Bez peněženky chodí do obchodů čtvrtina Čechů, mobilem platí v ČR 39 % lidí

Člověk platí mobilem Gorodenkoff / Shutterstock.com

Mobilem platí v Česku 39 % lidí, přitom před čtyřmi lety to bylo jen 19 %. Z domova bez peněženky nyní vychází až čtvrtina obyvatel Česka. Peněženku u nich vystřídal chytrý mobilní telefon, který vlastní devět z deseti Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mastercard, který se konal v prosinci 2022 na vzorku 1 200 respondentů.

Přečtěte si také

Online trh s potravinami se zahušťuje. PENNY i BILLA zavádí novinky v rozvozu nákupů až do domu

Obliba bezkontaktních plateb roste

Podle průzkumu 28 % lidí platí mobilním telefonem, protože nejsou ochotni vytáhnout kartu z peněženky nebo peněženku z kapsy či kabelky. Celkem 21 % lidí platí bezkontaktně pomocí mobilu, protože ho má v ruce při stání ve frontě v obchodě.

„Platební karty v nejrůznějších nositelných zařízeních se v posledních několika letech staly novým tržním standardem. Zákazníci totiž při placení upřednostňují ty metody, které jsou nejpohodlnější a nejrychlejší. A v případě hodinek nebo chytrého telefonu odpadá i zadávání kódu PIN u vyšších částek,“ uvedl generální ředitel společnosti Mastercard pro Česko a Slovensko Michal Čarný.

Co si nenechat při nákupu ujít?

Kupte se slevou Kofola.

Porovnat slevy

Čím platí Češi nejčastěji v obchodech?

Trend podle něj jasně směřuje k tomu, že lidé budou mít k dispozici celou řadu platebních nástrojů. Celkem 12 % Čechů využívá dvě a více nositelných zařízení, nejčastěji hodinky a mobil, a platí intuitivně tak, jak je to pro ně v daný okamžik nejjednodušší. Rychle roste i podíl těch, kteří fyzickou kartu vůbec nevyžadují.

I když lidé při sobě stále hotovost nosí, vnímají ji především jako pojistku, že budou moci zaplatit i tam, kde bezhotovostní platby stále nepřijímají. Když vyráží z domova, nejčastěji mají s sebou mobilní telefon (87 %) a platební kartu (74 %).

Žena platí v kavárně chytrými hodinkami a usmívá se ZoranOrcik / Shutterstock.com

Chytré hodinky a placení v obchodech

Podle průzkumu přibývá také zákazníků, kteří nosí na zápěstí chytré hodinky a používají je i k placení. V roce 2020 vlastnilo chytré hodinky 16 % Čechů, loni už to bylo 32 %. Stále více lidí také používá nositelnou elektroniku na placení, loni to bylo 12 % lidí. Téměř čtvrtina z nich přitom platí hodinkami, kdykoliv mají možnost.

Nejčastějším důvodem, proč lidé chytrými hodinkami neplatí, je fakt, že zrovna jejich model nepodporuje technologii NFC, která je k provedení platby nezbytná. Zájem je v Česku ale i o jiná platební zařízení, uvedl Mastercard. Téměř čtvrtina lidí (22 %) by ráda vyzkoušela platební prsten. Jako výhody spatřují v tom, že je stále dostupný na ruce, nemusí se nabíjet, jednoduše se používá a je cenově velmi dostupný v porovnání s ostatními chytrými přístroji. 7 % by rádo platilo implantovanými čipy, kdyby měli tu možnost.

Internetové bankovnictví

V posledních letech se výrazně proměňuje i způsob používání internetového bankovnictví. Klienti bank se i zde přesouvají k mobilním telefonům, které se pro ně stávají primární branou k penězům. Před čtyřmi roky používalo mobilní bankovnictví 46 % lidí, loni to bylo už 73 %, vyplývá z průzkumu.