Plesniví a hnije vám kompost? Seznam potravin, které do něj nepatří

Kompost a lopata Jurga Jot / Shutterstock.com

Ať už na zahradě nebo v bytě, kompostování propadá čím dál více lidí. Výsledné hnojivo se hodí nejen na záhony, ale také na hnojení pokojových rostlin nebo bylinek v kuchyni či na parapetu. Co dělat, pokud vám kompost pravidelně plesniví a hnije? V první řadě si ověřte, že do něho dáváte pouze vhodný bioodpad. A začněte u ovoce. I jeho kompostování má svá pravidla a existují druhy, které jej znehodnotí. Které ovoce to je? A které se naopak lidé mnohdy zbytečně zdráhají na kompost dát?

Přečtěte si také

Nenabíjí se vám telefon? Možná máte jen zanesený konektor. Jak ho vyčistit ve čtyřech snadných krocích?

Co se shnilými jablky?

Silně poškozené, nahnilé, nebo dokonce nakažené plody je vždy potřeba co nejdříve zlikvidovat a dostat od zdravých stromů, jejich kořenů a půdy. Klidně k tomu ale můžete využít kompost – už dávno totiž neplatí, že do něho nakažené plody nepatří.

Důležité pouze je, aby se jablka stihla zcela rozložit a nehrozilo další šíření nemocí. Budete-li potom takové hnojivo využívat na zahradě jako zeminu, neměl by být žádný důvod k obavám. „Díky tlení za nepřístupu vzduchu a při vyšší teplotě dojde ke zničení choroboplodných zárodků,“ vysvětlil pro iDNES.cz Jan Kopřiva, odborník na choroby rostlin z firmy Semena Vaněk. Kompost navíc doporučuje posypat zahrádkářským vápnem a nechat ho proležet před zimou.

Shnilé jablko v dlani FRIEVA / Shutterstock.com

TIP: Myslete na zelené a hnědé vrstvy

Při vyhazování shnilých jablek na kompost pouze myslete na základní pravidlo vrstvení, aby se vám plody pěkně rozkládaly a dále nehnily na jedné velké hromadě. Na každý 1 díl zeleného bioodpadu (ovoce, zelenina, tráva apod.) patří 2 až 3 díly hnědého (papír, větve, suché listí ad.).

Exotiku na (český) kompost raději ne

Nejrizikovější jsou ze všech druhů ovoce potom citrusy, respektive jejich slupky a zbytky dalších exotických plodů, například banánů nebo ananasů. Ty se velmi dlouho rozkládají, takže hrozí, že začnou plesnivět a znehodnotí celý kompost, a proto se na něj spíše nehodí. Zejména pokud jde o menší kuchyňské kompostéry, které nejsou tak vrstvené a odvětrávané jako venkovní.

  • Tip: Pokud i přesto chcete zbytky citrusů kompostovat, doporučuje se je pokrájet na co nejmenší kousky, abyste usnadnili jejich rozkládání, dále dodržovat pravidlo vrstvení a myslet na to, aby množství tropických plodů tvořilo v celkovém „zeleném“ bio odpadu maximálně 10 %.
  • Mimo kompost je nejvhodnější zbytky exotického ovoce vyhazovat do hnědých bio popelnic.

Řada lidí se také obává chemického postřiku exotických plodů, který by z organického bio hnojiva udělal spíše toxický odpad. Jedná se však o zbytečnou obavu. Ovoce se totiž ošetřuje fungicidy, které jsou organického původu a bez problému se rozloží.

Slupky exotického ovoce v misce ViktoriiaBondar / Shutterstock.com

Co dalšího na kompost nepatří?

Některé další zakázané suroviny jsou jasné, u jiných si lidé nejsou jistí. V každém případě kvůli obsahu škodlivých a toxických látek, riziku hniloby nebo množení nežádoucích bakterií, byste na kompost neměli nikdy dávat následující:

  • zbytky masa, kostí a vařených jídel,
  • (přepálené) stolní oleje a tuky,
  • rostliny napadené plísní a škůdci,
  • chemicky ošetřený materiál (například lakované dřevo),
  • popel z cigaret a uhlí (naproti tomu popel ze dřeva na kompost může),
  • barevné tiskoviny, časopisy, letáky,
  • podestýlky masožravých zvířat (podestýlka býložravců ovšem na kompost může).

Zdroje: idnes.cz, bydleni.instory.cz, ireceptar.cz