Jak vyprat zpocenou kšiltovku? Tohle nedělejte, jinak ji nadobro zničíte!

Muž a žena se drží za čepici Pixel-Shot/ Shutterstock.com

Nosíte v létě kšiltovky? Ať už slunečné dny trávíte lenošením u vody, nebo aktivním sportováním, jejich propocení se někdy zkrátka nevyhnete. Jak je ale vyčistit? Praní v pračce nemusí vždy dopadnout úplně nejlépe, při nevhodném vysoušení zase riskujete změnu jejich tvaru. Přečtěte si, jak správně kšiltovky prát a sušit, aby zase vypadaly jako nové.

Přečtěte si také

8. srpna slavíme Mezinárodní den koček. Víte, jaký typ kočičího steliva je nejlepší?
8. srpna slavíme Mezinárodní den koček. Víte, jaký typ kočičího steliva je nejlepší?

Jak prát kšiltovku v pračce?

Jako nejrychlejší a nejsnadnější řešení se nabízí hodit čepici do pračky. I při zvolení nízkých otáček, nízké teploty vody a šetrného pracího cyklu ovšem může dojít k jejímu nevratnému zdeformování. Především v oblasti kšiltu tvořeného kartonem nebo tenkým plastem, který je náchylný ke zvlnění nebo dokonce zlomení. Některé kšiltovky samozřejmě klasické praní umožňují – vždy se řiďte informacemi a symboly na štítku.

Případné škody pomůže zmírnit síťka nebo jiné ochranné pouzdro na praní jemných a choulostivých kousků oblečení. Vždy také perte kšiltovky zvlášť, aby je „neutlačovalo" ostatní prádlo.

Vyberte si prací prášek v akci

Jak vyprat kšiltovku v ruce?

Úplně nejlepší je ale samozřejmě pustit se do očisty vlastníma rukama. Je-li kšiltovka špinavá jen na některých místech, pak si vytvořte roztok vody a pracího prostředku a opatrně dané oblasti vyčistěte pomocí houbičky, hadříku nebo malého kartáčku, klidně toho na zuby s jemnými vlákny. Nezapomeňte při mytí ani na vnitřní lem.

  • Pokud budete používat na skvrny některý ze speciálních čističů, nejprve jeho působení otestujte na kousku schované látky, kde nebudou případné změny barvy vidět.
  • U čepic s výšivkami nebo samolepkami se doporučuje ozdobná místa přelepit potravinovou fólií, aby nedošlo k jejich poškození, a poté zbytek plochy omýt pomocí hadříku nebo kartáčku.

U velkého zašpinění je možné čepici nechat odmočit v umyvadle s vlažnou vodou a trochou pracího gelu, poté mechanicky dočistit a na závěr několikrát propláchnout čistou vodou.

Dva lidi v kšiltovkách se drží sergey causelove/ Shutterstock.com

Co pomůže na mapy od potu?

Kromě šetrných čističů skvrn můžete zkusit některou z babských rad: do vlažné vody přidejte i pár lžic octa nebo soli. Někdo v tomto ohledu zase nedá dopustit na rozdrcený aspirin nebo klasiku v podobě žlučového mýdla. V každém případě opět platí: octový, solný či aspirinový roztok nejprve vyzkoušejte na skrytém vnitřním kousku látky, a pokud po uschnutí nedojde ke změně barvy, pusťte se do celé čepice.

Užitečné pomůcky pro údržbu kšiltovek koupíte i v obchodech

Úplně nejlepší je znečištění čepic předcházet. Vhodné jsou v tomto ohledu různé impregnační spreje na textil, například UV impregnace, které chrání čepice před vyšisováním vlivem slunce, deště nebo potu. Pro čištění se prodávají speciální kartáče na čepice a kšiltovky. Jejich pořizovací cena může být o něco vyšší (kolem 200–400 Kč), pokud ale chcete svým doplňkům dopřát to nejlepší a prodloužit tím jejich životnost, pak mohou být dobrou investicí.

Skvělou vychytávkou jsou také pomůcky na praní kšiltovek. Jedná se o pevné „klece", které během čištění a sušení zafixují jejich tvar. Sehnat se bohužel dají převážně v zahraničních e-shopech nebo přeprodejích z internetových nákupních galerií.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/red-cap-next-summer-pool-1393263485 BAZA Production / Shutterstock.com

I sušení vyžaduje trochu péče

Mokrou čepici nikdy neždímejte, ani s ní nekruťte. A už vůbec nedávejte do sušičky. Nejprve opatrně vsákněte přebytečnou vodu do ručníku. Poté její vnitřek co nejpevněji vycpěte a nechte ji volně uschnout na ručníku – nejlépe na teplém stinném místě. Slunce by mohlo způsobit vyblednutí barev a vznik nevzhledných map.

  • Pro vycpání schnoucí kšiltovky použijte menší míč, nafukovací balónek nebo ručník.

A ač se to může zdát jakkoliv nepohodlné, pokud je kšiltovka vyrobená z rychleschnoucího materiálu nebo není mokrá celá, nejlepší je nechat ji uschnout přímo na hlavě. Tím dosáhnete nejlepšího zachování tvaru.