Domácí džem nebo želé z máty skvěle chutná, pomáhá s trávicími problémy a dokáže vyléčit nachlazení

Želé z čerstvé máty zvládnete vyrobit i doma Canva

Už jste slyšeli o mátovém džemu nebo želatině? Že ne? Příprava je velmi jednoduchá. Nejenže báječně chutnají, jsou to i oku lahodící dobroty, které udělají z obyčejného chleba s máslem delikatesu. Mátový džem navíc dokáže vyléčit bolesti břicha a nadýmání nebo také nachlazení. Ne nadarmo jej používaly naše babičky, když nebyla po ruce stará dobrá Alpa a kostka cukru.

Přečtěte si také

Co je to spánkové jedenáctero? Denní rituál všech, kteří chtějí spát jako miminko
Co je to spánkové jedenáctero? Denní rituál všech, kteří chtějí spát jako miminko

Recept na mátový džem

Ingredience:

  • 350 g čerstvé máty
  • 1 kg cukru krystal
  • 2 citrony
  • 500 ml vody

Postup:

Mátu propláchněte pod studenou vodou a nechte okapat. Společně s citronem (i s kůrou) ji nadrobno nakrájejte a dejte do většího hrnce společně s půllitrem vody. Přiveďte k varu a povařte 10 minut. Poté směs přeceďte a nechte zchládnout. Do vychladlé směsi přidejte cukr a vařte na mírném stupni zhruba 2 hodiny. Během vaření je důležité směs pravidelně míchat – nelekejte se, že konzistence začne houstnout. Hotový džem dejte do čistých sklenic s víčkem a dobře uzavřete.

Tip: Mátový džem se skvěle hodí k palačinkám v kombinaci s hořkou čokoládou.

Vyzkoušejte si doma připravit z čerstvé máty džem nebo želé Canva

Mátové želé

Mátové želé se naprosto fantasticky hodí do dezertů a skvěle chutná, když ho dáte lžičku na chlebíčky a toasty nebo k masu, kde na talíři krásně vynikne jeho zelená barva.

Ingredience:

  • 1 balíček želatiny
  • 300 g čerstvé máty
  • 300 ml vody
  • 3 lžíce cukru krystal

Postup:

V hrnci nechejte ve 100 ml vody nabobtnat želatinu podle návodu. Mezitím v mixéru rozmixujte do hladké konzistence čerstvou mátu se zbytkem vody (200 ml) a 3 lžícemi cukru. Směs z mixéru nalijte do hrnce k želatině a na mírném stupni želé nechejte probublávat, dokud se želatina nerozpustí a želé nemá požadovanou konzistenci gelu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz