Nakupujte chytře: Seznam 10 zbytečně drahých potravin, na kterých se dá ušetřit

Žena nakupující v supermarketu Prostock-studio / Shutterstock.com

Ceny potravin raketově letí nahoru a téměř každá domácnost se snaží ušetřit za jídlo. Některé potraviny jsou sice dobré, ale až nesmyslně drahé – spoustu z nich si totiž můžete připravit sami doma, a navíc za zlomek ceny. Podívejte se na 10 dobrot, za které s největší pravděpodobností zbytečně utrácíte.

Přečtěte si také

Recept na rychlé vafle, které jsou hotové za pár minut a báječně chutnají!
Recept na rychlé vafle, které jsou hotové za pár minut a báječně chutnají!

1. Granola

Za 400 gramů granoly dáte průměrně sto korun, za kvalitnější verze bez palmového oleje i více. Vyrobit domácí granolu není přitom vůbec těžké – ovesné vločky koupíte v každém obchodě, ořechy seženete dle svých preferencí na váhu a sušené ovoce taky. Máslo a med má pak doma skoro každý.

Z levnějších ingrediencí vyrobíte 400 g granoly zhruba za padesát korun. Pokud chcete více oříšků a kvalitní čokoládu, bude cena vyšší, ale obsahově je takováto směs určitě bohatší než kupovaná.

Skočte si pro samotné mandle v akci

Kupte se slevou Mandle Albert.

Porovnat slevy

2. Kupované oříškové směsi

Balené oříškové směsi se často vůbec nevyplatí, spousta jich navíc obsahuje víc rozinek a sušeného ovoce než ořechů. Příště zkuste koupit vážené oříšky, ovoce a rozinky zvlášť a vše si smíchat doma. A navíc budete mít ve směsi jen to, co máte opravdu rádi.

3. Pribináčky a tvarohové dezerty

125 g kupovaného pribináčku stojí až 25 korun. Z ušlehané smetany a tučného tvarohu v hodnotě čtyřicet korun získáte přitom skoro půl kila domácího tvarohového dezertu, který si dosladíte podle své chuti.

Kaše s borůvkami v misce Vladislav Noseek / Shutterstock.com

4. Instantní kaše

Jedna porce instantní kaše v sáčku vyjde na patnáct korun a je plná cukru a jiných pochybných surovin. Levnější a zdravější alternativou je koupit jáhly, pohanku nebo vločky a kaši si uvařit předem doma. Nemáte-li čas, kupte si levnější jednosložkovou instantní kaši ve větším balení a přidejte svoje oblíbené ovoce nebo med.

5. Mikrogreens a klíčky

Klíčená semínka a luštěniny jsou hitem, jejich cena je nicméně nepochopitelně vysoká. Na klíčení vám však stačí obyčejný cedník a vata na semínka – za absolutní zlomek ceny si pak během pár dní naklíčíte třeba čočku, mungo, řeřichu nebo obilí.

6. Kimči

Korejská kvašená zelenina kimči je oblíbenou přílohou třeba k masu, za 300g sklenici si však připravte až dvě stovky. Kvašení přitom není vůbec nic těžkého a zvládnete to na lince úplně v pohodě sami. Další přísady do kimči jsou možná trochu dražší, ale vydrží vám dlouho a milovníci asijské kuchyně je nejspíš už doma mají.

7. Dětská výživa

Koupit dětmi milované skleničky je jednoduché, ale také velmi nákladné. Cena maso-zeleninového příkrmu se pohybuje kolem třiceti korun, za ovocný dáte dvacet korun, a příkrmy v bio kvalitě jsou ještě dražší. Výroba domácích ovocných přesnídávek je přitom rychlá a levná – a i babičky vám určitě rády pomohou a navaří vnoučatům, co je potřeba.

Domácí pomazánka ve skle s pažitkou a chléb Felliks2 / Shutterstock.com

8. Pomazánky

Vážené a balené pomazánky jsou rychlou svačinou nebo večeří, jejich cena však neodpovídá kvalitě. Přitom z tvarohu a dalších naprosto běžných surovin si vyrobíte pomazánku za třetinu ceny. A tuňáková, česneková, mrkvová či sýrová vyrobená doma také mnohem lépe chutná.

9. Bylinkové medy a sirupy

Bylinkové medy a sirupy jsou běžným sortimentem ve zdravé výživě. Málokdo ale ví, že je lze vyrobit doma. Udělejte si procházku, nasbírejte květy pampelišek nebo třeba bezu a pak už jen stačí cukr, citron a voda. Pro představu – za půl litru koupeného sirupu dáte přes stovku, doma ovšem za cenu stejnou vyrobíte klidně osm litrů stejně dobrého sirupu.

Pokud pečení není vaší silnou stránkou, nezmeškejte sladké koláčky v akci

10. Koláče a buchty

Koupit si každý den na snídani buchtu nebo koláč se pěkně prodraží – za cenu tří koláčů z pekárny upečete doma celý plech buchet. A i bábovky a různé bublaniny jsou opravdu levné a nemusíte být mistr pekař, abyste je zvládli upéct.

Výhody kupovaných potravin

  • Nakoupit potraviny je samozřejmě rychlejší než klíčení semen a pečení. Máte-li opravdu málo času, vezmete kupovaným jídlem zavděk.
  • Potraviny z obchodu obsahují často konzervační látky a v lednici nebo spižírně vydrží mnohem déle.

Babička s vnučkou pečou v kuchyni fizkes / Shutterstock.com

Nevýhody kupovaných potravin

  • Doma máte absolutně pod kontrolou, co si do jídla dáte, a nemusíte číst miniaturní etikety.
  • Domácí je téměř vždy levnější.

Jak ušetřit na jídle?

  • Vše si plánujte a nic nevyhazujte – zbytečné plýtvání zvyšuje vaši měsíční útratu za jídlo. Napište si jídelníček a podle něj vařte.
  • Pročtěte si letáky na Kupi.cz a jděte po slevách. Doma připravené jídlo tak bude ještě levnější.