Upečte si doma vlastní kváskový chléb, který vydrží čerstvý celý týden

Domácí chleba v ošatce, nůž, špetka soli. Lisovskaya / Canva

Jestli už jste někdy ochutnali domácí do křupava upečený kváskový chléb, těžko se pak spokojíte s rozpékaným pečivem ze supermarketu. Výhodou doma pečeného chleba je fakt, že vydrží chutný výrazně déle. Budete-li jej správně skladovat, vydrží vám doma i týden, což je skvělá zpráva pro všechny, kteří se bojí, kvůli koronaviru, navštěvovat supermarkety. Jak si doma tuhle křupavou dobrotu upéct?

Přečtěte si také

Jak velké řetězce podporují nadějné sportovce?
Jak velké řetězce podporují nadějné sportovce?

Kvásek je základ

Pro upečení toho pravého kváskového chleba budete potřebovat žitnou či chlebovou mouku, hladkou pšeničnou mouku, sůl a kmín. Jednou z nejdůležitějších ingrediencí je ale kvásek! Pokud máte alespoň 5 dní času, můžete si doma připravit vlastní kvásek pomocí mouky, vody a správné pokojové teploty. Komunita domácích pekařů se ale stále rozrůstá, a tak vám práci ulehčí třeba praktická aplikace Pečempecen.cz. Zde si můžete podle mapy najít, v jaké oblasti či městě poblíž najdete dobrovolníka, který vám již připravený kvásek dá k dispozici. Jakmile jej budete mít v ruce, pečení může začít!

Recept na jeden bochník

  • 300 g kvasu (lžička připraveného kvásku, 150 ml vody a 150 g žitné mouky)
  • 600 g hladké mouky
  • 350 ml vody
  • lžička soli
  • kmín

Lžičku kvásku rozmíchejte se 150 ml vlažné vody a přidejte 150 g žitné mouky. Tak získáte hutný kvas, který přiklopte pokličkou a nechte 12 hodin kvasit v pokojové teplotě. Za tuto dobu dosáhne své maximální výšky. Plánujete-li péct chléb opakovaně, kus kvásku odeberte do extra skleničky a dejte do lednice. Zbytek kvasu dejte do mísy a přidejte hladkou mouku, vodu, kmín a sůl a vypracujte těsto. Nechte jej alespoň 30 minut odpočinout, pak ho znovu párkrát prohněťte. Po další půlhodince odpočinku jej na válu bude třeba ještě pár minut hníst a přidávat k němu mouku, aby se bochník nelepil. Pomoučený bochník si ještě minimálně další hodinku odpočine na válu a teprve poté je připravený k pečení. Chléb pečte na maximální teplotu trouby (nejlépe na 250 °C) na rozpáleném plechu.

Žena hněte těsto na chleba Science Photo Library / Canva

Svaly nebo elektrika

Těsto na chleba je důležité velmi dobře propracovat. Pokud máte silné bicepsy, můžete se do toho pustit ručně. Hodně práce vám ale usnadní elektrický hnětač. Na začátku buďte k těstu jemní a hněťte jej na nejnižší stupeň a postupně přidávejte na otáčkách. Nezapomeňte, že úkolem je do těsta dostat co možná nejvíce vzduchu, a tak jej hodně nadzvedávejte, aby se provzdušnilo.

Tvar dodá ošatka

Důležitou pomůckou při pečení chleba je ošatka. V té chléb necháte před pečením odpočívat a získá svůj typický tvar. Vybírejte lýkové nebo proutěné výrobky, které před použitím důkladně vysypte moukou nebo škrobem. V téhle fázi se vyplatí nezapomenout ani na nejmenší spáry, aby se vám bochník do ošatky nepřilepil. Pokud jste na ošatku v obchodech ještě nenarazili, kupte si ji např. v domácích potřebách Orion, kde ji až do 3. 3. seženete s téměř 20% slevou a můžete si vybrat požadovanou velikost i tvar. Za akční cenu ošatku i s miskou pořídíte rovněž v prodejnách Tescoma za 249 Kč, a to až do konce dubna.

Chleba zabalený v utěrce. Rachel Claire / Canva

Zapomeňte na igelit

Myslíte to s pečením chleba vážně? Pořiďte si i keramickou chlebovou formu na pečení, která se v troubě rozpálí na vysokou teplotu. Dobře vám ale poslouží i kastrol s poklicí nebo pekáč s víkem. Chcete-li, aby vám upečený chléb vydržel skvělý až týden, je třeba jej správně skladovat. Nedávejte jej do igelitového sáčku! Tím na chleba akorát přivoláte plíseň. Bochník zabalte do lněné utěrky a vložte jej do chlebníku. Tak jej uchováte až do posledního drobečku.