O vakcínu se mohou od soboty hlásit učitelé, od pondělí senioři nad 70 let. Naočkuje je i obvoďák

K očkování se nově mohou od března hlásit už i senioři nad 70 let Canva

Od pondělí 1. března platí upravená pravidla pro očkování vakcínou proti covid-19. Prioritou se stanou senioři už od 70 let, začnou se očkovat pedagogičtí pracovníci a očkovat nově také mohou své pacienty praktičtí lékaři.

Přečtěte si také

Recepty na výborné domácí pudinky, po kterých se jen zapráší

Očkování seniorů

Od 1. března se začnou prioritně očkovat senioři nad 70 let, jedná se o zhruba milion obyvatel. Od 1. 3. se tak mohou senioři registrovat k očkování proti covidu prostřednictvím centrálního rezervačního systému: registrace.mzcr.cz.

  • Není ale nutné zaregistrovat se hned pár minut po spuštění systému. Neplatí, že čím později se zaregistrujete, tím později na vás vyjde řada.
  • Nově také nebude nutné vyplňovat dlouze formulář o zdravotním stavu.

Pozvánka k očkování nově nezávisí na čase registrace ani na zdravotním stavu.

Očkování učitelů a ostatních pedagogických pracovníků

Od března také začne očkování zaměstnanců ve školství, a to i přesto, že se nyní školy rozhodně neotevřou. Registrace pedagogických pracovníků se spustí už 27. února. Je to proto, aby se nepřetížil registrační systém, k čemuž by mohlo dojít ve chvíli, kdy by se senioři a učitelé začali hlásit k očkování souběžně.

  • Do škol byly rozeslány unikátní kódy ministerstvem zdravotnictví, pod nimiž se učitelé budou k očkování hlásit. Systém díky tomu rozpozná pedagogického pracovníka a nechá ho se zaregistrovat, i když mu není nad 70.

Ani zde nerozhoduje čas přihlášení, není proto nutné snažit se zaregistrovat hned v prvních minutách po spuštění.

Začne také očkování učitelů a pedagogických pracovníků Canva

Očkování praktickými lékaři

Od 1. března mohou začít své pacienty očkovat vakcínou proti covid-19 také praktičtí lékaři. I ti by se měli v první řadě zaměřit na ještě neočkované pacienty nad 80 let a následně na prioritizovanou skupinu občanů nad 70 let.

Neočkují ale všichni praktičtí lékaři, není to jejich povinnost – očkují pouze ti, co se k tomu dobrovolně přihlásili. Ze zhruba 5 000 lékařů jich zatím zájem o to očkovat ve svých ordinacích pravidelně a dlouhodobě projevilo kolem 3 500.

  • Veškeré informace o očkování občanů budou vedené v centrálním systému, díky kterému bude mít praktický lékař přehled o tom, který z jeho pacientů už je registrován a naočkován.
  • Blatný na tiskové konferenci vyzval doktory také k tomu, aby sami aktivně kontaktovali občany napřed v prioritních skupinách, kteří se zatím k očkování neměli, s nabídkou nechat se naočkovat.

Praktický lékař může navíc očkovat i své ostatní pacienty, včetně těch, kteří jsou třeba imobilní. Podle svého uvážení může do systému registrace zahrnout i pacienty, které sám vyhodnotí podle jejich anamnézy jako náchylnější, i když nejsou ve věku prioritizované skupiny.

Vakcínu v obchodech nekoupíte, respirátor však ano

Stav očkování proti covid-19 doposud

V ČR se doposud podařilo naočkovat 6,5 % populace – 624 tisíc osob, z nichž zhruba polovina už má za sebou i druhé očkování. Daří se proočkovávat zhruba 85 % všech vakcín z dávek, které jsou vždy určené na příslušný týden. Většina zdravotnického personálu už je naočkovaná.

Největší počet vakcín je od Pfizeru a BioNTech, následuje AstraZeneca a Moderna.