Penny otevřelo nejekologičtější prodejnu v Česku

PENNY prodejna Skuteč PENNY

Nově otevřená prodejna PENNY ve Skutči na Chrudimsku ukazuje směr, kterým se bude největší diskontní řetězec u nás ubírat při rozvoji své prodejní sítě. Při výstavbě prodejny byly použity nejmodernější technologie přispívající k výrazným energetickým úsporám a uhlíkové neutralitě celé budovy. Jedná se o první celodřevěný diskont v České republice a zároveň o jednu z nejekologičtějších prodejen u nás.

Přečtěte si také

Potravinové náhražky, které hýbou světovou gastronomií. Padělá se vanilka, lanýž i kaviár
Potravinové náhražky, které hýbou světovou gastronomií. Padělá se vanilka, lanýž i kaviár

Unikátní prodejna PENNY

Nová prodejna PENNY o rozloze 830 m2 vyrostla na Bílém kopečku na severním okraji Skutče během 4 měsíců. „Při návrhu a výstavbě této prodejny jsme využili všechny technologie, které snižují její energetickou náročnost a které jsme už vyzkoušeli na jiných prodejnách. V tomto případě jsme je využili v maximální možné míře a výsledkem je zcela unikátní ekologická prodejna. Ukazujeme tak, že nám příroda a naše budoucnost nejsou lhostejné. Současně také v reálném světě využíváme možnosti, které nám moderní ekologické technologie dávají, a ukazujeme, jak je chceme v nejbližší budoucnosti při výstavbě našich prodejen využívat,“ řekl při slavnostním otevření prodejny Mathias Mentrop, jednatel PENNY odpovědný za rozvoj prodejní sítě.

V rámci výstavby této ekologicky šetrné prodejny dojde i k úpravě okolí prodejny. Do úprav plánuje řetězec investovat 3 milióny korun. Okolo prodejny tak vznikne 3 350 m2 květnané louky doplněné keři a bude vysázeno 20 nových stromů (bříza, habr, třešeň, javor). V rámci podpory včelstev a hmyzu opylujícího rostliny nezbytné pro produkci potravin budou u nové prodejny na jaře rovněž instalovány také včelí úly a hmyzí domečky.

Oslaďte si život dobrotami z PENNY

První celodřevěný diskont v Česku

Unikátní technologie byla využita už při samotné výstavbě nové prodejny. Na nosnou konstrukci bylo použito 399 m3 dřeva, konkrétně 346 m3 křížem lepeného masivního dřeva CLT a 53 m3 lepených BSH nosníků a k tomu navíc 17 m3 dřevěného fasádního obkladu Thermowood. Díky tomu se jedná o první celodřevěný diskontní obchod v České republice.

Unikátní prodejna ve Skutči je také vybavena u nás i v Evropě ojedinělou technologií chlazení ESyCool Green od společnosti Viessmann Refrigeration Solutions. Tou byla jako první vybavena prodejna PENNY v Kolíně otevřená na počátku března letošního roku. Ojedinělé modulární řešení chlazení i vytápění prodejny je řešeno komplexně a energetická úspora pouze v případě chlazení a vytápění je ve srovnání s posledními používanými systémy na bázi CO2 až 25 %. Současně je použito ekologické přírodní chladivo, kterého je v celém systému až o 95 % méně, než bylo doposud potřeba u běžných expanzních systémů. Nehrozí tak riziko úniku freonů a odborný servis je mnohem méně náročnější. Celý systém se stará o kompletní chladící techniku prodejny, tedy chladící i mrazící boxy, a současně i vytápění a klimatizaci celého prostoru prodejny.

PENNY

O snížení energetické náročnosti se od jara 2023 postará rovněž fotovoltaická elektrárna na střeše prodejny, která sníží její spotřebu elektrické energie z veřejné sítě až o 40 %. Další snížení spotřeby zajistí použití LED světel na externí i interní osvětlení. Ke snižování spotřeby papíru a tonerů pak zase přispějí elektronické digitální cenovky, který nejen snižují ekologickou náročnost prodeje a přeceňování zboží, ale významně šetří čas samotným zaměstnancům. A v neposlední řadě prodejna nabídne ekologicky smýšlejícím zákazníkům možnost dobití jejich elektromobilů u dobíjecí stanice.

PENNY v Krumlově respektuje českou historii

Dnes otevřená ojedinělá prodejna PENNY v Českém Krumlově respektuje význam tohoto města pro českou historii a už od samotného návrhu byla její podoba navržena s úctou k místní architektuře. Český Krumlov je jedním z nejvýznamnějších měst české historie, od roku 1963 je centrum městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2003 pak bylo městskou památkovou zónou vyhlášeno i předměstí Plešivec, které je jižně od historického jádra města. A právě tady na ulici 5. května na břehu Vltavy vyrostla v průběhu letošního roku nová unikátní dvoulodní prodejna PENNY.

PENNY

Od samotného počátku byla navrhována tak, aby respektovala význam Českého Krumlova i místní architekturu. „Už při samotné tvorbě projektu jsme si uvědomovali, že postavit moderní diskont ve městě s tak zásadním významem pro českou historii je výzva. Proto jsme navrhli unikátní prodejnu, připomínající historické dvoulodní stavby. Blízkost řeky Vltavy i atmosféra nám pak umožnily vytvořit místo, kde si lidé budou moci nejen nakoupit, ale i se setkávat a na chvíli se zastavit a odpočinout si v malebném prostředí,“ řekl při otevření prodejny Mathias Mentrop, jednatel odpovědný za expanzi PENNY.

V rámci výstavby prodejny tak došlo k úpravám jejího okolí, které budou dokončeny na jaře po skončení období vegetačního klidu. „Ve spolupráci s památkáři a místní samosprávou jsme s našimi architekty vytvořili koncept, který plně respektuje lokalitu tohoto nádherného města a nenásilně zapadá do stávající zástavby. Vzhled prodejny byl navržen tak, aby budova působila jako dvě menší stavby. Při stavbě jsme také využili tradiční stavební materiály, tedy například pálené tašky, štukové omítky nebo měděné oplechování. Přitom je ovšem prodejna technologicky vybavena podle našich nejaktuálnějších požadavků, má vytápění a chlazení pomocí tepelných čerpadel, využívá zbytkového tepla z potravinářského chlazení, máme vzduchotechniku s vysokým stupněm rekuperace a tak dále,“ popisuje unikátní prodejnu PENNY Václav Šíma, vedoucí stavebního oddělení.