Tipy, jak umýt a vyleštit okna beze šmouh. Které čističe jsou nejlepší?

Mytí oken nemusí být dřina Canva

Venku je krásně, byla by škoda ochudit se o sluneční paprsky kvůli špinavým a upatlaným oknům. V našem článku jsme pro vás sepsali pár tipů, jak si mytí oken co nejvíce usnadnit a vyhnout se nechtěným šmouhám.

Přečtěte si také

Z čajových sáčků se uvolňují škodlivé látky. Kolik mikroplastů vypijete?
Z čajových sáčků se uvolňují škodlivé látky. Kolik mikroplastů vypijete?

Jak na mytí oken bez šmouh

Jarní úklid se ve většině domácností neobejde bez mytí oken. Má to svůj důvod. Venku panuje ideální počasí – nemrzne, na druhou stranu ještě není příliš velké horko, ve kterém voda a přípravky rychle usychají a zanechávají stopy.

5 kroků k čistým a lesklým oknům:

 1. Nejprve očistěte okenní rámy a parapety, ze skel nasucho setřete prach a pyl.
 2. Nastříkejte na okna čisticí přípravek. Sklo vždy myjte krouživými pohyby, odshora směrem dolů. Nezapomeňte pravidelně stírat stěrkou.
 3. Používejte pouze hadříky z mikrovlákna nebo jemné houbičky. Vyhněte se obyčejným papírovým utěrkám nebo „chlupatým“ tkaninám – na skle by vám ulpívala vlákna, která tyto látky pouští.
 4. Okno na závěr očistěte hadříkem navlhčeným čistou vodou a setřete stěrkou.
 5. Vyleštěte dosucha – ideální jsou suchý hadřík z mikrovlákna, klasické noviny nebo speciální ubrousky na čištění skel.
Ruka v rukavici stírající vodu z okna při mytí Krasula /Shutterstock.com

Které kupované čističe jsou podle nás nejlepší?

Na trhu můžete vybírat z široké řady různých čističů oken. Nejlepšího hodnocení v rámci redakčního nezávislého testování z hlediska čisticí funkce a výsledného lesku dosáhly výrobky

 • Ajax Optimal 7 Multi Action (cena 47 Kč),
 • Ecover Čistič na okna a skleněné povrchy (cena 138 Kč),
 • Clin na okna Citrus s rozprašovačem (33 Kč).

Nejslabší byl dle redakčního testu naopak čistič Jelen na skla a zrcadla (cena 59 Kč), jehož hlavním nedostatkem byly mimo jiné zanechané nerozleštitelné šmouhy na skle a velice špatná lešticí schopnost (testováno na zrcadle). Obdobné nedostatky byly zaznamenány i u výrobku Q-Power na okna a skla (cena 38 Kč).

Vsaďte na ocet a vodu

Pokud chcete úklid pojmout co nejlevněji a nejvíce ekologicky, mezi osvědčené domácí čističe na okna patří roztok vody a lihu nebo vody a octa. Ocet je známý svými lešticími, odmašťovacími a čisticími schopnostmi, na skla je proto jako dělaný. Okno jednou přetřete octovou vodou (ocet a voda v poměru 1 : 1) a pokračujte podle postupu uvedeného výše.

Zápachu se bát nemusíte, při dostatečném větrání ocet již po chvíli vůbec neucítíte.

Pro zajímavost ještě dodáme, že zmíněný test čističů oken testoval i tyto podomácku vyrobené roztoky. Z hlediska účinnosti čištění dopadl nejlépe mix 500 ml vody a 50 ml technického lihu. Nejvíce lesku zase zajistí mix 500 ml vody, 2 kapek prostředku na nádobí a 30 ml kvasného lihového octa. Všeobecně lze ovšem říci, že všechny testované domácí čističe vykázaly velmi dobré výsledky – více než většina těch kupovaných.

Dokonalou čistotu a lesk zajistí vysavače na okna

Pokud okna umýváte často nebo jich máte doma mnoho, určitě se vyplatí popřemýšlet nad koupí některého z úklidových pomocníků. Efektivní jsou vysavače na okna, které dokonale vyčistí okna, ale i další plochy jako zrcadla, dlaždice, skleněné stoly a dveře. Díky funkci vysávání navíc okamžitě zamezují stékání vody, a tím i vzniku šmouh.

Parťák pro mytí oken

Vysavače na okna seženete v levnějších variantách i za cenu pod tisíc korun (např. Vileda Windomatic 150568 vysavač na okna s čističem od 849 Kč nebo Leifheit Aquanta Click od 749 Kč).

Které vysavače na okna jsou nelepší?

Podle našeho testování mezi nejlépe hodnocené produkty patří například:

 • SENCOR SCW 3001YL čisticí mop s akumulátorem (cena 849 Kč)
 • Leifheit 51003 Window Cleaner vysavač na okna s mopem a tyčí (cena od 1 089 Kč)
 • Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium aku stěrka na okna (cena od 1 259 Kč)

Vyberte si své pomocníky z akčních letáků elektra na stránkách největšího nákupního rádce Kupi.cz.

Čistič na okna v akci

Máte svůj tip, jak umýt a vyleštit okna beze šmouh? Podělte se o něj do komentářů pod článkem.