Namísto stresu adventní pohoda: Rozfázujte si váš úklid i čas

Tři ženy uklízejí v domě s vánoční výzdobou Canva

Začal adventní čas, který má být plný předvánoční pohody, ačkoli opak bývá pravdou. Jak se v tomto období vyhnout stresu a naopak si vychutnat přípravu letošních svátků? Zkuste to chytře – rozfázujte si úklid i přípravy, aby vám každá činnost dělala radost. Nakonec vám zbyde hromada času, který můžete strávit s nejbližšími.

Přečtěte si také

Zájem o nákup oblečení prudce klesá, problém hlásí i značky jako Calvin Klein
Zájem o nákup oblečení prudce klesá, problém hlásí i značky jako Calvin Klein

Nebuďte otrokem své domácnosti

Inspirace není nikdy dost – obzvláště, když jde o poněkud chaotický adventní čas. Také máte pocit, že do Vánoc nic nestíháte a že vás čeká úklid celé domácnosti a příprava všech těch dárků a dobrot?

Zapomeňte na chvíli na strašáka jménem stres: Nádech, výdech – jde to i jinak! Tady je návod na klidnější předvánoční období.

Pořiďte si samostatného pomocníka v akci

Zóny vám usnadní práci

Častou chybou je touha uklidit celou domácnost během krátkého období. Uvědomte si, že brzy přijde jarní úklid a že se nemusíte rozkrájet, aby váš domov byl na Vánoce jako ze škatulky. Stačí vyzkoušet zónový úklid – každý den věnujte 20 minut té části domova, která to nejvíc potřebuje. Děsivá představa náročného vánočního úklidu zmizí, aniž byste přišli o výsledky – uklizenou domácnost, připravenou na Vánoce!

TIP: Úklid vám usnadní robotický pomocník – a to nejen o Vánocích. Chcete někomu udělat radost? Robotický vysavač je úžasným doplňkem do vytížené domácnosti. Dokáže pracovat samostatně a zbaví podlahu všech běžných nečistot. A víte, že existuje i robotický čistič oken?

Uvědomte si své priority

Častou příčinou předvánočního stresu je neschopnost rozlišovat priority. Mnohdy máme pocit, že stihnout a zvládnout musíme úplně vše – ideálně dokonale. Co když nemusíme? Dejte si 3 hlavní úkoly, priority, které před Vánoci stihnout chcete. To ostatní můžete, ale nemusíte stihnout.

V domácnosti, kde se bydlí, to nikdy nebude vypadat dokonale a sterilně. Jakmile si uvědomíte, že nemusíte věnovat pozornost všemu, přijde lehkost. Věnujte se raději blízkým a oblíbeným koníčkům, díky kterým si udržíte skvělou náladu až do Vánoc.

Pokud můžete, delegujte

Máte všechny přípravy na starost? Otázkou je, proč. Co když můžete část úkolů a předvánočních akcí delegovat na blízké? A jestli blízké při ruce nemáte, zapojte hodinového manžela, úklidovou firmu nebo zkrátka paní na úklid. Najděte si výhodnou nabídku a zbavte se třeba té nejneoblíbenější činnosti. Není to náhodou mytí oken? Nebo čištění zanesených spár? Zapojte rodinu nebo externí pomocníky. Budete mít hotovo raz dva!

Připravte si chytrý TO-DO list

Kdo je připraven, není překvapen. Chcete-li se s ohledem na náš návod vrhnout do předvánočních příprav, které už jste jistě úspěšně nastartovali, sepište si jednoduchý plán. Víte, co v takovém plánu nesmí chybět? Přece odměny! Mozek totiž miluje odměňování a bude tak snáze spolupracovat.

Čím se odměníte za vánoční výzdobu a zónový úklid? Co třeba právě příjemným relaxem s rodinou. Jistě si zasloužíte masáž, společný wellness nebo třeba jen pohádkový večer. Tak nezapomeňte – advent má být plný pohody, ne hektického chaosu!

TIP: Potřebujete doplnit vánoční výzdobu? Máte pocit, že vašemu domovu ještě něco chybí? Tak hurá na to – nahlédněte do akčních letáků Kik, Pepco, Tescoma, Orion a Kitos. Najdete nejen krásné vánoční dekorace, ale také atraktivní sváteční sety pro výjimečné stolování. Ať jsou celé vaše letošní Vánoce výjimečné!