Jak se vyznat v kolagenech z lékáren? Kloubům prospívá úplně jiný než pleti

Obličej ženy, kolagen v prášku a nohy ženy Canva

Produkce kolagenu, který v těle zodpovídá za pružnost pokožky a zdravý pohybový aparát, s věkem klesá, až se úplně zastaví. Na pleti se začnou objevovat vrásky a klouby začnou při pohybu pobolívat. Je to přirozený proces, dá se ale zpomalit dodáváním kolagenu zvenčí. Jak vybrat vhodný doplněk stravy a alespoň částečně odvrátit proces stárnutí?

Přečtěte si také

Kamenné obchody Amazonu skončily fiaskem, nyní se bude osm z nich zavírat
Kamenné obchody Amazonu skončily fiaskem, nyní se bude osm z nich zavírat

S přibývajícím věkem obsah kolagenu klesá

O kolagenu se nejčastěji mluví v souvislosti se zpomalením stárnutí pokožky, s ochranou zdraví kostí a podporou funkce kloubů. Důležitou roli hraje také při hojení ran.

Naše tělo si jej dovede vytvářet samo – ovšem jen do určitého věku. Kolem 25. roku se produkce kolagenu začíná zpomalovat, až se úplně zastaví. Po čtyřicítce už pak tělo žádnou obdobnou bílkovinu nevytváří, a je proto potřeba je dodávat zvenčí.

Jak poznat jeho nedostatek?

 • Objeví se první vrásky
 • Nehty se začnou lámat, zmatní a zkřehnou
 • Vlasy prořídnou a ztratí svůj lesk

Kromě věku navíc hladinu kolagenu negativně ovlivňuje také dlouhodobý stres, nadměrný příjem cukru, kouření a nedostatek vitamínů.

Kolagen v prášku a tabletách Canva

Není kolagen jako kolagen

V těle je možné najít až 27 typů kolagenu. Nejvíce je však zastoupen ten I., II. a III. typu:

 1. Kolagen I. typu se kromě kůže nachází také v kostech, šlachách a v ostatním vazivu. Tvoří až 90 % veškerého kolagenu v těle a bývá součástí doplňků stravy podporujících pružnost pokožky nebo kvalitu vlasů a nehtů.
 2. Kolagen II. typu je nejdůležitější pro zachování správné funkčnosti kloubů. Kromě nich a kostí je také podstatnou součástí kloubní chrupavky.
 3. Kolagen III. typu má největší zastoupení v dětské pokožce. Také podporuje pružnost kůže a správnou funkci vaziva, navíc ale ještě posiluje pružnost cév.
Pohlídejte si zdravé doplňky v akci

Kolagen jako doplněk stravy

Čím jsme starší, tím obtížnější je pro naše tělo si kolagen vyrobit. Můžeme mu ho ale začít dodávat zvenčí formou doplňků stravy. Jak vybrat ten nejvhodnější?

1) S hovězím, vepřovým, nebo rybím kolagenem?

 • Hovězí kolagen je častěji obsažen v přípravcích, které podporují správnou funkci pohybového aparátu. Obsahuje kolagen I. a III. typu.
 • Vepřový kolagen je na tom podobně jako kolagen hovězí – častěji se objevuje v doplňcích zaměřených na kloubní výživu. Obsahuje kolagen I. a III. typu.
 • Rybí kolagen se nejvíce používá do produktů, které se zaměřují na problémy s pletí. Skládá se výhradně z kolagenu I. typu, díky čemuž ho naše tělo lépe vstřebává a efektivněji využívá. Bývá ale také o něco dražší.

Důležitou roli v kvalitě hraje i chov a výživa zvířat. Je-li to možné, dejte přednost produktům v bio kvalitě, minimalizujete tak pravděpodobnost, že zakoupený výrobek obsahuje navíc zbytky pesticidů nebo těžkých kovů.

Žena se prohlíží v zrcátku Canva

2) Bez úprav, nebo štěpený?

Ve své původní podobě se kolagen ve formě doplňků poměrně složitě vstřebává, jeho využitelnost je proto nižší. Lépe si tělo umí poradit s kolagenem naštěpeným, hydrolyzovaným (také pod názvem kolagenové peptidy).

3) Čistý, nebo v kombinaci s dalšími složkami?

S čistým kolagenem nešlápnete nikdy vedle. Mnoho doplňků stravy jej ale nabízí ještě v kombinacích s dalšími složkami, které dovedou jeho účinek navýšit:

 • Vitamín C hraje významnou roli při syntéze kolagenu v těle a podporuje jeho vstřebávání.
 • Kyselina hyaluronová nebo biotin pomáhají umocnit účinek kolagenu a podporují růst a obnovu buněk i tkání.

Pokud však kupujete přípravek s vícero složkami, zkontrolujte si ve složení, kolik kolagenu daný produkt obsahuje.

Starší muž se s bolestivým výrazem drží za koleno Canva

Po jakých doplňcích například sáhnout?

Nedostatek kolagenu se s rostoucím věkem projevuje především dvěma symptomy – bolestivostí kloubů a problémy s pokožkou. Které přípravky vám pomohou?

Proti potížím s klouby

Problémy s klouby nastávají kolem 50. roku života a pojí se s bolestí i zhoršeným pohybem. Zmírnit tyto potíže lze doplňky stravy s kolagenem I. nebo II. typu, případně jejich kombinací.

 • Pro podporu normální tvorby kolagenu a funkce kostí a chrupavek je vhodný doplněk stravy Mivolis chrupavky + kosti + vaziva v tabletách, 40 tablet/149 Kč. Kromě kolagenu obsahuje i vitamíny, minerály či zinek a mangan.
 • Se začínajícími až středně těžkými potížemi s klouby si dokáže spolehlivě poradit také Alavis Maxima TRIPLE BLEND Extra silný, 700 g, až do září v akci za 1 150 Kč. Doporučuje se užívat dlouhodobě a skvěle funguje i jako prevence.

Proti potížím s pokožkou

Zhoršený stav pleti kromě věku souvisí i s genetikou či životním stylem. Preventivní doplňování kolagenu se doporučuje od 30. roku věku, a to ideálně skrze produkty, které obsahují okolo 90 % I. typu nebo kombinaci I. a III. typu.

 • Pro podporu krásné a zdravé pleti je určen například Mivolis Beauty Kollagen ampule, 500 ml/499 Kč s příchutí granátového jablka a jasmínu. Mimo jiné obsahuje vitamíny E a C, které se podílejí na ochraně buněk před oxidačním stresem.
 • Vedle nesáhnete ani s produktem Allnature Kolagen Original Premium, 200 g/499 Kč. Kolagen I. typu v prášku na sebe velmi dobře váže vodu, díky čemuž je schopen udržet pleť hydratovanou a pružnou i s přibývajícím věkem a pomůže i na hluboké vrásky.
 • Pokud pro svou pleť hledáte to nejlepší a nevadí vám si připlatit, zkuste značku Oslo Skin Lab s jejím produktem The Solution™, který obsahuje 100 % čistého hydrolyzovaného kolagenu typu I. Balení obsahuje 28 dávek a vyjde na 1 049–1 499 Kč.