Sedat, či nesedat na prkénko toalety? Jaká rizika vám hrozí a na co si dát pozor

Veřejné toalety jsou strašákem mnoha lidí. Nemusí však být, pokud víte, na co si dát pozor Pixabay

Noční můra většiny z nás. Na veřejné toalety také pravděpodobně chodíte neradi, ale co naplat, když musíte, tak prostě musíte. Je však dobré vědět, s jakými bakteriemi a viry zde máte tu čest. A přitom nejde jen o ty veřejné – plno patogenů máme i doma. Mezi soukromou a veřejnou toaletou ovšem může být obrovský rozdíl. Není tak vůbec na škodu se tímto tématem zabývat, vždyť v průměru navštěvujeme onu místnost až 2 500x za rok!

Přečtěte si také

Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit
Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit

Dáváte záchodové prkénko zásadně dolů, nebo nahoru?

Pánové by jej nejraději měli nahoře, zatímco ženy vyžadují, aby bylo dole. Na něčem tak obyčejném, jako je záchodové prkénko, se odehrává jakýsi souboj o moc.

Ve většině případů vyhrávají ženy a v domácnostech bývá prkénko opravdu dole. V domácnostech ryze mužských to už nicméně tak časté není.

Co myslíte, že je správně?

Sedátko dole, nahoře, anebo toaleta zakrytá víkem? Správně není ani první, ani druhá možnost, ale varianta číslo tři – poklop bychom měli správně sklápět dolů. Tedy alespoň podle odborníků, kteří navíc upozorňují na to, že není jedno, kdy tak učiníme. Po spláchnutí je už totiž pozdě.

Napadá vás proč?

Záchodové víko není na toaletě připevněné jen tak na okrasu, na sezení nebo aby vám něco nespadlo do záchodu. Jeho role je mnohem důležitější. Zabraňuje totiž šíření bakterií. V angličtině se setkáte s pojmem toilet plume aerosols či pouze toilet plume. O co že se jedná?

Zvláště v těchto typech koupelen byste měli dávat záchodové prkénko dolů. V ohrožení jsou nejen ručníky, ale také potřeby ústní hygieny Pixabay

Toilet plume aneb Pozor na slabou imunitu

Když spláchnete toaletu po své potřebě, voda čistící mísu zároveň do vzduchu rozptýlí mikroskopické částice, které obsahují bakterie, a tudíž mohou být potenciálně nebezpečné.

Zdravým lidem velké riziko nehrozí, ti s oslabenou imunitou už na tom ale mohou být hůř. Nejhorší je situace v nemocnicích, kde je vysoká koncentrace nemocných lidí s oslabenou imunitou a také logicky větší množství patogenů. Přičtěte k tomu i časté splachování a obvykle silnější proud vody a extrémně závadné prostředí je na světě.

Bylo totiž vypozorováno, že mikroskopické částice se po spláchnutí mohou dostat až 4,5 metrů vysoko, přičemž třeba E. Coli dokáže následně přežít až 4–6 hodin.

Krom bakterií zatočte i se zápachem

O jaké bakterie vlastně jde?

Výzkumy zabývající se rozšířením bakterií po spláchnutí toalety riziko nákazy zatím nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. Hovoří se zejména o takových patogenech, jako je shigella, salmonela enteritida, E. coli či virusy, jako jsou norovirus, SARS koronavirus či hepatitida A (infekční žloutenka). A aby toho nebylo málo, částice se dostanou prakticky na všechno okolo – tedy i na ručníky, osušky či zubní kartáčky.

Právě proto výzkumníci radí tyto věci v místnosti s toaletou vůbec nenechávat. Patogeny se ovšem mohou dostat nejen na tyto předměty, nýbrž také na vás, když splachujete a nad mísou stojíte. Různé viry a bakterie se mohou uchytit nejen na rukou a pokožce, ale klidně vlétnou i přímo do úst.

Výzkumníci?

Ano, tímto tématem se zabývají poměrně dlouho – od padesátých let, kdy byl poprvé po spláchnutí toalety popsán aerosol biologického původu obsahující bakterie a viry. Výzkum v následujících letech v tichosti pokračoval a v roce 2005 britská studie naznačila, že toilet plume může šířit infekce.

Hygienu na toaletě nepodceňujte – pokud to tedy jde James Frid / Pexels

Nevypočitatelná salmonela

Jistá studie z roku 2000, která byla publikována pod názvem Survival of Salmonella in bathrooms and toilets in domestic homes following salmonellosis, přišla k závěru, že bakterie salmonely dokážou přežít až 50 dnů. Testovalo se celkově šest domácností, v nichž jeden jejich člen nakažený skutečně byl.

Kromě dlouhé doby dožití přišli vědci také na to, že se salmonele nejlépe daří v hůře dostupných místech, jako je například ráfek toalety. Třebaže se v testovaných domácnostech používaly pravidelně čisticí přípravky, v jedné z nich dokázala bakterie i přesto přežít i 4 týdny poté, co nakažený přestal trpět průjmem. Existuje tedy velmi vážné riziko nakažení i ostatních členů rodiny, kteří byli do té doby zdraví.

Úklid? Na oné místnosti buďte dvakrát tak důkladní

Měli bychom se bát sedat si na prkénko veřejné toalety?

Výše zmíněná studie taktéž zjistila, že splachováním toalety se nejvíce kontaminuje záchodové prkénko a poklop. Jak jsme si ovšem řekli už dříve, situace není tak špatná v domácnostech, kde jsou všichni její členové zdraví.

Co se však veřejných WC týče, dost možná jste vůči nim během čtení získali nepřekonatelný odpor. Nemusíte se ale tolik bát – odborníci se shodují, že riziko nákazy nějakým z patogenů zde není až tak pravděpodobné. Opatrnosti nicméně nikdy není nazbyt.

Třebaže veřejná toaleta může vypadat na první pohled čistě, je vždy lepší na sedátko použít hygienický, papírový kryt či jej obložit toaletním papírem Depositphotos

Jak se na toaletě ke svému zdraví chovat co možná nejodpovědněji?

Odborníci radí, abyste vždy, když si potřebujete sednout, použili hygienické papírové sedátko nebo záchodové sedátko obložili toaletním papírem.

  • Pokud máte z použití veřejné toalety trauma, v kabelce či v batohu můžete nosit kapesní balení jednorázových papírových sedátek.
  • Také vždy před spláchnutím zavírejte poklop – ochráníte tak především sami sebe.
  • Jestliže toaleta poklop nemá, snažte se z kabinky odejít co možná nejdříve.
  • Vždy si důsledně myjte ruce a snažte se nechytat kliku dveří od kabinky. Otevřete si raději papírovým ubrouskem nebo loktem.

Mějte je vždy po ruce dezinfekční ubrousky

Tip: doma používejte

  • WC tablety do splachovací nádržky – postupně se rozpouštějí, takže při každém spláchnutí teče aktivní modrá voda, která omezuje usazování nečistot, vodního kamene a dalších škodlivých látek.
  • Tekutý nebo gelový čisticí prostředek na WC – ideálně jej do mísy nalijte každý večer a nechte přes noc působit.