Pravidelná chůze chrání organismus před bolestmi zad i vyšším krevním tlakem. Měříte si kroky?

3 ženy okolo 30 let na procházce Brocreative / Shutterstock.com

Pravidelná chůze je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak si z dlouhodobého hlediska udržet zdraví i dobrou fyzickou kondici. Je to druh pohybu, který celý život vnímáme jako samozřejmý, přitom s námi dokáže dělat divy. Kolik kroků bychom měli denně ujít? A má smysl používat krokoměr?

Přečtěte si také

Pro jednoho delikatesa, pro druhého postrach: Vynikající polévka z hovězího žaludku budí mezi Čechy vášně

Proč je chůze ideální pohyb pro všechny?

Chůze je přirozeným pohybem našeho těla, nepoškozuje klouby ani vazy, a pokud se pohybujeme po standardních površích, nehrozí při ní žádná velká zranění.

Výhodou také je, že chůzi mohou do svého dne zařadit lidé všech věkových kategorií, lidé s nadváhou, s různým zdravotním omezením, případně i ti v rekonvalescenci.

Pár na procházce Gorgev / Shutterstock.com

Chůze pomůže s hubnutím i spánkem

Hubnutí

Nelze nezmínit číslo jedna, které vás asi zajímá. Ano, chůze pomáhá spalovat kalorie, a to vám může pomoci si udržet váhu nebo zhubnout. Spalování kalorií závisí ale na rychlosti chůze, ujité vzdálenosti, terénu (chůzí do kopce spálíte více kalorií než na rovném povrchu) a vaší váze.

  • Například žena ve věku okolo 30 let vážící cca 70 kg při 8,5 km procházce ve svižnějším tempu na rovném terénu spálí okolo 500 kcal.

Posílení celého těla

Díky chůzi posilujeme celé tělo, a to aniž bychom si to často uvědomili. Navíc skrze chodidla a body na nich masírujeme jednotlivé orgány a různá nervová centra v našem těle.

Úleva od migrén a bolestí zad

Pokud pak věnujeme pozornost nejen počtu kroků, ale i způsobu chůze (měla by být rovnoměrná s jemným nášlapem, bez vtáčení nebo naopak vytáčení kotníků či špiček chodidel), můžeme získat řadu příjemných vedlejších efektů – například si ulevit od bolesti zad či migrén.

  • Máte potíže se zdravou chůzí? K rovnoměrnějšímu rozložení váhy vám při ní pomůže tzv. nordic walking, tedy chůze s hůlkami, díky nimž do hry zapojíte i své ruce a hrudní svalstvo.
Rodina jde přírodou Monkey Business Images / Shutterstock.com

Posílení srdce a zlepšení krevního tlaku

Mezi jednoznačné přínosy chůze patří i snížení rizika vzniku chorob srdce a cév, neboť chození reguluje krevní tlak a upravuje tuky i cukry v krvi.

Prevence

Pomáhá též jako prevence vzniku cukrovky II. typu. A pozitivní vliv má i na naši psychiku – pomáhá snižovat dopady stresu, navozuje příjemné uvolnění a zlepšuje kvalitu spánku.

Kolik kroků ujít za den?

Velkým přínosem pro vaši chůzi se může stát malý pomocník – krokoměr. Je skvělou motivační pomůckou a navíc s ním můžete sledovat své pokroky. Možná ale radši sáhnete po modernější a všestrannější technologii, a to měření díky chytrým hodinkám nebo fit náramku. Kromě počtu kroků získáte i další údaje, jako je tep, saturace kyslíku, a rovnou si přes ně pustíte svoji oblíbenou hudbu do sluchátek.

Myslíte si, že ideální počet kroků za den je podle odborníků alespoň 10 000? Omyl. Jde jen o marketingový trik výrobce krokoměru z minulého století, kterému se líbilo toto kulaté číslo. Podle aktuálních výzkumů by měl člověk denně ujít 6 000 kroků, což je přibližně 4 km.

Žena odpočívá a dívá se na krokoměr Stock Rocket / Shutterstock.com

Jak rychle chodit?

Ideální tempo chůze při procházce nebo hubnutí závisí na vaší fyzické kondici, věku a účelu procházky. Obecně platí, že pro průměrného dospělého člověka je optimální tempo pro procházku kolem 56 km/hod, což odpovídá mírnému tempu, které zvyšuje tepovou frekvenci a spalování kalorií, ale není příliš náročné.

Pokud chcete hubnout, je doporučeno chodit rychlostí okolo 67 km/hod. Toto tempo zvyšuje tepovou frekvenci a spalování kalorií, ale není tak rychlé, aby bylo pro vás příliš náročné. Pro efektivní hubnutí je také důležité chodit pravidelně, nejméně 30 minut denně, a to ideálně alespoň 5 dní v týdnu.

Zdroje: Healthline, Mayo Clinic, Česká fitness komora, Harvard Health Publishing