Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Jak si doma vyrobit sliz ze šamponu a zubní pasty

Jak si doma vyrobit sliz ze šamponu a zubní pasty

Poslední dobou se mezi dětmi šíří trend, který dospělí dokáží jen těžko pochopit. Jedná se totiž o výrobu různobarevných slizů. Mnoho dětí jim naprosto propadlo a pokouší se je doma vyrábět i z ne zcela bezpečných přísad. Bude proto lepší, pokud jim ukážete, jak si takový neškodný sliz vyrobit.

Přečtěte si také

Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana
Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana

Nejčastěji používané suroviny jsou zdraví škodlivé

Mnoho receptů na výrobu slizů obsahuje hned dvě nebezpečné látky, kterým bychom se při jeho výrobě měli obloukem vyhnout. Tou první je borax - přípravek k hnojení rostlin. Bylo prokázáno, že při styku s lidskou pokožkou může vyvolat různé nepříjemné reakce. Zvlášť u dětí je proto zásadní, aby se s takovou látkou vůbec nedostali do styku.

Častokrát jsou ingrediencí i různá tekutá lepidla, která mohou mít při dlouhodobém styku s pokožkou podobně nebezpečný dopad jako již zmiňovaný přípravek na hnojení rostlin.

Sliz jde však poměrně jednoduše vyrobit i z ingrediencí, u kterých se nemusíme obávat nežádoucích účinků. Jeden z těchto návodů si ukážeme níže.

Stačí levné přísady

Všechny potřebné věci na výrobu slizu máte nejspíš doma, nebo je bez problémů seženete při nejbližším nákupu v běžném obchodě. 

Na výrobu slizu budeme potřebovat:

  • zubní pastu
  • šampon na vlasy
  • potravinářské barvivo, případně třpytky

Nutno dodat, že nezáleží na značce zubní pasty ani šamponu, klidně použijte ten nejlevnější. Je však dobré vybrat takový, který má co možná nejhustější konzistenci, aby výsledný sliz dobře držel pohromadě.

Jeho příprava je velmi jednoduchá. Začneme tím, že si odměříme takové množství šamponu, jak objemný budeme chtít výsledný produkt mít. Doporučujeme však zhruba 2 - 4 lžíce. Následně přidáme množství zubní pasty odpovídající ¼ objemu použitého šamponu.

Poté už přidáme jen vybrané barvivo, nebo třpytky pro hezčí vzhled výsledného slizu. Všechny tyto ingredience důkladně promícháme, aby se dobře propojily. Následně vzniklou hmotu vložíme na zhruba hodinu a půl do mrazáku. Po uplynutí stanovené doby ji vyjmeme a prohněteme v rukách.

Pak už si vaše děti mohou s radostí pohrát s vyrobeným slizem. A vy se nemusíte obávat, že by to mělo nějaký nepříznivý vliv na jejich zdraví.

Rychlé a levné:

Sliz z kondicionéru a kukuřičného škrobu

Promíchejte kukuřičný škrob a vlasový kondicionér v poměru 2:1. Pro obarvení přidejte pár kapek potravinářského barviva, nebo třpytek.