Jak fikaně zabavit psa, který musí zůstat sám doma?

Psí mazlíček někdy musí zůstat doma sám

Svět našich chlupatých mazlíčků se točí kolem naší existence. Bohužel ne vždy s nimi můžeme trávit celé dny hraním a procházkami. Co tedy dělat, když musíme nechat psa doma a chceme zabránit tomu, že se bude příliš nudit?

Přečtěte si také

Značení na vajíčkách: Co z něj vyčteme a proč je důležité si ho všímat?
Značení na vajíčkách: Co z něj vyčteme a proč je důležité si ho všímat?

Pes se musí samotě naučit

Pes je od přírody velmi sociální zvíře a vnímá vás jako součást smečky. Když se tedy každý den vydáváte do neznáma, může to pro mazlíčky představovat velký zdroj stresu a frustrace. Výsledkem někdy bývá destruktivní chování vašeho čtyřnohého kamaráda. Poškrábaný a okousaný nábytek, roztrhané oblečení nebo například štěkání na náhodné věci a zvuky – to všechno patří k negativním důsledkům psí samoty. Pes si musí zvyknout, že čas bez jeho majitele je dobrá chvíle pro odpočinek a nejedná se o žádnou velkou změnu.

Loučení bez emocí

Jestliže zatím není na vaše časté odchody zvyklý, tak je trénujte. Nazujte si boty, jděte ke dveřím a ignorujte psa, pokud začne v té chvíli panikařit. Opakujte to stejné několikrát denně. Nesnažte se ani dlouze loučit před odchodem, protože pes vaše emoce vycítí a bude reagovat podobně emotivně. Stejně tak zabraňte tomu, aby váš pes příliš oslavoval každý váš návrat. Místo objímání a pusinkování dejte psovi povel, aby si šel lehnout na svůj pelíšek. Až když poslechne, tak povolte normální vítání.

Nejlepším způsobem, jak zajistit že váš pes bude po odchodu odpočívat, je ho předem unavit. Dlouhá ranní procházka bude koneckonců prospěšná jak pro zvíře, tak pro vaše vlastní zdraví.

Pes, který spí, nezlobí. Procházka před odchodem mu prospěje.

Sledujte mazlíka a nedejte šanci zlodějům

Občas nepotřebuje od samoty ulehčit jenom mazlík, ale také majitel. Ideální pro takové případy jsou chytré kamery určené ke sledování vašich chlupatých přátel doma. Některé z nich dokonce umožňují s mazlíkem na dálku komunikovat nebo hrát interaktivní hry. Občas se sice prodraží, ale přidaným bonusem může být snadnější kontrola nejenom psa, ale i kohokoliv, kdo se do vašeho domu dostane bez dobrých úmyslů. Investicí do kvalitní zvířecí kamery si pořídíte způsob, jak mazlíka pravidelně kontrolovat a zároveň lépe ochráníte vlastní majetek.

pes když se nudí umí napáchat škody v bytě

Zabavte vašeho chlupáče hračkami nebo televizí

Pokud je pro vás taková kamera příliš drahá, nezoufejte. Váš pes se doma nudou neukouše. Zaručenou zábavou, která ho pomůže i unavit, jsou hračky, které při pohybu pomalu vydávají pamlsky či krmivo. Pes je díky nim aktivní, zapojuje do hry svůj mozek a dostane za svoje snažení malou odměnu. Jindy postačí klasické žvýkací kosti nebo gumové hračky. Tady ale pozor, neměli bychom se psem nechávat nic, co může rozkousat a spolknout, pokud by mu to mohlo uškodit.

Psí nudě zamezí i výhled z okna nebo prosklených dveří. Pro některý psy může být zábavnější, když jim pustíte rádio nebo televizi. Zejména televize s přírodopisnými pořady má na některé psy až hypnotické účinky. Dávejte ale velký pozor na to, aby pes nemohl televizi zničit a zranit se, když se rozhodne třeba ulovit hrocha.

Úplně nejlepším řešením je rozšířit svoji smečku. S novým psím kamarádem se může váš mazlík hrát, komunikovat a společně usínat. Vás pak nemusí hlodat svědomí, že jej necháváte dlouho o samotě. Ne každý si však může dva či více psů dovolit. Pak sáhněte po našich předchozích radách.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz