Jak odstranit žmolky? Dostaňte je z oblečení a příště jim předejděte

Pryč se žmolky! Odtrsaní je odžmolkovač, ale i žiletka nebo pemza. Canva

Trápí vás na oblíbeném kousku oblečení nevzhledné žmolky? Není důvod se hned favorita zbavovat – stačí, když z něj drobné chuchvalce odstraníte.

Přečtěte si také

Čím nahradit vejce v kuchyni při vaření?
Čím nahradit vejce v kuchyni při vaření?

Jak se zbavit žmolků na oblečení?

Některé materiály se časem opotřebují. Zatímco drobné dírky schováte jen těžko, se žmolky zatočit můžete – když je odstraníte, oblečení bude vypadat skoro jako nové. Pokud je váš oblíbený kousek posetý žmolky, vyzkoušejte několik triků, díky kterým bude zase dělat parádu.

Holicí strojek

Holicí strojek je praktický pomocník, který si poradí nejen s chloupky. Holítko odstraní jeden žmolek za druhým – oděv položte na tvrdou podložku a opatrně se pusťte do odstraňování nežádoucích vad.

Nůžky

Přizvěte si na pomoc staré dobré nůžky. Prostě a jednoduše větší žmolky ostříhejte. V tomto případě však buďte velmi opatrní, aby nůžky nenadělaly více škody než užitku.

Pemza

Vlněné či flaušové kabáty vám pomůže oživit obyčejná pemza. Najdete ji doma? Použijte ji. Přejíždějte s ní opatrně v místě, kde se vyskytují žmolky. Pozor – pemza není vhodná pro jemné a tenké materiály, kterým by spíše ublížila.

Nevzdávejte se oblíbeného oblečení dřív, než musíte. Canva

Elektrický odstraňovač žmolků

Odžmolkovač. Šikula, kterého se vyplatí mít při ruce. Jakmile oblečení jeví známky opotřebení, odstraní je. Odstraňovač žmolků je k dostání v různých velikostech a variantách, stačí si vybrat. Strojkem přejeďte kritická místa na triku, mikině či třeba svetru. Díky speciální hlavě nehrozí, že byste si oblečení poškodili, přestože účinně odstraníte všechny malé záškodníky – žmolky. A hotovo budete mít raz dva!

Tip: Kde pořídit odžmolkovač? Třeba ve vašem oblíbeném elektru. Prohlédněte si akční letáky Elektro Worldu, Okay elektra, Datartu a Planeo na Kupi.cz.

Prevence je základ

Ačkoli úplně zabránit obnošení nelze, můžete se zaměřit na šetrnou péči o vaše srdcové kousky ze šatníku. Klíčem je především správné a šetrné praní. Citlivé oděvy nezapomeňte prát na vhodné stupně, zároveň je můžete převrátit naruby.

Skvělé jsou prací programy, které jsou určeny přímo na jemné prádlo. Pokud se jedná o svetry, pro ty je v pračce dobré nastavit program přímo pro ně. Nastavte šetrnější ždímání a nízké otáčky – a vaše oblíbené outfity budou v bezpečí!

Znáte také nějaký trik, s jehož pomocí se dá zbavit žmolků?