mělo při realizaci nové kuchyně zruinovat, dá se totiž pořídit už okolo částky 3,000 Kč. Vyhlášené značky granitových dřezů jako je Franke anebo Blanco, které prodává například Siko, v cenové relaci 3,000 Kč seženete možná tak v akci, protože jejich cena se nejčastěji pohybuje někde okolo částky 4,000 Kč a výše. Zakoupit se dají nicméně i výhodné sety skládající se z dřezu a dřezové baterie. 

Ceny granitových dřezů spadly za poslední roky dolů

Ceny granitových dřezů během 10 let výrazně poklesly. Zatímco dnes seženete kvalitní granitový dřez v široké paletě barev v pohodě okolo 5,000 Kč, před 10 lety byste za ten samý dřez zaplatili cca 15 tisíc Kč.

Granitový dřez se dá dnes nádherně sladit s pracovní deskou a vyrábí se k nim dokonce i baterie ve stejném odstínu. Granit ovšem není pouze o estetické stránce věci. Je velmi praktický a snadno se udržuje.

Z čeho se granitové dřezy vyrábí?

Granitové dřezy se vyrábí z rozdrceného žulového anebo křemenného kamene (80 %), akrylátového pojiva (15 %) a barviva (5 %).

Granitový dřez snadno sladíte s baterií i pracovní deskou

Kompozitní dřez jako levnější varianta granitu (ale jen jako)

Kompromisním řešením mezi granitem a nerezem je pak kompozitní dřez, který se vyrábí z polyesterových pryskyřic a vyztužených skelných vláken. I když na první pohled vypadá kompozitní dřez podobně jako granitový, nelze je vzhledem k použitému materiálu srovnávat. Kompozitní dřez je sice levnější, má hezký design, ale nevydrží tak dlouho jako granit, a navíc jeho údržba je náročnější.

Keramické dřezy jsou elegantní a nadčasové

A keramické dřezy? Když máme doma keramická umyvadla, proč bychom nemohli mít i keramické dřezy? A také že ano. Použití keramiky na kuchyňské dřezy je dnes velmi oblíbeným trendem. Je to skvělý materiál, který nemá póry, a proto se dobře udržuje. I když se keramika tváří v kuchyni tradičně, je velmi elegantním a nadčasovým materiálem a nezřídka kdy ji najdete v kuchyních rustikálního typu. Keramický dřez se dá pořídit už okolo částky 2,000 Kč, nicméně některé typy keramických dřezů přesahují i částky na 20,000 Kč. 

Jak velký by dřez měl být?

Tak velký, abyste v něm umyli velké kusy nádobí. Pokud rádi pečete, měli byste sáhnout po opravdu velkém dřezu, do kterého se vám vejde plech na pečení anebo velký pekáč. Pokud však vaření příliš neholdujete a doma trávíte minimum času, stačí vám samozřejmě malý dřez klidně z levnějšího materiálu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz