Jak zaštipovat rajčata, abyste měli bohatou úrodu?

Zaštipování rajčat Kupi.cz

Vyštipujete rajčata? Že ne? Pak byste s tím měli hned začít. Rajčátka se dají pěstovat za oknem, na balkóně, na terase v květináčích, ve skleníku nebo jen tak na záhoncích, ne každý však o ně umí správně pečovat. Samotné zasazení do hlíny nestačí. Je potřeba je pravidelně nejen zalévat, ale také zaštipovat. Video, jak vyštipovat rajčata a papriky, vám ukáže správnou techniku, kterou docílíte, aby rajčata byla plná plodů.

Přečtěte si také

IKEA stahuje z prodeje hračku pro děti. Varuje před používáním a vrátí vám za ni peníze
IKEA stahuje z prodeje hračku pro děti. Varuje před používáním a vrátí vám za ni peníze

Vyštipování rajčat je velmi jednoduchý způsob, jak se starat o rostlinky, nevyplatí se ho však podceňovat. Pokud proces provedete správně, můžete se těšit z bohaté úrody. Přibližně 1x týdně je potřeba oběhnout všechny sazeničky rajčat a věnovat jim náležitou péči, mladé výhony se totiž zalamují nejsnadněji. Ale pozor, vyštipují se pouze tyčková rajčata, u keříčkových není tato péče nutná.

Proč a jak zaštipovat boční výhony u rajčat?

Jestliže chcete mít větší a kvalitnější úrodu rajčat, je nutné zaštipovat boční výhony, tzv. zálistky, rostoucí v paždí listů na hlavní ose rostliny. Jejich odstraněním se rostlina nebude tolik vysilovat a k plodům se dostane více slunce, díky čemuž rychleji dozrají. Zalamováním zálistků také rostlinku rajčete chráníte před napadením plísněmi a houbami, které milují vlhké a tmavé prostředí.

Jak na zaštipování rajčat Canva
Dostali jste chuť na rajčátka?

Jak vyštipovat rajčata?

  1. Palcem a ukazováčkem (případně nehtem) vylomte každý boční výhon, který se objeví za listem.
  2. Zaštipování mladých zálistků jde velmi snadno. Pokud byste na nějaký však zapomněli, a ten poté příliš vyrostl, použijte raději nůžky, abyste rostlinu nepoškodili.
  3. Vyštipovat můžete i nůžkami, ať už zahradnickými nebo kuchyňskými, jimi však zvyšujete riziko přenosu viróz z jednoho rajčete na druhé.

Tip: Stejným způsobem můžete zaštipovat i papriky.