Jak efektivně zabalit kufr k moři a co s sebou určitě nezapomenout

Otevřený kufr na mole u moře. Jsou v něm žabky, klobouk, kabelka, brýle, fotoaparát, krém, mušle, hvězdice, šátek Romolo Tavani / Shutterstock.com

Po roce práce a shonu konečně vyrážíte na dovolenou. Budete si užívat sluníčka, moře a příjemného nicnedělání. S sebou toho na první pohled nepotřebujete moc – stačí plavky a nějaké to letní oblečení. Hodit se vám ale budou i další věci. A některé z nich není radno zapomenout.

Přečtěte si také

Sbíráte Funko POP? O figurky přestává být zájem, firma jich plánuje tisíce vyhodit
Sbíráte Funko POP? O figurky přestává být zájem, firma jich plánuje tisíce vyhodit

Zvolte vhodný kufr podle druhu dopravy

Pokud k moři vyrážíte autem, máte balení trochu jednodušší – můžete si s sebou zkrátka vzít všechno, co uvezete. Jestliže cestujete autobusem, už se musíte trochu omezit a brát ohled na spolucestující. A pokud za sluncem letíte, jste samozřejmě limitováni váhou zavazadla.

Jednotlivé letecké společnosti mají povolené limity nastavené různě. Obvykle si s sebou každý cestující může vzít jedno odbavované zavazadlo (často do 23 kg) a jedno menší, příruční zavazadlo (většinou do 8 kg). Dodržet tyto váhové limity při standardní cestě k moři naštěstí není tak složité – letní oblečení totiž mnoho neváží.

Zavazadla do letadla musí mít kromě váhy i požadovaný rozměr. V dnešní době je na trhu k dispozici velké množství kufrů – velkých i příručních –, které tyto limity bez problémů splňují.

Otevřený kufr, do kterého člověk přidává košili. Jsou v něm kraťasy, klobouk, kabelka, brýle, opalovací krém, sandály Pixel-Shot / Shutterstock.com

Oblečení přizpůsobte svým plánům

Jak už bylo řečeno výše, základem je dostatek letního oblečení a samozřejmě plavky. Pokud budete bydlet v hotelu a navštěvovat tamní restauraci, myslete na to, že mohou požadovat jistý „dress code“. Dámy by si tedy měly přibalit šaty a pánové dlouhé kalhoty. Pokud plánujete nějaký ten výlet po okolí nebo do přírody, nezapomeňte sportovnější oblečení a hlavně boty.

Pozor, i u moře vás mohou zastihnout chladnější dny, zejména pak večery. Nějaká ta mikina s dlouhým rukávem tedy určitě přijde vhod.

Kupte si v akci krásné letní šaty na dovolenou

Sluníčko je příjemné, ale…

K moři jezdíme především za sluncem, přesto všeho moc škodí. Opalovací krém je rozhodně jednou z věcí, které se nevyplácí podcenit. Vyberte takový, který bude mít dostatečně vysoký ochranný faktor vzhledem k typu vaší pleti. Vezměte si s sebou taky vhodný přípravek po opalování a hojicí krém na případné spáleniny.

Jestliže cestujete letadlem, je nejjednodušší mít veškerou kosmetiku v odbavovaném zavazadle. Do příručního si ji můžete vzít jen s omezením – pouze v nádobách o objemu do 100 ml a uzavřené v průhledné taštičce. Podobná pravidla platí pro všechny tekutiny.

Žena v slunečních brýlích má na zádech slunce namalované opalovacím krémem, krém si dává na ruku verona studio / Shutterstock.com

Kromě krémů vám proti sluníčku poslouží i sluneční brýle a nějaká ta pokrývka hlavy. Zamyslete se také nad tím, zda s sebou chcete brát vlastní slunečník. Většina resortů nabízí možnost si jej pronajmout přímo na místě, obvykle spolu s lehátkem. Pokud si ho ale vezmete z domova, něco málo ušetříte a zároveň si jej samozřejmě můžete na pláži umístit prakticky kdekoli.

Slunečník je bohužel dost neskladný, takže jeho přeprava je složitější. Dají se ale koupit speciální skládací, které se vám vejdou do kufru. Případně můžete slunečník odbavit za poplatek jako zavazadlo navíc.

Nezapomeňte si nakoupit dostatek ochrany před sluncem

Na pláži pohodlně a bez starostí

Aby se vám na pláži příjemně relaxovalo, budete potřebovat také nějaké to lehátko nebo podložku. Na písečné pláži vám poslouží i obyčejná osuška. Na oblázcích by vám ovšem byla poněkud nepohodlná. Tlustší podložky nebo molitanová lehátka bez problémů koupíte v obchodě nebo na internetu. Většinou se dají poskládat, takže nezaberou mnoho místa.

Poslední věc, kterou byste neměli podcenit, jsou boty do vody. Na mořském dně na vás totiž mohou čekat nepříjemně ostré kameny, nebo dokonce mořští ježci. Určitě se proto vyplatí investovat pár stovek do bot, které vaše nohy ochrání před nepříjemným poraněním.

Žena leží u moře na břiše na osušce a čte si knihu Krakenimages.com / Shutterstock.com

Obsah zavazadel má svá pravidla

Pokud na dovolenou letíte, mějte na paměti, že existují pravidla, co s sebou můžete mít v kterém zavazadle. O kosmetice už jsme mluvili. V příručním zavazadle také nesmíte přepravovat ostré předměty – takže nůžtičky na manikúru dejte rozhodně do odbavovaného kufru. Tam naopak nepatří elektronická zařízení jako mobil nebo laptop – ty berte s sebou na palubu letadla. Přesná pravidla najdete na stránkách konkrétní letecké společnosti.

A na závěr jeden tip. Je to nepříjemné, ale může se stát, že vám aerolinky ztratí zavazadlo. Buďte na tuto možnost připraveni a do příručního zavazadla si dejte plavky a nějaké to oblečení na převlečení. Pokud letíte ve více lidech, nemějte oblečení striktně každý ve svém kufru, ale dejte si třeba půl věcí k partnerovi a naopak. Eliminujete tím nepříjemnosti, když se jedno ze zavazadel ztratí.