Internet je nebezpečné místo. Jak nenaletět na podvody, které čekají online?

Překvapená žena se zděšeně dívá na obrazovku notebooku Canva

Většina z nás se v online prostoru pohybuje denně a cítí se v něm jako doma. Pohodlí, které nám internet přináší, je však vykoupeno stejnou mírou rizika, které na sebe bereme, kdykoli platíme kartou nebo používáme internetové bankovnictví. Nejčastějším podvodem, se kterým se lidé na internetu setkají, je takzvaný phishing, který spočívá v napodobování zpráv od banky, obchodu či jiné instituce. Rozpoznat podvodníky přitom není složité.

Přečtěte si také

Kde všude najdete vitamin C a je opravdu možné se jím předávkovat?
Kde všude najdete vitamin C a je opravdu možné se jím předávkovat?

Nebezpečný phishing

Přestože se internet zdá být bezpečným místem, je plný nástrah a podvodů, které mohou zmást i ty nejostřílenější uživatele.

V online prostoru se v poslední době nejčastěji rozmáhá tzv. phishing, podvodné rozesílání zpráv a e-mailů, které jsou téměř k nerozeznání od originální komunikace s bankou, obchodem či jinou asociací. Tyto zprávy, které adresáta vyzývají k potvrzení bankovních či osobních údajů, jsou často velmi kvalitně graficky vyvedeny a používají téměř stejná loga a adresy jako ty od zneužívané značky. Obsah zpráv je každým dnem propracovanější a věrohodnější a uživatel je tak vystaven velmi silnému tlaku.

Podvodný e-mail útočící na klienty banky Air Bank Air Bank

Pozor na platbu v podvodném e-shopu

Dalším oblíbeným trikem internetových hackerů je zneužití stránek internetového obchodu, tzv. pharming. Ten spočívá v napodobení rozhraní důvěryhodné webové stránky, kterou uživatel navštěvuje často, a podvodném vylákání peněz. Zákazník se přitom domnívá, že zadává platbu na webové adrese internetového obchodu.

„Jako prevenci těchto útoků radíme sledovat adresu webové stránky, která se objeví v internetovém prohlížeči. Uživatele obvykle přesměruje do úplně jiné země, než očekává. Často je to Čína nebo státy bývalého Sovětského svazu. Velmi často se jedná o zajímavý prodej jako například mimořádné slevy jinak drahého zboží. Může jít o napodobeninu luxusních značek anebo také o prodej generických léčiv,“ uvedl Ivan Pechánek z Raiffeisenbank, odborník na internetovou bezpečnosti v oblasti financí.

Falešné zprávy od vašich blízkých

E-mailoví podvodníci se nezaměřují pouze na napodobování zpráv z banky, ale také na osobní zprávy. Podvodné zprávy se mohou vydávat za e-maily od známých a rodiny. Příkladem mohou být elektronické pohlednice, které se tváří jako neškodná přání od někoho z vašeho adresáře. Mohou však obsahovat vir, který se pokusí do vašeho počítače nainstalovat program za účelem krádeže vašich bankovních údajů, případně v sobě skrývají trojského koně.

Stránka Gmailu otevřená na notebooku Unsplash

Pozor na cizí počítače

Přestože to zní jako základní pravidlo, pokud chcete minimalizovat nebezpečí zneužití svých osobních údajů, nikdy se ke svému bankovnictví ani osobním účtům nepřihlašujte z nedůvěryhodných zařízení. Typickým příkladem jsou počítače v internetových kavárnách, u nichž nemáte jistotu kvalitního zabezpečení. Právě na ně se totiž podvodníci zaměřují. Pokud navíc zadáváte nějakou platbu, vždy chraňte své platební údaje. Bojíte-li se zneužití, sjednejte si speciální kartu pouze pro platby na internetu.

Nový telefon? Nezapomeňte hned nainstalovat antivir

Buďte obezřetní a používejte ověřené stránky

Podvodnému jednání na internetu se lze účinně bránit.

  • Nikdy neklikejte na odkazy v e-mailu, mohou obsahovat vir nebo vás přesměrují na podvodné internetové stránky. Vaše banka tímto způsobem nikdy nekomunikuje.
  • Nakupujte pouze na ověřených a bezpečných stránkách. Poznáte je podle označení plateb výrazy „Verified by VISA“ nebo „MasterCard Secure Code“. Pokud máte podezření, že jste naletěli podvodníkovi nebo zaznamenáte jakýkoli nezvyklý pohyb na svém účtu, ihned kontaktujte svou banku.
  • Používejte aktualizovaný bezpečnostní systém a kvalitní antivirový program, podvodníci často využívají chyby v předchozích aktualizacích.